Koka virsmas tonēšanas, eļļošanas un lakošanas priekšrocības

foto: Abschliff Latvia

Mūsdienās cilvēki arvien lielāku vērību pievērš videi, kurā viņi dzīvo. Lielāko dienas daļu mēs pavadām telpās, tāpēc svarīga nozīme ir telpas dizainam, krāsām un ekoloģijai. Dažādi toņi cilvēkos izraisa noteiktas sajūtas un psiholoģiskos procesus. Uzņēmums Abschliff Latvija piedāvā iepazīties ar dabīgajām, tonētajām eļļām, ekoloģiskajām lakām un saprast atšķirības starp lakotu vai eļļotu koka virsmu.

Kāpēc eļļot dabīgā koka virsmas?

Eļļotas koka virsmas ar tonētajām vai arī bezkrāsainajām eļļām ir lieliska izvēle – tās rada mājīguma, dabiskuma un siltuma sajūtu. Pareizi koptas un uzturētas, šādas virsmas var kalpot mūžīgi. Ne velti eļļošana šobrīd Eiropā ir vispopulārākais koka virsmu apstrādes veids.

Kādi būtu eļļošanas galvenie plusi?

Apstrādājot dabīgo koku ar eļļu: tiek saglabātas visas koka dabiskās īpašības un priekšrocības, dabīgais reljefs un skaistums; koka struktūra tiek izcelta; virsmai var radīt matētu vai spīduma efektu; mazāk izceļas putekļi un netīrumi; ir patīkamāk staigāt, jo tā ir siltāka; koku var ietonēt visdažādākajās krāsu gammās, pieskaņojot to savam telpas dizainam; virsmu var atjaunot neslīpējot un pa daļām.

Liela eļļotu grīdu priekšrocība ir to atjaunošana bez slīpēšanas - eļļotas virsmas var atjaunot arī pa daļām, attaukojot un apstrādājot tikai tos dēļus vai vietas, kas ir netīras vai citādāk bojātas. Uzņēmums Abschliff Latvija šim nolūkam piedāvā iegādāties speciālus tīrīšanas un attaukošanas līdzekļus, bezkrāsainos vai tonētos vaskus un kopšanas eļļas, kā arī visus nepieciešamos šim procesam materiālus kā mikrošķiedras drānas, pulējamos filčus u.c.

Kādas koka virsmas var apstrādāt ar eļļu?

Abschliff Latvija iesaka visā Eiropā atzītās dabīgās Avalon un profesionālās Berger Seidle eļļas. Abschliff Latvija piedāvā iegādāties un palīdzēs izvēlēties eļļas dažādām koka virsmām: mēbelēm, galdiem, kā arī grīdām ar vidēju slodzi kā, piemēram, dzīvokļi vai mājas, vai lielu - sabiedriskajās telpās. Šīs eļļas var pieskaņot jebkurai gaumei – tās mēdz būt spīdīgas vai matētas, tonētas vai bezkrāsainas un ir paredzētas gan iekšdarbiem, gan ārdarbiem. Vannas istabām vai pirts telpām būs piemērotas īpaši ūdens izturīgās eļļas. Tāpat arī ir pieejamas speciālās dabīgās Avalon eļļas koka trauku vai bērnu rotaļlietu apstrādei.

 Kādu efektu var iegūt, tonējot koka virsmu?

Ja ir vēlme saglabāt koka dabisko skaistumu, jāizmanto bezkrāsainās Avalon, Berger-Seidle eļļas vai ekoloģisās lakas. Ja ir vēlme pēc īpašāka rezultāta, izmanto tonētās eļļas. Abschliff Latvija piedāvā iegādāties vairāk nekā 50 dažādu toņu dabīgās eļļas koka virsmu tonēšanai. Visas šīs eļļas iespējams jaukt savā starpā, tādejādi radot tieši Jūsu interjeram vēlamo toni. Ar tonēto eļļu palīdzību iespējams vienkāršu egles vai priedes koka grīdu pārvērst par riekstkoku, tīkkoku, ozolu vai radīt īpašu dizainu, izmantojot košos un spilgtos toņus. Ar tonēšanas palīdzību var radīt arī antīka koka efektu. Abschliff Latvija salonā ir iespēja apskatīties visu tonēto eļļu paradziņus uz tādiem koku veidiem kā ozols, osis un priede.

Kas jāņem vērā, tonējot koka virsmu?

Abschliff Latvija speciālisti iesaka sākt ar parauga izgatavošanu, jo dabā nav sastopami divi vienādi koki - pat uzklājot viena un tā paša toņa eļļu uz vienas sugas, bet dažādiem kokiem, rezultāts var būt ļoti atšķirīgs. Šī iemesla dēļ, paraugu būtu vēlams uzklāt tieši uz tā koka, kuru paredzēts tonēt. Kad tonis ir apstiprināts, var ķerties pie eļļošanas vai eļļošanas un lakošanas.

Vai drīkst ietonēto koka virsmu ar eļļu apstrādāt arī ar laku?

Tonēšanai paredzētās, vasku nesaturošās eļļas, pievienojot tām cietinātāju, var arī lakot ar profesionālajām Berger-Seidle ekoloģiskajām lakām. Laka ir ļoti populārs koka aizsardzības veids. Pareiza lakas uzklāšana padara parketu glītu un izturīgu. Pareizi koptas, lakotas grīdas nodrošina labu slīdes pretestību. Lakotas parketa grīdas ir lieliski piemērotas privātmājām, dzīvokļiem, kā arī citām telpām gan ar lielu, gan arī ar mazu slodzi. Laka nodrošina daudzveidīgas vizuālās iespējas, jo tās ir pieejamas gan matētas, pusmatētas, gan arī spīdīgas. Pēdējos gados popularitāti guvušas ultramatētās lakas, kas nemaina koka toni, un koks izskatās kā neapstrādāts.

Kādas ir galvenās atšķirības starp lakotu un eļļotu virsmu?

Laka veido kārtiņu, savukārt eļļa piesūcina poras un tādā veidā pasargā koku no bojājumiem. Ja izvēlaties lakot, atsevišķu vietu vai dēlīšu atjaunošana, neslīpējot pilnībā visu plakni, nav iespējama. Tāpēc, ja lakotā virsmā ir bojājums, būs jānoslīpē pilnībā visa virsma un jāapstrādā no jauna. Savukārt kopšana būs vieglāka tieši lakotām virsmām - vaska uzklāšana uz virsmas notiek retāk un tas nav jāpulē. Kā jau tika minēts, eļļotām virsmām atsevišķas vietas var atjaunot pa daļām un neslīpējot, toties kopšana būs sarežģītāka, jo eļļai ir nepieciešams vasks – vaska uzklāšana ir nepieciešama periodiski. Tā kā eļļa piesūcina koka poras un neveido kārtiņu, taustot koku, var just dabīgā koka struktūru un reljefu, ko lakotām virsmām nosedz lakas izveidotā kārtiņa.