Kādi pasākumi apmeklējami Lāčplēša dienā?

unsplash.com

Šogad aprit 100 gadi kopš Latvijas Brīvības cīņām un, pieminot tās, Lāčplēša dienu Rīgā atzīmēs ar vairākiem pasākumiem – Latvijas Republikas Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militāro parādi un tautas gājienu, svinīgo ziedu nolikšanas ceremoniju pie Brīvības pieminekļa, piemiņas brīdi Sudrabkalniņā un Rīgas Brāļu kapos, ar lāpu gājienu, kā arī koncertiem, izstādēm, tematiskām ekskursijām un izglītojošām aktivitātēm. 

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments informē par Lāčplēša dienas pasākumiem, kuri notiks Rīgā: 

  • 8. novembrī laukumā pie Latvijas Kara muzeja tiks iedegts brīvības cīnītāju piemiņas ugunskurs, notiks radošas darbnīcas skolēniem un būs iespēja apskatīt Latvijas un sabiedroto militārās tehnikas un ekipējuma izstādi
  • 10. novembrī un arī Lāčplēša dienā, 11. novembrī, Daugavgrīvas cietoksnī notiks tematiskas ekskursijas, būs skatāmas video, foto un skaņu instalācijas, kā arī dokumentālā filma „Astoņas zvaigznes” un fragments no spēlfilmas „Lāčplēsis” par Brīvības cīņu notikumiem Bolderājā
  • 10. novembrī iedzīvotāji aicināti uz piemiņas koncertiem Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā, kur skanēs Lūcijas Garūtas un Andreja Eglīša kantāte „Dievs, Tava zeme deg!”, VEF Kultūras pilī, kur orķestris „Rīga” Latvijas valsts simtgadei veltītā festivāla „Trīs zvaigznes” koncertā „Rīgas sargi mūzikā un kino” izpildīs mūziku no tautā iemīļotām kinofilmām
  • 11. novembrī Lāčplēša dienas piemiņas pasākumi sāksies plkst. 9.00 ar Ekumenisko dievkalpojumu Doma baznīcā, pēc tam notiks svinīgā ziedu nolikšanas ceremonija laukumā pie Brīvības pieminekļa. Jau tradicionāli atceres pasākums Rīgas atbrīvotājiem notiks arī Sudrabkalniņā. Šajā dienā notiks arī vairāki izglītojoši pasākumi – radošās darbnīcas skolēniem Latvijas Kara muzejā, Nacionālo Bruņoto spēku tehnikas un karavīru prasmju paraugdemonstrējumi, svecīšu nolikšana un latviešu dziesminieku koncerts Kultūras pilī „Ziemeļblāzma”.
  • 11. novembra vakarā, no plkst. 16.00 līdz pat plkst. 23.00, notiks jau par tradīciju kļuvušais pasākums „Brīvības cīnītāju gars cauri visiem laikiem”. Tā ietvaros notiks gājiens no Rīgas Brāļu kapiem līdz 11. novembra krastmalai, latviešu karavīru piemiņai veltīts svētbrīdis pie Brīvības pieminekļa. Krastmalā pie Lielā Kristapa skulptūras skanēs vīru kopas „Vilki”, folkloras draugu kopas „Skandinieki”, folkloras un seno cīņu kopas „Vilkači” izpildītās dziesmas, un tradicionāli Daugavā tiks palaists piemiņas uguns plosts. 11. novembra krastmalā uz Rīgas pils fasādes būs skatāmi vēsturiski video materiāli un slīdrāde, kas stāstīs par teju 100 gadus seniem notikumiem un ļauj izprast 1919. gada nozīmi Latvijas vēsturē.
  • 11. novembrī iedzīvotāji aicināti uz Lāčplēša dienai veltītiem koncertiem. Dailes teātrī būs skatāms koncertuzvedums „Div’ dūjiņas” ar Zemessardzes orķestra, kora „Staris” un populāru solistu piedalīšanos, VEF Kultūras pilī skanēs kokļu mūzika koncertā „Satikšanās gaismā”, kultūras centrā „Mazā ģilde” klausītāji gaidīti koncertā „Par zemi, ko mīlam”, kur dziedās „Tenoru trio” un instrumentālā grupa. Šajā dienā būs iespēja apmeklēt arī kora mūzikas koncertu „Latvijai un Drosmei”, kas skanēs Rīgas Tehniskās universitātes Lielajā aulā. Un jau tradicionāli Lāčplēša dienā Rīgas Anglikāņu Sv. Pestītāja baznīcā būs dzirdama koncertprogramma „Daugavmalā mierīgs vakars”.
  • Lāčplēša dienai veltīts pasākums „Vai tādēļ nedziedāju?” ar folkloras kopu piedalīšanos, animācijas un dokumentālo filmas skatīšanos notiks arī kultūras centrā „Ritums”
  • Brīvības cīņu atcerei Latvijas Nacionālajā bibliotēkā būs skatāma izstāde „Nosargāt brīvību. Lielbritānijas militārais un diplomātiskais atbalsts Latvijai 1918.-1920. gadā”

Pasākumu programma pieejama šeit: www.kultura.riga.lv