Papildināts pieejamo preču un pakalpojumu saraksts. Ko varēs nopirkt?

Saistībā ar izsludināto mājsēdes pagarināšanu, lai ierobežotu Covid19 izplatību, līdz 25.janvārim pagarināti drošības pasākumi. Mājsēde jāievēro naktīs no piektdienas uz sestdienu un no sestdienas uz svētdienu laikā no plkst. 22.00 līdz plkst. 5.00. Šāds nosacījums būs spēkā līdz 25.janvārim. Kādas preces varēsim iegādāties un kādi pakalpojumi būs pieejami?

Sporta aktivitātes, treniņi, sporta klubi

Tāpat kā līdz šim amatieru sporta treniņi drīkstēs notikt tikai ārpus telpām (līdz 10 cilvēkiem, neizmantojot ģērbtuves). Tas nozīmē, ka sporta klubi neuzņems klientus iekštelpās - nestrādās trenažieru zāles un nevarēs doties uz klubu trenēties individuāli.

Kultūras iestādes, muzeji un bibliotēkas

• Nestrādās izstāžu vietas un citas kultūrvietas, kā arī nedrīkstēs organizēt gadatirgus.

• Bibliotēkas drīkstēs izsniegt grāmatas uz mājām.

• Apmeklētājiem būs slēgtas muzeju iekštelpas, bet turpinās darboties muzeju brīvdabas teritorijas, kurās būs jānodrošina cilvēku vienvirziena kustību, jānovērš cilvēku plūsmu sastapšanās un jānodrošina vismaz 2 metru distancēšanās. Ar šādiem nosacījumiem darboties varēs arī dabas takas.

Pakalpojumi

• Nestrādās visa skaistumkopšanas nozare (tajā skaitā arī frizieri).

• Sporta inventāra nomas pakalpojumus drīkstēs sniegt tikai ārpus telpām.

• Nenotiks fotosesijas un netiks sniegti citi foto pakalpojumi, izņemot foto dokumentiem.

• Nenotiks dzinējmedības.

Šie pakalpojumi ierobežoti, vērtējot vairākus aspektus: vai pakalpojumu sniedz ilgāk par 15 minūtēm (kopā ar laiku uzgaidāmajā telpā), vai ir tiešs cilvēku kontakts pakalpojumu sniegšanas laikā, vai ir iespējams lietot sejas masku (piemēram, pie kosmetologa un fotosesijās nelieto) un lielāko uzsvaru liekot uz kritēriju, vai bez šī pakalpojuma uz laiku cilvēks var iztikt. Mērķis ir samazināt cilvēku skaitu, ko ikdienā satiekam.

Kādas tirdzniecības vietas būs atvērts?:

Vēl līdz 25.janvārim būs pagarināts esošais tirdzniecības režīms. Vienlaikus valdība lēma paplašināt tirdzniecībā pieejamo preču sarakstu, iekļaujot tajā arī preces, kas nepieciešamas ziemas apstākļos. Tas nozīmē, ka vēl līdz 25.janvārim klātienē darbosies tikai:

• aptiekas (tajā skaitā veterinārās aptiekas);

• optikas preču veikali;

• degvielas uzpildes stacijas;

• tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot šādas preču grupas:

 • pārtikas preces;
 • higiēnas preces;
 • pirmās nepieciešamības saimniecības preces;
 • mobilo telefonu priekšapmaksas kartes;
 • tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus;
 • dzīvnieku barību un preces;
 • preses izdevumus;
 • sabiedriskā transporta biļetes;
 • mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus;
 • mājražotāju lauksaimniecības produkciju;
 • ziedus.

Detalizēs tirdzniecībā atļauto preču saraksts pieejams te: https://www.vm.gov.lv/lv/jaunums/lidz-25-janvarim-pagarina-drosibas-pasakumus-covid-19-ierobezosanai

Papildus norādām, ka preču tirdzniecība internetā nav ierobežota.

Vienlaikus tirdzniecības vietām joprojām būs jāievēro stingras prasības: vienam apmeklētājam būs jānodrošina ne mazāk kā 15 m2 no pieejamās telpu platības (neskaitot platību, ko aizņem plaukti, iekārtas utml.), apmeklētāju veikalā nedrīkstēs būt vairāk kā pieejamo ratiņu/groziņu, savukārt uz veikalu drīkstēs tikai pa vienam (līdzi drīkst nākt bērni līdz 12 gadu vecumam).

Darba vietās:

Preču saraksts, ko varēsim nopirkt:

Apģērbs

· zeķbikses, garās zeķes, īsās zeķes un citādas zeķes, arī elastīgās zeķes (piemēram, zeķes slimniekiem ar paplašinātām vēnām)

· Šalles, lakati, kaklauti un tamlīdzīgi izstrādājumi (t.sk. cepures)

· Cimdi (pirkstaiņi un dūraiņi)

Kurināmais, apkure

· Akmeņogles; briketes, olveida neaglomerētas akmeņogles un tamlīdzīgs cietais kurināmais,

· Malka apaļkoku, pagaļu, zaru, žagaru saišķu vai tamlīdzīgā veidā; koksnes šķeldas vai skaidas; zāģskaidas un koksnes atlikumi, aglomerēti vai neaglomerēti brikešu, granulu vai tamlīdzīgā veidā

· Aglomerētas vai neaglomerētas kokogles (ieskaitot riekstu vai riekstu čaumalu kokogles)

· Ūdens tvaika vai citādi tvaika katli (izņemot centrālapkures karstā ūdens katlus, kas spēj ražot arī zemspiediena tvaiku); ūdens pārkarsēšanas katli

· Centrālapkures katli, izņemot pozīcijā 8402 minētos

· elektroierīces telpu apsildīšanai

· Dzelzs vai tērauda apkures un virtuves krāsnis

Sadzīves lietas

· Šķiltavas, sērkociņi un citi aizdedzinātāji, ieskaitot mehāniskus un elektriskus, to detaļas, izņemot kramus un daktis

· Sveces, svecītes un tamlīdzīgi izstrādājumi

· Telefonu aparāti

· Spuldzes

· lāpstas un liekšķeres (t.sk. sniega lāpstas)

· Slēdzenes, piekaramās un iekaļamās (kas slēdzamas ar atslēgu vai koda kombināciju, elektriskas vai neelektriskas) no parastā metāla; parastā metāla skavas un ietvari ar skavām, kurās iestrādātas slēdzenes; atslēgas minētajiem izstrādājumiem no parastā metāla

· Grīdas lupatas, trauku lupatas, putekļu lupatas un tamlīdzīgas lupatas tīrīšanai

Auto

· Naftas gāzes un citādi gāzveida ogļūdeņraži (t.sk. baloni, kuros tiek iepildīta sašķidrinātā naftas gāze)

· Bremžu šķidrumi un citādi gatavie šķidrumi hidrauliskajiem pārvadiem, kas nesatur vai satur mazāk par 70 % no kopējās masas naftas eļļas vai eļļas, kuras iegūtas no bitumenminerāliem

· Gatavi pretaizsalšanas līdzekļi un atkausēšanas šķidrumi

Pilno preču sarkstu skatīties šeit.

Darba vietas

Tāpat kā līdz šim ikvienam, kuram darba specifika atļauj strādāt attālināti no mājām, tas ir jādara. Darba devēja pienākums ir to nodrošināt. Šie nosacījumi attiecas gan uz valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm, gan privātiem uzņēmumiem. Tas nozīmē, ka klātienē strādās, piemēram, pārdevēji, šoferi, krāvēji, policisti, ugunsdzēsēji, apsardzes darbinieki, radio un televīzijas raidījumu diktori un operatori, mediķi un citi, bet ne, piemēram, biroja darbinieki.

Vienlaikus rīkojumā precizēts, ka ārkārtējās situācijas laikā nepilngadīgiem bērniem ir tiesības satikt klātienē vecākus, kuri dzīvo citur.