Vai četrkājaino mīluli Līgo svētkos var pacienāt ar alu un šašliku?

Suns (Image by angel1238812 from Pixabay)

Līgo svētkos, kad visi jestri lustējas pie labi klātiem galdiem un visapkārt virmo ceptas gaļas tīkamā smarža, žilbina siera rituļi un smaržo miestiņš, tā vien stiepjas roka, lai ar kādu gardumu pacienātu arī savu četrkājaino mīluli. Tomēr, vai tas ir atļauts? Vai arī suņus Līgo svētkos var palutināt ar alu un šašliku? Eksperti gan par šo jautājumu ceļ trauksmi, jo cilvēka iecienītie kārumi sunim var būt ļoti kaitīgi un labu gribēdams, nodarīsi tam pāri.

Mēs zinām, cik skumjas un neatlaidīgas var būt suņa acis, kad tas ne uz soli neatstājas no grila, uz kura čurkst Jāņu šašliks. Tomēr marinēta gaļa, kurai bagātīgi pievienotas garšvielas un etiķis, dzīvniekam var nodarīt būtisku kaitējumu. Arī suņi, tāpat kā cilvēki var iedzīvoties gremošanas problēmās, vēdera sāpēs vai aizrīties ar cietāku ēdienu, tāpēc noteikti šašliku savam mājdzīvniekam nevajadzētu dot. Bieži vien, ēdot marinētu vistiņu, kauliņu mēdzam pasviest sunim, taču arī to nedrīkst darīt. Suns bieži vien kauliņu norij veselu un tas var iesprūst dzīvnieka gremošanas traktā. Arī kečups un majonēze, kurā tiek pamērcēts gaļas gabals, var radīt lielu slodzi mīluļa aknām un gremošanas traktam. Tāpēc, ja svētku laikā šašlika gabals nokritis zemē, to labāk pacelt, nevis atstāt pa ķērienam mājdzīvniekam.

Nereti saimnieki mēdz sunim bļodiņā ieliet arī kādu malku alus, taču to pavisam noteikti nedrīkstētu darīt, jo sekas var būt ļoti bīstamas. Alkoholam ir tikpat nelabvēlīga ietekme uz suņa smadzenēm un aknām kā cilvēkiem. Turklāt, lai izraisītu pavisam nopietnus bojājumus, dzīvniekiem vajadzīgs krietni mazāks daudzums, kas nereti var būt pat nāvējošs.  Pēc alus dzeršanas sunim var būt caureja, vemšana, elpošanas traucējums, problēmas ar koordināciju.

Ja tomēr ir nepārvarama vēlme mīluli pacienāt ar alu, veterinārajā aptiekā iespējams iegādāties speciālo alu sunim, kura sastāvā nav alkohols un kas patiesībā ir vitamīniem bagāts dzēriens, kas pildīts skārdenē vai pudelē kā īstais miestiņš.

Arī Līgo svētkos tik iecienītais siers, čipsi, pīrādziņi satur sāli un garšvielas, kas dzīvnieka gremošanas sistēmai ir par asu un var izraisīt nepatīkamas sekas – vēdergraizes un vemšanu. Kā atklāj veterinārārsti, tāpat kā cilvēkiem, arī suņiem bieži tiek novērota alerģiska reakcija uz ēdienu, tāpēc, ja ir vēlme mīluli Jāņos palutināt ar ko gardu – labāk našķus iegādāties veterinārajā aptiekā.