Nodokļu parāds – ko ar to iesākt un kā izvairīties?

Photo by Adeolu Eletu on Unsplash

Šogad gada ienākumu deklarācijas jautājums satraucis ne vienu vien Latvijas iedzīvotāju. Masu medijos lasāms, cik tūkstošus eiro valstī strādājošie ir parādā, un tas nevienu nav atstājis vienaldzīgu. Lai saprastu, kas īsti ir gada ienākumu deklarācija un kā veidojas parāds vai pārmaksa, lūdzām grāmatvedības uzņēmuma “JAZDANS” pārstāvei atbildēt uz pāris jautājumiem.

Kas ir gada ienākumu deklarācija?

Gada ienākuma deklarācija atspoguļo iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāju aizgājušā gadā gūtos ienākumus.

Vai iedzīvotāja ienākuma nodokļa deklarācija jāiesniedz visiem?

Nē, taču ir cilvēku grupas, kurām obligāti jāiesniedz nodokļu deklarācija par 2018. gadu. Lai noskaidrotu, vai Jūs piederat pie šīs grupas, konsultējieties ar savu uzņēmumu, grāmatvedi vai vērsieties ar jautājumu pie VID.

Atverot deklarācijas formu, redzu, ka man būs jāatmaksā nodoklis, vai šādā gadījumā varu neiesniegt deklarāciju, lai izvairītos no nodokļa atmaksas?

Nē. Protams, Jūs varat neiesniegt gada ienākumu deklarāciju, ja redzat, ka izveidojies parāds, taču tas nemainīs faktu, ka parāds būs jāatmaksā valstij. Ja pats nebūsiet iesniedzis deklarāciju, pēc laika saņemsiet paziņojumu no Valsts ieņēmumu dienesta, kurā tiksiet aicināts atmaksāt nodokļa parādu. Izvairīties no parāda atmaksas nebūs iespējams.

Ko darīt, ja uzreiz nevaru atmaksāt nodokļa parādu?

Ja uzreiz nevarat atmaksāt iedzīvotāju ienākumu nodokļa parādu, sazinieties ar savu grāmatvedi. Kopā ar grāmatvedi varēsiet saprast, kādā periodā būs iespējams veiksmīgi atmaksāt nodokļu parādu tā, lai tas neietekmētu Jūsu ikdienas gaitas. Tad ar šo plānu vērsieties pie Valsts ieņēmumu dienesta un saskaņojiet atmaksas grafiku.

Mazo un vidējo algu saņēmējiem būs iespēja iedzīvotāju ienākuma nodokļa parādu atmaksāt līdz pat 2020.gada decembrim. Jāņem vērā, ka šī iespēja attiecas uz personām, kuras aizgājušajā gadā nenodarbojās ar saimniecisko darbību un kuriem nav bijuši apjomīgi cita veida ienākumi.

Grāmatvedis arī konsultēs par to, kā rīkoties tekošajā gadā, lai nākamreiz nodokļu parāds neizveidotos.

Vēlies tikt skaidrībā ar to, kādus dokumentus un čekus jāiesniedz par aizgājušā gada ienākumiem? Uztici to profesionāliem un pieredzējušiem grāmatvežiem! “JAZDANS” grāmatvedībā strādā speciālisti ar vairāku desmitu gadu pieredzi. Piesakies uz konsultāciju jau tagad! Zvani 67391661 vai raksti uz irena.s@inbox.lv !