Krūšu rekonstrukcija pēc onkoloģiskajām saslimšanām

Pexels.com

Latvijā krūts vēzis ir visbiežāk sastopamā audzēja forma sievietēm, jo ik gadu tiek reģistrēts vairāk nekā 1000 jaunu saslimšanu. Ja onkoloģiskā saslimšana tiek atklāta laicīgi, to ir iespējams pilnībā izārstēt, veicot daļēju vai visu audu noņemšanu. Agrīni diagnosticētos gadījumos sievietēm ir iespējama pat krūšu rekonstrukcija, kas nav mazsvarīgi, jo “uzvarēt krūts vēzi” nenozīmē tikai atbrīvoties no ļaundabīgās slimības saknes, tas nozīmē arī atgūt pārliecību par sevi, būt veselai, būt skaistai.

Kas ir krūšu rekonstrukcija?

Krūšu rekonstrukcija ir viena vai vairākas operācijas, kuru laikā plastikas ķirurgs atjauno zaudēto krūti vai krūts daļu pēc iespējas līdzīgāk esošajai. Tam par iemeslu var būt arī traumas, bet pārsvarā krūšu rekonstrukcija ir nepieciešama tām sievietēm, kurai krūts ir noņemta onkoloģiskas saslimšanas dēļ. 

Kad veikt krūšu rekonstrukciju pēc onkoloģiskajām saslimšanām?

Ja vēzis nav izplatījies organismā (agrīnās stadijas) un onkologs akceptē, krūšu rekonstrukciju ir iespējams veikt vienlaicīgi ar bojāto audu izņemšanu, tātad vienā operācijā. Šādos gadījumos bieži vien var saglabāt ārējo ādas apvalku un aizpildīt iekšpusi. Operācijā piedalās gan onkologs, gan plastikas ķirurgs, sadarbojoties.

Ja sievietei krūti ir nācies zaudēt (mastektomija) vai veselības stāvokļa un audzēja stadijas dēļ uzreiz nav iespējams veikt krūšu rekonstrukciju, būs jāveic atliktā krūšu rekonstrukcija. Tātad vispirms ir jāatbrīvojas no ļaundabīgā veidojuma un jāiziet specifiskā ārstēšana, kas var ietvert staru terapiju, ķīmijterapiju, hormonālo terapiju vai kombinēti, un tikai tad sievietei varēs veikt krūšu rekonstrukciju. Laika izteiksmē viss process, sākot no diagnozes uzzināšanas, ārstēšanas, operācijām un beidzot ar sadzīšanu, var aizņemt kādu gadu vai pusotru gadu.

Ja onkoloģiskā saslimšana ir vēlīnās stadijās (3., 4.stadija) un ir izveidojušās metastāzes, atjaunot krūti nav iespējams, tāpēc aicinām ikvienu sievieti doties uz bezmaksas profilaktiskajām pārbaudēm, lai laicīgi audzēju varētu atklāt un noslēgt ārstēšanos, nezaudējot sievišķības simbolu – krūtis.

Emocionālais fons pēc krūšu onkoloģiskajām saslimšanām

Plastikas ķirurgs Gundars Krauklis norāda, ka sabiedrībā bieži vien ir dzirdams viedoklis, ka krūts vēzis ir uzveikts brīdī, kad izdevies veiksmīgi no tā atbrīvoties, bet patiesība ir cita. Onkoloģiskās saslimšanas atstāj rētas arī emocionāli, tāpēc ļoti svarīgs ir tuvinieku un sabiedrības atbalsts. Iespēja vilkt skaistu apakšveļu, nakts veļu vai peldkostīmu sievietēm ir tikpat svarīga kā vesels ķermenis vai galvas rota, tāpēc par krūšu rekonstrukciju ir jārunā, turklāt daudz.

Daba sievietēm ir paredzējusi būt sievišķīgām un nevienai sievietei nevajadzētu dzīvot bez šīs dabas dāvanas, tāpēc regulāri dodieties uz krūšu pārbaudēm, un atbalstiet tās sievietes, kuras šo cīņu ir uzvarējušas.