Kāpēc slikts grāmatvedis var būt ļoti bīstams?

pixabay.com

Slikts grāmatvedis, tā ir kā bumba ar laika degli. Tieši šī iemesla dēļ ik vienam uzņēmējam ir ļoti būtiski atrast uzticamu, kvalificētu, zinošu un izglītotu grāmatvedi. Bet kur tādu meklēt? Un kā pārliecināties, ka grāmatvedim tiešām piemīt visas iepriekš minētās īpašības? Mūsdienās kļūst moderni sevi dēvēt par grāmatvedi arī tad, kad kompetences nebūt nav pietiekamas. Bet kā izvērtēt, ka grāmatveža zināšanas ir ieplānotajiem darbiem pietiekamas?  Uz šiem jautājumiem atbildes ir zināmas grāmatvedības biroja ‘’ Leand’’ pieredzējušajai vadītājai Edītei Vorobjovai.

Sakiet, lūdzu, kādi ir galvenie kritēriji, pēc kuriem uzņēmumam vajadzētu izvēlēties grāmatvedi?

Pirmkārt, ir pilnībā jāsaprot, kādi pienākumi grāmatvedim tiks uzticēti un cik liels būs darbu apjoms, ņemot vērā konkrēta uzņēmuma vajadzības. Saprotams, jo lielāks uzņēmums, jo lielāks būs arī darāmo darbu saraksts. Adekvāti jāizvērtē, vai grāmatvedis spēs paveikt visu uzticēto. Tāpat arī ir vērtīgi kārtīgi izanalizēt, vai grāmatvedi ir vērts pieņemt darbā kā štata darbinieku vai izvēlēties slēgt līgumu ar grāmatvedības uzņēmumu, kas šos darbus piedāvās kā ārpakalpojumu. Kad šīs izvēles ir izdarītas, rūpīgi jāizanalizē grāmatveža iepriekšējā darba pieredze un profesionālās kapacitātes. Jāatzīst, ka, izdarot izvēli par labu grāmatvedības birojam, ir krietni lielāka garantija, ka uzticētie darbi tiks paveikti ar pienācīgu kvalitāti.

Kādas pazīmes var liecināt, ka grāmatvedis var nebūt uzticams?

Mūsdienu virtuālajā ikdienā ir salīdzinoši viegli iegūt dažāda veida informāciju un atsauksmes. Bet, protams, ne visās situācijās. Jāpievērš uzmanība, ja atklājās, ka grāmatvedis ļoti bieži mainījis darbavietas. Tāpat vajadzētu reaģēt, ja grāmatvedis jau pašā darba sākumā pieļauj dažādas kļūdas. Piemēram, iesniedz atkārtoti atskaites ikmēnesi savas neuzmanības dēļ vai arī uzdod specifiskus jautājumus par uzņēmumu darbību. Ja grāmatvedības pakalpojumus sniedz uzņēmums, rūpīga uzmanība jāpievērš visām pieejamajām atsauksmēm.

Kādi dokumenti apstiprina grāmatveža kvalifikāciju?

Protams, grāmatvedim jābūt grāmatveža vai ekonomista izglītībai. Tomēr ar to vien bieži var būt par maz. Grāmatvedības birojos nereti strādā ne tikai grāmatveži, bet arī juristi, nodokļu konsultanti utt., tādejādi spējot garantēt, ka klientam profesionāli tiks nodrošināti visi vajadzīgie pakalpojumi. Viens grāmatvedis (it īpaši, ja šim cilvēkam ir neliela pieredze) visus šo jautājumus kvalitatīvi atrisināt nevarēs. Šī iemesla dēļ paralēli izglītībai, ir svarīga arī grāmatveža pieredze un profesionālā pilnveide.

Šobrīd Latvijā tiek plānots ievest grāmatvežu licenzēšanu, kas būtiski palīdzēs samazināt nekvalificētu grāmatvežu skaitu un ļaus uzņēmumiem kvalificēti strādāt,  saskaņā ar LR likumdošanu.

 Kādas sekas var radīt nekompetenta grāmatveža darbības?

Sekas nekorektām grāmatveža darbībām var būt ļoti dramatiskas. Sākot no nelieliem naudas sodiem par nepareizi noformētiem dokumentiem vai laikā nenodotām atskaitēm un beidzot ar milzu finansiāliem zaudējumiem un kompānijas slēgšanu.

Kāds Jūsu skatījumā ir labs grāmatvedis? Kādu grāmatvedi Jūs vēlētos savam uzņēmumam?

Labs grāmatvedis ir profesionāls savā darbības jomā. Grāmatvedības nozarē strādāju jau vairāk nekā 15 gadus un varu teikt ka mums Latvijā tiešām labu grāmatvežu ir ļoti maz. Pārņemot uzņēmumus no citiem grāmatvežiem redzu, ka reizēm grāmatvedis to vien darījis   kā ievadījis sistēmā dokumentus un nodevis atskaites. Nav notikusi iedziļināšanās uzņēmuma darbībā un ticis pieļauts ļoti daudz kļūdu .Grāmatvedim būtu jābūt kā ģimenes loceklim vai  draugam, kurš tiešām no sirds vēlas, lai bizness attīstās un nes peļņu.

Grāmatvedim vienmēr ir jāpaplašina savas zināšana, jāseko līdzi izmaiņām likumdošanā, jo ikdienu attīstās ne tikai informācijas tehnoloģijas, bet arī finanšu sistēma. Gan uzņēmējiem,   gan grāmatvežiem jāseko tam visam līdzi.

 Kādus pakalpojumus saviem klientiem piedāvā ‘’ Leand’’ grāmatvedības birojs?

Mūsu grāmatvedības birojs saviem klientiem piedāvā plaša spektra grāmatvedības pakalpojumus, auditora pakalpojumus, klientu pārstāvēšanu VID un Valsts Darba Inspekcijā, gada atskaites sagatavošanu, Gada Ienākuma deklarācijas sagatavošanā un iesniegšanā, nodokļu konsultācijas. Sniedzam arī lietvedības un dokumentu noformēšanas pakalpojumus, kā arī palīdzam uzņēmumu reģistrācijas jautājumos Eiropā un Krievijā. Pat ja kāds jautājums nav mūsu kompetencē, mēs atradīsim Jums uzticamu profesionāli no mūsu sadarbības partneriem.