Kas jāņem vērā, uzstādot pieminekļus un kapakmeņus?

pixabay.com

Sakopta kapavieta ir veids, kā izrādām cieņu aizgājējiem un saglabājam piemiņu arī nākamajām paaudzēm. Lai nekļūdītos kapakmens un pieminekļa izvēlē, svarīgi pievērst uzmanību dažādām niansēm, kas ietekmē objekta izskatu ilgtermiņā.

Cik ātri var uzstādīt kapakmeni un pieminekli?

Lai gan teorētiski to var izdarīt jebkurā laikā, speciālisti iesaka to darīt ne ātrāk kā gadu pēc bērēm. Šim ieteikumam ir gluži praktisks pamatojums - pēc bērēm zeme uz kapa neatrodas blīvā kārtā. Gada laikā temperatūras izmaiņas, sniegs un lietus ietekmē zemes kārtas izlīdzināšanos. Tāpēc, ja piemineklis tiek uzstādīts ātrāk, pēc laika, atnākot uz kapu vietu, var ieraudzīt, ka piemineklis vai kapakmens stāv šķībi. Tas ir saistīts ar zemes saraušanos, nevis meistara neprofesionalitāti.

Kas nosaka kapakmens un pieminekļa cenu?

Kapakmens un pieminekļa cenu ietekmē materiāls, kapakmens veids un darba apjoms.

  • Kapakmeņi:

Ir iespējams pasūtīt kapakmeni no betona vai granīta. Betona kapakmeņi ir lētāki, taču mazāk izturīgi un tos pēc kāda laika būs jāmaina, granīta kapakmeņi – dārgāki, taču ilgmūžīgi.

Kapakmeņi var būt pilnīgi slēgti, daļēji atvērti vai pilnīgi atvērti. Pilnīgi atvērti kapakmeņi izmaksās vislētāk un tie ir piemēroti gadījumos, kad ir laiks un iespēja kapavietu regulāri apmeklēt,  lai rūpētos par iestādītajiem ziediem.

Daļēji atvērts kapakmens būs dārgāks un tā atvērtajā daļā iespējams iestādīt ziedus vai uzlikt mākslīgo zāli, savukārt slēgtajā – uzlikt uzrakstu. Pilnīgi slēgti kapakmeņi izmaksās dārgāk, jo tiek izmantots vairāk materiāla, tomēr neprasīs papildus kopšanu.

  • Pieminekļi:

Vislētākie ir kapakmeņi no betona ar granīta vai marmora šķeldām, tomēr jārēķinās, ka uz tiem pēc diviem vai trīs gadiem sāk parādīties pirmās plaisas kā indikators sabrukšanai.

Laukakmeņu pieminekļi, kurus izgatavo no granīta ir izturīgi, tomēr tie pēc laika var apaugt ar sūnām. Tas nekādi neietekmē pieminekļa stāvokli, vienīga prasa ieguldīt laiku un pūles, lai tos notīrītu. Pulētie pieminekļi neprasa papildus kopšanas darbus pēc uzstādīšanas.

Visdārgākie pieminekļi ir ekskluzīvi veidotie no marmora, bronzas vai misiņa ar īpašiem kalumiem, kas līdzinās mākslas darbiem.

Pieminekļiem netiek noteikti nekādi ierobežojumi izskata ziņā, galvenais, lai tie ir droši nostiprināti uzstādīšanas vietā un tie neapgrūtina piekļuvi kapavietām, kas atrodas blakus.

Kas jāzina par gravēšanas darbiem?

Uz pieminekļa nepieciešams iegravēt mirušā vārdu, uzvārdu, dzimšanas un miršanas laiku. Tomēr ar to gravēšanas iespējas nav izsmeltas – iespējams iegravēt gan jebkuras konfesijas krusta attēlu vai, piemēram, eņģeli, gan simbolisku priekšmetu, kam ir saistība profesiju vai aizgājēja portretu. Turklāt lielāku attēlu iespējams iegravēt arī kapakmens aizmugurē.

Gravēšana tiek veikta ar roku un gravējumi saglabājas tikpat ilgi, cik pats piemineklis.

Uzņēmums SKS GRANIT  nodarbojas ar granīta izstrādājumu izgatavošanu un piedāvā dažāda veida kapu pieminekļus, apmales, futlārus, soliņus un galdus, vāzes, virtuves darba virsmas, kāpņu pakāpienus un palodzes.