Sagatavojies sarunai ar priekšnieku par algas pielikumu VIDEO

pixabay.com

Lielā saruna par paaugstinājumu vai algas pielikumu darba vietā var būt ļoti satraucoša un raisa dažādas domas un jautājumus par to, ko teikt bosam, kā uzsākt sarunu, kam pievērst uzmanību un kā nesabojāt attiecības. Esam atlasījuši 12 padomus, kā sagatavoties sarunai ar priekšnieku par algas pielikumu.

1. Esi labās attiecībās ar kolēģiem un priekšniecību. Tas nenozīmē, ka jums jābūt labākajiem draugiem vai ka tev jāpielien kādam, bet gan jāparāda tas, ka esi uzticams firmai, mērķtiecīgs un godīgs.

2. Neprasi paaugstinājumu personīgu iemeslu dēļ. Ja tev saplīsusi mašīna vai komunālie maksājumi kļuvuši augstāki, tas nav iemesls jautāt paaugstinājumu. To vari jautāt tikai tad, ja uzskati, ka esi pierādījis sevi darbā, vai, ja pienākumi kļuvuši vairāk. Atrodi - kāpēc tieši tu esi svarīgs savai kompānijai, zini savu vērtību un pamato to priekšniecībai!

3. Kad bija pēdējais paaugstinājums? Ja paaugstinājumu saņēmi pirms 5 gadiem, tas vien ir pietiekams iemesls sarunai! Savukārt, ja pagājis mazāk nekā gads, tad jābūt nopietnam pamatojumam vaicāt algas pielikumu.

4. Izvērtē, vai pie sākotnējiem darba pienākumiem ir nākuši klāt papildus pienākumi, vai arī kādus papildus pienākumus tu būtu gatavs uzņemties! 

5. Objektīvi izsver savas spējas - plusus un mīnusus, apskati tos un apdomā, vai aizgājušajā gadā esi parādījis sevi no labākās puses, kā uzticamu un lojālu darbinieku. Ja šis nav bijis tavs labākais gads, regulāri esi kavējis tikšanās, saņēmis pa kādam aizrādījumam un ielaidies nelabvēlīgos konfliktos, tad atliec šo sarunu uz vēlāku laiku! Savukārt, ja esi bijis īsts paraugdarbinieks - tas var palīdzēt sarunas laikā kā arguments algas paaugstinājumam.

6. Ja ir iespēja, noskaidro, cik lielu algu par tavu amatu maksā citas kompānijas. Tā varēsi salīdzināt algas un, ja tava alga ir krietni zem vidējās, arī tas būs labs arguments.

7. Saskaņo tikšanos ar priekšnieku, nevis pārtver viņu skrējienā. Tā vadība varēs veltīt laiku tieši tev un pārrunāt konkrēto situāciju. Pārsteigt nesagatavotu nebūs labākais lēmums.

8. Sarunā uzsver, ka šajā uzņēmumā vēlies strādāt vēl vairākus gadus un attīstīties pats, un palīdzēt augt kompānijai. Ja radīsi iespaidu, ka, nedabūdams algas pielikumu, iesi prom no uzņēmuma, priekšniecība ātri vien pati tevi var atlaist, tāpēc pārliecini viņus par to, ka esi tikai apzinājis citu uzņēmumu piedāvātās algas, bet neesi nolēmis šobrīd meklēt jaunu darba vietu.

9. Nekautrējies atzīt to, ka vēlies augt finansiāli! Lielākoties uzņēmumiem patīk šādi darbinieki un tie tiek augstu vērtēti. Mērķtiecība un ambīcijas ir laba darbinieka pazīmes! Turklāt, pasakot, ka mērķos ietilpst arī augstāks amats, ko vēlies sasniegt, piemēram, pēc diviem gadiem, visdrīzāk saņemsi papildus atbalstu no vadības - turpini augt un strādāt kompānijas mērķu sasniegšanai!

10. Runājot par savām īpašībām un prasmēm, nesalīdzini sevi ar citiem darbiniekiem! Neviens nevēlas dzirdēt to, ka dari divreiz vairāk nekā Anna vai Pēteris, bet pelni tikpat. Tas ir ļoti neprofesionāli un pie algas pielikuma noteikti tādā veidā netiksi.

11. Ja algas pielikums tiek atteikts, noskaidro kāpēc! Ja iemesls ir tavas personīgās īpašības un darbība, centies noskaidrot detalizēti, lai varētu pie tā piestrādāt nākotnē, piemēram, pārstāj no darba iet prom 10 minūtes pirms darba laika beigām, vai sāc izmantot formālu runas stilu sarunās ar klientiem. Ja par iemeslu tiek minētas uzņēmuma finansiālās problēmas, pajautā priekšniekam vai varat šo sarunu atkārtot pēc 3-6 mēnešiem. 

12. Ja saproti, ka saruna ar vadītāju ir pielīdzināma sarunai ar sienu, sāc meklēt jaunu darbavietu vai ieskaties uzņēmuma piedāvātajās vakancēs un maini nodaļu, ja vadītājs nav ieinteresēts uzklausīt tevi un ieguldīt savos darbiniekos, tad nesagaidīsi to arī vēlāk.