Kāpēc bērni griež zobus?

Guļošs bērns, foto - Jelleke Vanootegh, Unsplash

Zobu griešana jeb bruksisms ir ļoti izplatīta gan pieaugušo, gan bērnu starpā. Pastāv vairāki mīti par to, kādēļ bērni griež zobus, sākot no stresa līdz pat tārpu invāzijas pazīmēm. Kādi ir patiesie iemesli bērnu zobu griešanai?

Zobu griešana bērniem ir normāla

Bērni mēdz aktīvi griezt zobus to augšanas periodā, gan augot pirmajiem piena zobiem, gan mainoties uz kaula zobiem. Iemesls tam ir gan smaganu nieze, gan sāpe, kas veidojas zobam nākot caur smaganām. Zobu saspiešana, griešana rada īslaicīgu sāpju mazinošu efektu.

Tomēr daļēji zobu griešanu varētu dēvēt gan par stresa pazīmi, gan par informācijas pārstrādes procesa blakusefektu. Pa dienu bērns iegūst neskaitāmi lielu informācijas apjomu. Jaunās iemaņas, zināšanas izpratne un sapratne aktīvi tiek pārstrādāta nakts laikā. Nervu sistēma intensīvi strādā, lai apgūtu un apkopotu visu informāciju, līdz ar to zobu griešana noteiktā bērna attīstības posmā liecina par normālu nervu sistēmas attīstību.

Izmeklējumi, kuros pētīta un rasta sakarība starp zobu griešanu un stresu, apstiprina, ka ir vērts pievērst uzmanību bērna stāvoklim, ja zobu griešana nepāriet un ir pārāk intensīva, kā arī, ja tā nav saistīta ar zobu augšanu. Iespējamais stress vai bailes ikdienā mājās vai bērnu dārzā, kā arī multfilmu un trokšņu radītais stress var būt iemesls zobu griešanai. Pat pārcelšanās bērnam var radīt bailes, kā rezultātā bērns var sākt griezt zobus jaunā dzīvesvietā.

Citi iemesli, kādēļ bērni var griezt zobus ir slimošanas laikā (izteiktāk pie dehridācijas), nesabalansēta uztura gadījumā, alerģijas, endokrīno problēmu gadījumos.

Kā atvieglot un novērst zobu griešanu bērnam?

  • Jācenšas samazināt bērna stresu, it sevišķi pirms iešanas gulēt. Nevajadzētu aktīvi nodarbināt bērnu pirms miega, kā arī ļaut skatīties multfilmas.
  • Var veikt relaksējošu un vieglu žokļa masāžu.
  • Dod dzert pietiekamu ūdens daudzumu, sevišķi slimošanas gadījumos.
  • Regulāri apmeklēt zobārstu.
  • Atceries, ja zobu griešana nepāriet un rada bažas, noteikti vērts griezties pie neirologa!

Lasi arī: