Pēdu problēmas un to risinājumi

Ikdienā liela daļa cilvēku saskaras ar dažādām pēdu problēmām. Ļoti svarīgi ir izvēlēties ērtus un pareizus apavus, jo apavi ir svarīga ikdienas sastāvdaļa. Tomēr mūsdienās ir atrodami arī daudzi citi risinājumi jeb palīglīdzekļi, lai uzlabotu pēdu komfortu: starplikas, ortozes, ortopēdiskās zolītes un ortopēdiskie apavi.

Kādus palīglīdzekļus izvēlēties dažādos pēdu problēmu gadījumos:

  • Pirkstu starplikas un devalgizatori ir īstais risinājums, ja aktuāla problēma ir kājas pirmā pirksta deformācija jeb ”hallux valgus”. Ir pieejami arī dažāda veida aizsargi, kas var palīdzēt berzes, varžacu un citos gadījumos. 
  •  Potīšu ortozes - saistībā ar pēdu problēmām speciālists var ieteikt potīšu ortozes, kas satur potīti un nodrošina stabilitāti. Ortožu funkcionalitāte ir atkarīga no izgatavošanas materiāla un sadalās - mīkstās, puscietās vai cietās.
Ortozes ir ārējs palīglīdzeklis funkcionālu sāpju mazināšanai un/vai kustību apjoma uzturēšanai ķermeņa locītavu vietās. Izšķir kakla, plecu, elkoņu, plaukstu, pirkstu, muguras, krūšu kurvja, jostasvietas, ceļu un potīšu ortozes.

  • Ortopēdiskās zolītes paredzētas kāju pēdu problēmu korekcijai. Tās lieto garenvelves un šķērsvelves pacelšanai, kompleksai kompensācijai pēc pēdas kaulu lūzumiem, muskuļu un cīpslu traumām vai saišu vājuma gadījumos. Formētā ortopēdiskā zolīte no dabīgās ādas vai īpaša materiāla pareizi sadala ķermeņa svaru uz kājas pēdu, veicot plakanās pēdas profilaksi.

Nēsājot ortopēdiskās zolītes, pastiprinās kāju apakšējo muskuļu grupu darbs, kā rezultātā uzlabojas asinsrite, var mazināties kāju pietūkums, samazināties varikozo vēnu veidošanās progresija un pastiprināties kāju pēdu elastība.

  • Ortopēdiskie apavi ir īstā izvēle tādos gadījumos kā kauliņa vai pirkstu deformācija, potīšu deformācija, jutīga pēda, plata pēda ar augstu cēlumu, liels pēdas izmērs (vīriešiem virs 46, sievietēm virs 42), cukura diabēta slimniekiem, kā arī lūzumu gadījumā vai, ja tiek valkātas pēdu ortozes.

 “Protezēšanas un ortopēdijas centrā” ir pieejamas ortozes, starplikas, ortopēdiskie apavi. Lielā izvēlē ir pieejamas arī ortopēdiskās zolītes bērniem un pieaugušajiem, lai ikviens varētu atrast sevi piemērotāko. Ir standarta pilnās zolītes, ¾ zoles, apavu ieliktņi un peloti konkrētas problēmas kompensācijai.

Ja cilvēks nezina, kāda ortopēdiskā zolīte viņam nepieciešama, centrā ir iespējams apmeklēt maksas tehniskā ortopēda konsultāciju, kuras laikā tiks veikta problēmas diagnostika, pēdas plantogramma un izstrādāti individuāli ieteikumi problēmu risinājumam.