Lai arī ratiņkrēslā dzīve neapstātos - pārvietošanās risinājums

Ratiņkrēsls. Persona ar invaliditāti. Image by Steve Buissinne from Pixabay

Visā pasaulē liela daļa transporta sistēmas un pilsētu infrastruktūras joprojām nav pieejamas cilvēkiem ar invaliditāti un kustību traucējumiem. Lai gan arvien vairāk tiek runāts par šo cilvēku integrāciju sabiedrībā, tomēr nevar noliegt, ka mobilitātes ierobežojumi ir nopietns šķērslis – tie rada gan personisko, gan sociālo izolāciju – apgrūtina iespējas apmeklēt studijas un kursus, kultūras pasākumus. Pat vienkārša nokļūšana pie ārsta var būt apgrūtinoša, īpaši, ja cilvēks, kurš ikdienā pārvietojas ratiņkrēslā, dzīvo augstāk par pirmo stāvu bet liftu izmantot nav iespējams. Par laimi, ir pieejami medicīniskā transporta pakalpojumi. Jā – sākotnēji liekas, ka šis pakalpojums vairāk saistās ar guļošu pacientu transportēšanu, kas tā arī ir. Taču daudzi nezina, ka to var izmantot arī veseli cilvēki ar kustību traucējumiem, kuri paši nevar pārvietoties ērti ratiņkrēsla dēļ. Pats svarīgākais, kas ir jāņem vērā, izvēloties specializēto transportu, ir tā kvalitāte un piemērotība nestaigājošu cilvēku pārvadāšanai. Ir ļoti būtiskas vairākas nianses, lai brauciens būtu drošs, komfortabls, ko parastajās vieglajās automašīnās vai sabiedriskajā transportā nodrošināt nav iespējams.

Drošība. Svarīgi ir, lai transportlīdzeklis būtu speciāli piemērots un tam būtu pielāgota sistēma, kas ļauj nostiprināt ratiņus vai nestuves.

Ērtības. Būtiski, lai cilvēkam pārbrauciena laikā nebūtu jāmēģina “iespraukties” šaurā un viņam nepiemērotā vietā. Nemaz nerunājot par situāciju, kad tiek pārvests guļošs pacients, piemēram, no mājas uz slimnīcu. Specializētais transportlīdzeklis ir laba izvēle, jo tas nodrošina ērtu un komfortablu braucienu.

Sev vēlamā laikā un vietā. Iespēja pārvietoties no viena konkrēta galapunkta uz otru – cilvēkiem, kuri nevar paiet, ir īpaši nozīmīga. Te nederēs stundām ilga gaidīšana vai arī garš pārbrauciens pa ielu līdz pieturai utml. Svarīgi, lai transports atbrauc pakaļ uz mājām, aizved, kur nepieciešams, kā arī pēc tam ierodas pakaļ norunātajā laikā un nogādā atpakaļ mājās.

Izpalīdzīgi un profesionāli palīgi, kuri iznesīs ratiņkrēslu vai nestuves no dzīvokļa, palīdzēs iekārtoties automašīnā, kā arī rūpēsies, lai Tu nonāktu sev vajadzīgajā vietā – ja nepieciešams, arī galapunktā palīdz izcelt, aiznest, kur vajag.

Par laimi, izpratne par invaliditāti aug un arī cilvēku kultūra mainās. Šobrīd ir kļuvis vieglāk izvēlēties piemērotu transportu, piemēram specializēto medicīnisko transportu un pakalpojumus cilvēkiem, kuri nespēj staigāt, kā arī guļošiem pacientiem piedāvā “Med Transports”. Noskaties video un pārliecinies pats par to, cik šāds pakalpojums ir ērts un noderīgs. Cerams, ka tas iedrošinās izmēģināt šo paklapojumu un pārliecināties par to, cik labi ir, kad neesi vairs ierobežots un cik patīkami apzināties, ka tev ir cilvēki, kuri var palīdzēt Tev būt neatkarīgam un brīvam.