Sveicam seniorus Starptautiskajā senioru dienā!

Seniori, foto - Pixabay

Šodien, 1.oktobrī ir Starptautiskā senioru diena, kuru ar mērķi pievērst sabiedrības uzmanību novecošanās problēmām 1991. gadā izsludinājusi ANO Ģenerālā asambleja.

Kā pieņemt novecošanos jeb senioru vecuma tuvošanos?

Mēs visi izdzīvojam vienu dzīves ritumu, sākot no zīdaiņa vecumam līdz brieduma un senioru gadiem. Dzīve ir viena un tā būtu jāizbauda pilnā sparā. Lielākoties, cilvēkiem ir grūti pieņemt novecošanu, tomēr variantu nav – tā ir jāpieņem agri vai vēlu, jo jaunāki jau mēs nepaliekam jebkurā gadījumā.

Svarīgi ir pieņemt to, ka dzīve nestāv uz vietas un psiholoģiski sagatavoties visām pārmaiņām, kas nāk līdzi ar gadiem. Novecošanās skar pilnīgi visu, kas ar cilvēku saistīts. Gan garīgā apziņa mainās, gan veselība, izskats, mainās arī sociālais stāvoklis. Diena, kad automātiski esi iedalīt pensijas vecumā nebūtu jāuztver kā strīpa pāri dzīvei, bet tieši otrādāk – lielākoties bērni izauguši, dzīves viedums iegūts un darba spēks ir atstrādāts. Laiks beidzot tik aizņemtajam latvietim baudīt dzīvi! Daudzi seniori atzīst, ka tieši šie gadi ir tie, kad beidzot ir bijis laiks piepildīt sapņus, pievērsties hobijiem un rast jaunas nodarbes. Ir daudz brīvāks laiks un cipars pasē nemaz vēl nenozīmē, ka nevar uzsākt nodarboties ar sportu, baudīt ceļojumus un tūrismu un tamlīdzīgi.

Cik nozīmīga sabiedrības loma ir senioru dzīvē?

Viens no Starptautiskās senioru dienas mērķiem ir pievērst sabiedrības uzmanību vientulībai dzīves nogalē. Lai vai kā mums šķistu, ka visi esam patstāvīgi, mēs viens bez otra nevaram. Jo īpaši svarīga mūsu iesaiste ir senioru vecuma cilvēku dzīvē. Ir būtiski būt sabiedrībai, kas atbalsta un palīdz! Pasniegta roka, kāpjot pensionārei no transportlīdzekļa, iegādāts maizes kukulis kaimiņ tantei, smaids krunkainam opītim ir tās mazās sirdslietas un nieki, ko mēs ikdienā varam sniegt pat tiem cilvēkiem, kurus mēs nepazīstam, bet kuri aizņem lielāko sabiedrības daļu. Un, iespējams, tieši tas ir tas, ko viņi tajā brīdī neizmērojami novērtē! Un arī Tu to novērtēsi, kad būsi viņu vecumā!

Svarīgi mācīt bērniem jau no mazām dienām tik ļoti sabiedrībā aizmirsto cieņu vienam pret otru, it sevišķi pret cilvēkiem gados. Jābūt atbalstošam, iecietīgam un saprotošam. 10 minūtes zvana dienā Tavam tuvākajam vai tālākajam cilvēkam gados liks viņam nejusties aizmirstam un vientuļam. Kā arī rūpju izrādīšana par senioru veselību ir veids, kā atbalstīt un palīdzēt.

Daudzas organizācijas, izrādot atbalstu un cieņu gados vecākiem cilvēkiem sniedz atlaides, īpašus pakalpojumus pensijas vecuma cilvēkiem. Šāda veida atbalsts īpaši nozīmīgs tiem, kuriem pensija nav pietiekami liela, lai par to varētu dzīvot pilnvērtīgi ikdienā. Vai uzņēmums, kurā strādā Tu, atbalsta seniorus?

Lasāmviela pārdomām:

Valsts apmaksās gripas vakcīnas noteiktām cilvēku grupām!

Pazīmes, kas pierāda vīrieša novecošanos

Kā vecums ietekmē spēju vadīt automašīnu?

Skriet var sākt jebkurā vecumā!

Kā uzturēt sirdi veselu?