Sēnes jau jūnijā, video receptes

Jau tagad sākušās pirmo sēņu medības! Sēņotāji katru gadu ar nepacietību gaida parādoties pirmās sēnes, bet daži aktīvākie prot atrast sēnes pat visa gada garumā! Šogad sēnes sākušas augt daudz agrāk kā ierasts - neparasti agri jūnijā parādījušās sēnes, kuras parasti lasa tikai augustā. Noskaties arī video receptes sēņu ēdieniem!

Kādas sēnes atrodamas jau tagad

Jau jūnijā meklējama sērpiepe, gailenes un netipiski šim mēnesim – apšu bekas un baravikas.

Sērpiepe

Sērpiepe, dēvēta arī par meža vistas sēni, šogad kļuva īpaši iecienīta sēņotājiem, arī tiem, kas nekad to nebija iepriekš lasījuši un ēduši. Pēc garšas tā atgādina vistas gaļu un ir iecienīta pat vegānu lokā. Sērpiepe aug uz kokiem un ir dzeltenā krāsā, ēdama, kamēr ir mīksta un sulīga. Ar to aizvieto vistas gaļu dažādos ēdienos, pagatavojamas pat sērpiepes karbonādes.

Gailenes

Katrs sēņotājs zina, kā izskatās gailene. Tā ir viena no populārākajām, agrākajām un biežāk sastopamajām sēnēm Latvijā. Dzeltenā lapiņsēne ir ne tikai garda, bet arī veselīga. Tā satur vielas, kuru nepanes parazīti, līdz ar to var teikt, ka tā ir kā viens no latviešu neapzināta dabiskās aptieciņas produkta. Gailenes ir izcilas sēnes arī saldēšanai priekš ziemas.

Apšu bekas

Skaistās un cēlās apšu bekas ar oranžajām cepurītēm ir vienas no vērtīgākajām sēnēm. Jau tagad tās ir lasāmas neparasti agri un ir vienas no sēņotāju favorītsēnēm. Reti kurš zina, ka tā ir ēdama pat svaigā veidā. Pagatavojot šī sēne kļūst tumša, taču ir viens noslēpums, kuru nezina kurš katrs. Lai sēne pagatavojot nekļūtu melna, to pēc iespējas ātrāk pēc ievākšanas jānotīra un jāiemērc diezgan paskābā citronskābes ūdenī pirms gatavošanas. No šīm sēnēm sanāk ne tikai gardas marinādes, bet arī ļoti garšīgas mērces. Apšu bekas var arī kaltēt ziemai.

Baravikas

Absolūtā Latvijā sastopamā sēņu karaliene! Visvērtīgākā sēņotāju sēne, kas ir ne tikai garda, bet satur visvairāk organismam vērtīgās vielas, tās satur pretiekaisuma un pretmikrobu, kā arī dažas antikancerogēnas vielas. Esot sastopamas līdz pat 19 dažādām baravikas formām, kuras atkarīgas no augšanas vietas un apstākļiem. Baravikas ir gatavojamas visos veidos – ēdamas svaigas, cepamas, vārāmas, marinējamas un kaltējamas.

Lielā saulsardzenes jeb lielā dižsardzene

Ļoti garšīga, svaigēdamā sēne, kas pēc garšas atgādina lazdu riekstus ir viena no gardākajām mūsu mežos sastopamajām sēnēm, kas arī pagatavojama gan kā karbonādes, gan vienkārši uz maizītēm svaigā veidā. Šī ir ar indīgajām sēnēm viegli sajaucama sēne, tādēļ jābūt 100% pārliecinātam un  zinošam par to, ka ievāktā sēne ir patiešām saulsardzene.