Kanalizācijas avārijas – kā tās rodas un kā novērst

Daudzi iedzīvotāji dzīvē saskārušies ar problēmu ar to, ka kanalizācija neiet prom. Kas kanalizācijas aizsprostiem var būt par iemeslu, kā rīkoties avārijas situācijā un kā kanalizācijas aizsprostus novērst nākotnē – skaidro kanalizācijas avārijas dienests “Ūdens Rīgai”.

 Kādi ir biežākie avārijas dienesta izsaukuma gadījumi?

Aizsērējumi un aizsprosti mēdz gadīties visur – dzīvojamo, sabiedrisko, industriālo ēku kanalizācijas sistēmās. Tie rada apgrūtinātu sadzīves kanalizācijas ūdeņu izvadi no izlietnēm, vannām, podiem kā dzīvokļos, tā privātmājās, tāpat arī sabiedriskajās ēkās. Daudzdzīvokļu namu kanalizācijas sistēmās problēmas ar kanalizāciju var būt stāvvados un guļvados, izvados no ēkas, posmos starp akām. Tāpat bieži aizsprostojas lietus ūdeņu novadīšanas cauruļvadi.

Aizsprostu rašanās iemesli

Lielākoties iemesli, kādēļ aizsērē caurules un rada kanalizācijas aizsprostus, ir sadzīviska rakstura, turklāt ne tikai dzīvojamās ēkās. Caurules mēdz aizsērēt no matiem, taukiem, kaķu smiltīm, koku saknēm, būvgružiem un citiem gružiem, kuri nav domāti kanalizācijai utt. Dažkārt problēmas rada nepareizi izbūvētas kanalizācijas sistēmas. Dažkārt mēdz aizsprostoties lietus kanalizācijas stāvvadi un guļvadi ēku iekšpusē, kā arī lietus notekcaurules māju ārpusē.

Pilnīgi saprotami, ka cilvēki, īpaši dzīvokļos un privātmājās, mēdz ķerties pie problēmu risināšanas saviem spēkiem. Ja paņēmieni ar trosi bieži var atrisināt problēmu, tad dažādi ķīmijas ražojumi, kuri der vienīgi aizsērējumu profilaksei, var radīt vēl pamatīgāku kaitējumu un pat avārijas situāciju. Kad caurulēs jau izveidojies aizsprosts, 90 % gadījumos, izmantojot visādus pulverus un citus līdzekļus, kanalizācija aizsprostojas vēl vairāk – un jebkurā gadījumā jāsauc avārijas dienests.

Ar kādiem paņēmieniem ar problēmu tiek galā Kanalizācijas avārijas dienests?

Iekšējo kanalizācijas aizsērējumu likvidēšanai tiek lietotas rokas spirāļveida troses, kā arī mehanizētā aizsprostu likvidēšanas iekārta ar speciāliem uzgaļiem. 

Ārējo aizsprostu novēršanai “Ūdens Rīgai”   kanalizācijas avārijas dienesta rīcībā ir hidrodinamiskā augstspiediena mašīna, ar kuru tiek veikta cauruļvadu skalošana gan aizsprostu likvidēšanai, gan arī kanalizācijas sistēmu profilaktiskai tīrīšanai. Tā ar spēcīgu ūdens spiedienu un speciāli piemērotiem sprauslu uzgaļiem iztīra caurules, nebojājot tās. Jāpiebilst, ka kanalizācijas tīrīšana ar hidrodinamisko iekārtu ir draudzīga videi, jo tajā netiek pielietotas ķīmiskās vielas.

“Ūdens Rīgai” dienests piedāvā arī cauruļvadu videoinspekciju: caurulē tiek ievadīta videokamera ar kuras palīdzību ir iespējams noteikt aizsprostu cēloni, bojāto vietu, kā arī risinājumu problēmas novēršanai.

Kā izvairīties no avārijas situācijām kanalizācijā nākotnē?

Lai nākotnē nevajadzētu maksāt dubultā, kā tas, visticamāk, notiks neparedzētās avārijas situācijās, īpaši brīvdienās vai nakts stundās, ieteicams regulāri veikt profilaktisko kanalizācijas tīrīšanu. Tā novērš aizsprostu rašanos, un daudzdzīvokļu mājās to būtu ieteicams veikt reizi gadā.