Masļeņica jeb saules un pankūku ēšanas svētki!

Photo by Ann Fossa on Unsplash

Masļeņica ir svētki, ko svin slāvi visā Krievijā un Austrumeiropā ar dažādiem svētku nosaukumiem un tradīcijām. Tie uzskatāmi par radniecīgiem mūsu pašu Meteņiem. Kas ir atšķirīgs un kas kopīgs? 

Masļeņicas jēga un iemesls

Šos svētkus senāk svinēja dienā, ko aprēķināja nevis pēc kalendāra, bet pēc zvaigznēm. Masļeņica ir saules svētki, kuros cilvēki sveic sauli pēc garās ziemas, un tos svin vairākas dienas vai pat veselu nedēļu pirms lielā Lieldienu gavēņa. Lai gan Masļeņica saistīta arī ar kristīgo Lieldienu sagaidīšanas tradīciju, tomēr līdz mūsdienām lielākoties palikušas pazīstamas tieši dažādās pagāniskās svētku paražas. 

Masļeņicas tradīcijas un ieražas 

Par Masļeņicu sauc arī salmu lelli, ko svētku noslēgumā auglības veicināšanas rituālā sadedzināja, noslīcināja vai saplēsa un apglabāja. Dedzinot lelli, tiek veicināta nāve, no kuras radīsies jauna dzīvība; kad lelle sadedzināta, auglību veicinošie pelni tika atdoti zemei – izkaisīti laukos.  Ar salmu lelli mēs arī atvadāmies no visa liekā un nevajadzīgā. Šajos svētkos tiek pieminēti arī mirušie, gan apmeklējot kapus, gan ēdienreizēs. 

Šajos svētkos līksmi atvadās no ziemas tumsas un noguruma. Tā kā Masļeņicai seko Lielais gavēnis, tad šie ir izēšanās svētki, kuros tradicionāli cep un ēd visādus miltu ēdienus – pankūkas, biezpiena un siera plācenīšus, u.tml. Pankūka ir saules un auglības simbols. Tiek patērēti lieli sviesta daudzumi, lai uzkrātu spēku ne tikai pirms Lielā gavēņa, bet arī pirms smagajiem pavasara darbiem.

Šie ir karnevāliski svētki, kuros velk visādas maskas, brauc kamanās, iet jautrās rotaļās un visādi errojas un iztrakojas. Baltkrievijā puišiem un meitām pie kājas sēja bluķīti – laulību simbolu, lai mudinātu šo grabošo bluķīti ātrāk nomainīt pret sievu/vīru. Riņķa dejā vecāki ar bērniem griež ārējo apli pa saulei, , neprecētie ļaudis – pa iekšējo apli pret pulksteni. 

Pankūku receptes tavai Masļeņicai: 

Plānās pankūkas ar dažādiem pildījumiem

Plānās pankūkas jeb crepes

Kartupeļu pankūkas, ja gribas ko "kreftīgāku"

Pufīgas rauga pankūkas

Kur Latvijā svinēt Masļeņicu?

29. februārī Rīgā, Līvu laukumā, no 12.00 līdz 20.00 tiks svinēti pavasara tuvošanās svētki “Masļeņica – lielais pankūku cepiens”. Pasākums būs īpašs ar to, ka tajā piedalīsies ne tikai populāri Rīgas šefpavāri, bet ar īpaši sagatavotu un atlasītu programmu pilsētvidē uz svētku skatuves uzstāsies turpat blakus esošais Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris. Vairāk informācijas portālā riga.lv

Citi Masļeņicas svinību pasākumi noritēs arī: