Pārtrauc jaukties citu cilvēku dzīvēs!

Attiecības, telefona saruna, Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Lielākajai daļai cilvēku, ar kuriem ikdienā esam kopā - mūsu mīļajiem, draugiem, kolēģiem, kaimiņiem utt. - ir trūkumi. Viņu uzvedībā, izskatā un domāšanas veidā ir lietas, kuras mēs vēlamies mainīt. Dažkārt mūs kaitina viņu rīcība, mēs nepiekrītam viņu viedoklim un mums nepatīk viņu ieradumi un tas mums liedz izbaudīt viņu sabiedrību, novērtēt viņu labās īpašības un pieņemt viņus. Beigu beigās mēs esam vīlušies, neapmierināti, liekam justies slikti arī citiem un mēdzam sabojāt nozīmīgas attiecības.

Lielākoties iemesls ir fakts, ka mēs mēģinām izmainīt šos cilvēkus jeb, precīzāk sakot, lietas, kas mūs viņos kaitina, lai viņi atbilstu tam, kādus mēs viņus esam iztēlojušies. Ja mēs uz mirkli apstātos un padomātu, mēs saprastu, cik muļķīga ir šī vēlme. Mēs esam paši izveidojuši ideālu, kā citam cilvēkam būtu jāuzvedas, un katru reizi, kad viņš tam neatbilst, mēs esam vīlušies un neļaujam viņam būt tādam, kāds viņš ir, bet cenšamies viņu mainīt. Kā mēs varam šo procesu apturēt un izveidot lieliskas attiecības?

1.       Atmet ideālus. Kāpēc Tev vispār ir nepieciešama sava versija par to, kādam ir jābūt citam cilvēkam? Tu nevari izlemt, kā viņam ir jādzīvo sava dzīve, Tu vari tikai izvēlēties cilvēkus, kurus vēlies savā dzīvē redzēt un pieņemt viņus tādus, kādi viņi ir.

2.       Cieni viņu individualitāti.  Apkārtējie ir unikāli cilvēki un viņiem ir savs domāšanas veids. Katrs no viņiem redz pasauli redz savā atšķirīgā veidā, kas nav ne pareizs, ne nepareizs, vienkārši katram savs. Ikvienam cilvēkam Tavā ceļā ir sava pieredze, viedoklis, emocijas, vērtības, zināšanas, sapņi un intereses. Nemaini to, bet cieni!

3.       Koncentrējies uz viņu labajām īpašībām.  Kļūdas ir neizbēgamas, ikviens kļūdās, bet kāpēc gan koncentrēties uz to un patērēt tik daudz enerģijas, par to domājot? Tā vietā centies saskatīt citos cilvēkos labo! Attieksmes maiņa pret citiem arī Tevi pašu var padarīt laimīgāku un apmierinātāku.

4.       Mēģini iekāpt viņu kurpēs.  Ikvienam no mums ir savas kaujas. Lielākā daļa cilvēku, kurus Tu redzi katru dienu, ir piedzīvojuši daudz, un tas izskaidro, kāpēc dažreiz viņi rīkojas slikti, nevar Tev uzticēties, ir nepieklājīgi, vēlas būt vieni utt. Tu nekad nezini, kas notiek otra cilvēka dzīvē, iespējams, viņš saskaras ar daudz lielākām problēmām nekā Tu spēj iedomāties, tādēļ paturi to prātā nākamreiz, kad gribēsi kādu sākt tiesāt. Bieži vien cilvēkiem ir naudas problēmas, viņi ir sāpināti, viņiem ir kāda slimība, bet viņi par to nestāsta nevienam. Tāpēc nemēģiniet citus mainīt un neuztver personīgi to, ja kāds uzvedas tā kā Tev nepatīk.

5.       Esi līdzjūtīgs. Labākais veids, kā izrādīt sapratni, mīlestību un pieņemšanu, ir līdzjūtība. Tas palīdzēs gan Tev, gan otram.

6.        Esi pateicīgs par to, ka viņi ir. Neatkarīgi no lietām, ko vēlies šajos cilvēkos mainīt, paturi prātā, ka gadījumā, ja Tev viņos nepatiktu absolūti nekas, visticamāk, viņu jau sen nebūtu Tavā dzīvē. Tādēļ koncentrējies un novērtē to, kas viņos ir labs un pateicies, ka viņi ir nolēmuši būt daļa no Tavas dzīves. Sākot dzīvot ar šādu attieksmi, daudzām lietām vairs nebūs nozīmes.

7.       Atceries, kādēļ šie cilvēki Tev sākotnēji bija svarīgi.  Varbūt viņi ir Tava ģimene, varbūt esat draugi, esat kopīgi izdzīvojuši ko skaistu, varbūt kāds no viņiem Tev ir palīdzējis, iespējams, jums ir kopīgas atmiņas…. Atgriezies tajā laikā un atgādini sev lietas, kas lika Tev pieņemt lēmumu ielaist šos cilvēkus savā dzīvē.

8.       Pieņem lietas, ko viņi dara. Pārtrauc censties mainīt viņu uzskatus, vērtibas un iejaukties! Ļauj ikvienam būt tādam, kāds viņš ir, un pieņem viņa viedokli, rīcību un uzvedību. Tas ievērojami vienkāršos un padarīs attiecības vieglākas.

9.       Beidz salīdzināt.  Vēlēšanās kādu mainīt nozīmē nepiekrist viņam, neapstiprināt viņa dzīvesveidu. Visbiežāk tas ir mēģinājums viņu salīdzināt ar sevi. Bet kādēļ Tu domā, ka viņam būtu jābūt tādam kā Tu? Viņam ir cita pieeja dzīvei, citas problēmas un cits virziens. Ļauj viņam iet savu ceļu, ļauj kļūdīties, izgāzties. Tas ir tas veids, kā mēs mācāmies.

Ja Tev piemīt netikums censties mainīt cilvēkus, pienācis pēdējais laiks to atmest – iespējams, tas ir lielākais Tavs trūkums, pie ka ir jāpiestrādā!  Vai nu pieņem, cieni un novērtē, vai arī – ja Tu nespēj pieņemt, tad ejat katrs savu ceļu. Bet nekādā gadījumā nemēģini otru salauzt un pārtaisīt par to, kas viņš nav. Ne Tu, ne viņš šādās attiecībās laimīgi nebūsiet.

 Izlasi arī: