Kas jāzina par cilmes šūnām

Daudzi topošie vecāki interesējas par sava gaidāmā bērniņa drošību nākotnē – par cilmes šūnu saglabāšanu.

Tikai vienreiz mūžā ir iespēja saglabāt visu laiku vērtīgākās cilmes šūnas cilvēka dzīvē. Tas ir brīdis, kad mazulis nāk pasaulē. Pēc tam mirklis ir palaists vējā.

Bērna cilmes šūnu saglabāšana līdzībās runājot ir kā apdrošināšanas polise. Cerams, ka tā nebūs vajadzīga, bet sniedz drošības sajūtu. Par cilmes šūnām runājot, neviens nevar pateikt vai tās kādreiz tiks izmantotas , vai nē, taču tas ir ieguldījums nākotnē.

Aizvien vairāk vecāku visā pasaulē un arī Latvijā izvēlas būt droši par sava bērna veselību un saglabāt bērna cilmes šūnas. Nepieciešamības gadījumā tās palīdzēs sekmīgi ārstēt smagas saslimšanas vai pat glābs dzīvību ne tikai pašam mazulim, bet, iespējams, arī citiem ģimenes locekļiem.
Kas ir cilmes šūnas

Cilmes šūnas ir pamatšūnas, kas spēj pašatjaunoties un pārveidoties dažādos audos. Cilmes šūnas atrodamas arī pieauguša cilvēka orgānos un audos, tomēr to daudzums ir mazs un šūnas vairs nav tik plastiskas kā jaunā organismā. Cilvēka dzīves laikā cilmes šūnu rezerves samazinās, tās iet bojā cīnoties ar slimībām, traumām, nelabvēlīgas vides ietekmē.

Visnozīmīgākā ir cilmes šūnu spēja veidot jaunas šūnas un atjaunot bojātos audus. Tas ir galvenais iemesls, kāpēc tik svarīgi būtu saglabāt nabassaites cilmes šūnas. Jo nekad tās vairs nevarēs iegūt tādā kvalitātē kā dzimšanas brīdī. Turklāt nabassaites audu savākšana nerada risku ne mātei, ne bērnam, tāpat neeksistē ētiski vai morāli ierobežojumi. Agrāk nabassaites asinis tika izmestas kopā ar placentu uzreiz pēc dzemdībām.

Kur pielieto cilmes šūnas

Ar cilmes šūnām neārstē, tās palīdz ārstēšanās procesā. Piemēram, onkoloģijā tiek izmantota gan ķirurģiska, gan staru terapija, lai iznīcinātu audzēja izmainītās šūnas. Un papildus tam tiek ievadītas vai nu kaulu smadzeņu, vai nabassaites cilmes šūnas, lai atjaunotu organisma zaudēto funkciju.
Eiropā ir vairākas standarta procedūras, kurās jau tiek izmantotas cilmes šūnas – asinsrades sistēmas ļaundabīgās saslimšanas, Terapijas tiek izstrādātas pie bērnu cerebrālās triekas, sirds mazspējas, autoimūnām saslimšanām, 1. tipa cukura diabēta, izkaisītās sklerozes.

2015.gadā bērnu neiroloģijas klīnikā (ASV, Kalifornija) dakteris Maikls Čezs (Michael Chez) ir ievadījis nabassaites asins šūnas (saglabātas bērna dzimšanas laikā) 30 bērniem ar autisma simptomiem. Daktera ziņojums par rezultātiem bija vairāk nekā optimistisks, jo vairāk kā 50% bērniem parādījās uzlabojumi sociālās mijiedarbības un sociālās saites noturēšanas un komunicēšanas spējās.

2017.gada aprīlī Djūka universitāte (Duke University, USA) oficiāli publicēja klīniskā pētījuma pirmās fāzes rezultātus par autisma ārstēšanas drošību ar paša bērna nabassaites asins šūnām, kas tika saglabātas dzemdību laikā. Pētījumā tika iesaistīti 25 abu dzimumu bērni vecumā no 2 līdz 5 gadiem. Par pielietošanas efektivitāti tika spriests pēc vecāku aptaujas un klīniskajiem testiem. Ziņots, ka vairāk kā 60% dalībniekiem tika novērota autisma traucējumu pakāpes samazināšanās.

Kas mēs esam

SIA “Cilmes šūnu banka” caur mātes kompāniju Polijā, Polski Bank Komorek Macierzysych ir sadarbība ar vairāk nekā 1100 klīnikām Eiropā transplantoloģijas jomā. Mēs esam lielākā un pieredzējušākā cilmes šūnu banka Eiropā, kas uztur gan privāto gan publisko audu banku Polijā. Šogad FamiCord Group kļuvusi par plntiesīgu biedru Nabassaites Asiņu asociācijā (Cord Blood Association (CBA), kas nozīmē ciešu sadarbību zinātnes jomā ar speciālistiem visā pasaulē.

Esam vienīgā cilmes šūnu banka Eiropā, kas laboratorijā no nabassaites audiem pirms sasaldēšanas izdala mezenhimālās šūnas, lai saglabātu jau terapijā pielietojamu materiālu.

SIA “Cilmes šūnu banka” klientu nabassaites šūnas tiek uzglabātas Polijā, PBKM bankā, kas ir viena no piecām bankām Eiropā, kurai piesķirts Amerikas Asins Banku Asociācijas sertifikāts, kas nodrošina stingrāko kvaltātes standartu ievērošanu visā pasaulē. Tas savukārt nodrošina iespēju glabātās asisnis pārsūtīt uz vadošajiem transplantcijas centriem pasaulē.

Kā orientēties klientiem

Svarīgi būtu noskaidrot, vai visi procesi iestādē ir sertificēti. Cilvēkiem izvēloties šo pakalpojumu, noteikti vajadzētu izvēlēties akreditētu iestādi, jo akreditācija garantē, ja būs vajadzība pēc cilmes šūnu pielietošanas, tad klīnika, kurā to paredzēts darīt, neveiks procedūru ar materiālu, kas nav atbilstoši noņemts, uzglabāts un transportēts. Akreditācija ir kvalitātes procesa izsekojamība visā cilmes šūnu dzīves laikā, tādēļ vēl pirms izvēlēties, ar ko noslēgt līgumu par šo pakalpojumu, vajadzētu iepazīties ar pakalpojuma sniedzēja uzticamību. Latvijā ārstniecības uzraudzību veic Zāļu valsts aģentūra, un reģistrā publiski iespējams noskaidrot, vai iestāde ir akreditēta darbam ar cilvēka audiem vai nē.