Kad par pasta sūtījumiem jāmaksā PVN un muitas nodoklis?

Pixabay.com

Mūsdienās, kad mums ir iespēja pasūtīt jebkādu preci no jebkuras valsts, ir jābūt zinošiem par pašu pasūtīšanas procesu, muitu un nodokļiem, citādāk, pēc preces pasūtīšanas, nāksies atskārst, ka par to jāmaksā papildus. Apzinoties kopējās izmaksas, Tu zināsi īsto preces cenu un, iespējams, secināsi, ka izdevīgāk tomēr bija iegādāties noskatīto kleitu vai telefona maciņu tepat Latvijā, vai vismaz kādā no Eiropas Savienības (ES) valstīm.

Par kādiem sūtījumiem ir jāmaksā muitas nodoklis un PVN?

Ievedmuitas nodoklis un PVN ir jāmaksā, ja pasūti preci no trešās valsts. Ar terminu “trešā valsts” tiek apzīmētas visas tās valstis, ar kurām Latvijai nav īpašu līgumattiecību, piemēram, Ķīna, ASV, Krievija, Baltkrievija, Ukraina, Indija, utt.

Kad jāmaksā šie nodokļi?

Aprēķinot nodokli, vispirms muitā ņem vērā, vai sūtītās preces ir pirkums vai dāvinājums.

Pa pastu sūtot, piemēram, Ķīnas interneta veikalā iegādātu preci, tai nodokļi tiks piemēroti sekojoši:

  • Ja preces vērtība nepārsniegs 22 EURnodokļi nebūs jāmaksā;
  • Ja preces vērtība pārsniegs 22 EUR – jāmaksā PVN (21%);
  • Ja preces vērtība pārsniegs 150 EUR – jāmaksā gan PVN (21%), gan ievedmuitas nodoklis. Ievedmuitas nodokļa tarifa likme ir atkarīga no preces klasifikācijas, ko regulē ES normatīvie akti, un to sarēķinās muitā.

Sūtot dāvanu, tātad privātpersona sūta paciņu citai privātpersonai no trešajām valstīm, sūtījums netiks aplikts ar nodokļiem, ja tā vērtība nepārsniegs 45 EUR.

Svarīgs fakts: Augstāk minētais neattiecas uz tabaku, tabakas izstrādājumiem, alkoholu, smaržām un tualetes ūdeņiem. Tiem vienmēr tiks aprēķināts PVN nodoklis un ievedmuitas nodoklis, ja interneta veikalā izvēlētā smaržu pudelīte maksās vairāk nekā 150 EUR.

Kā muitā noteiks preces vērtību?

Muitas kontrolei tiek pakļauti visi pasta sūtījumi, tātad gan pakas, gan sīkpakas, gan vēstules. Secinot, ka prece nākusi no valsts ārpus Eiropas Savienības, tiks pārbaudīti sūtījuma pavaddokumenti, piemēram, rēķins, pasta pavadzīme, utt.

Tālāk tiks aprēķināti nodokļi un Tavam sūtījumam būs jāveic atmuitošanas procedūra, kas ietver visu attiecīgo nodokļu nomaksu un visu formalitāšu sakārtošanu. Ja ar muitas procedūru esi uz Jūs, talkā aicini speciālistu, kurš palīdzēs preci atmuitot.

Starp citu, ja “Brexit” noslēgsies ar to, ka Lielbritānija izstājas no Eiropas Savienības bez vienošanās līguma, arī Lielbritānija kļūs par “trešo valsti”, tātad uz to attieksies viss augstāk minētais un preču pasūtīšana kļūs dārgāka