Vai skolai šogad jāpērk tikai pidžama jeb kā jaunajam mācību gadam sagatavoties lētāk?

skolēns, foto: Pexels

Septembris vairs nav aiz kalniem un daudzās ģimenēs jau sāk domāt par jauno mācību gadu, ironizējot par to, kāds koronavīrusa izplatības dēļ tas būs? Vai būs nepieciešamas arī burtnīcas, klades un sporta tērps? Arī sociālajos tīklos plašu rezonansi raisījis kāda asprāša jautājums izglītības un zinātnes ministrei – “šogad bērnam uz skolu jāpērk arī apģērbs, vai pietiks tikai ar pidžamu?” Pārdzīvojuši attālināto mācību procesu, vecāki tāpat kā paši skolēni, ar lielām cerībām gaida rudeni un tur īkšķus, lai jau drīzumā varētu vērt skolas durvis. Arī atbildīgās institūcijas nule kā  paziņojušas - tiekot darīts viss iespējamais, lai mācības sāktos ierastajā laikā – septembrī un klātienē, tā netieši dodot “zaļo gaismu” vecākiem sākt gatavoties mācību procesam. Taču, ko tad īsti vajadzētu sarūpēt jaunajam skolas gadam? Vai, iegādājoties skolas lietas laikus, ir iespējams,  izvairīties no milzu tēriņiem septembrī? Kuras ir pašas svarīgākās preces, kas jāsarūpē un kā ietaupīt?

·       Viens no būtiskākajiem veidiem, kā samazināt tēriņus, ir sākt skolai gatavoties jau laikus. Skriešana steigā pa veikaliem uzreiz pēc 1. septembra svinīgā pasākumā, var rezultēties pamatīgos tēriņos. Turklāt, vasarā daudzas lietas iespējams iegādāties par patiešām draudzīgu cenu.

 ·       Rakstāmlietas - pildspalva, zīmuļi, penālis, lineāls – ir vajadzīgas katram skolēnam. Taču, vai tiešām katru gadu tās jāpērk no jauna? Protams, rudenī glīti iekārtotais penālis un rakstāmlietas, mācību gada laikā bieži vien tiek “izmētāti” kur nu kurais – pa somas kabatām, rakstāmgalda atvilktnēm. Arī zīmuļu izskats vairs nav tik pievilcīgs kā uzreiz pēc iegādes. Taču, pārskatot pagājušajā gadā nopirktās skolas lietas, rūpīgi noasinot zīmuļus, atrodot novārtā nomesto lineālu, ir iespējams atkal gaumīgi iekārtot penāli un saprast – jauna iegāde nemaz nav nepieciešama. Jo bieži vien lielākos tēriņus veido tieši “sīkumi”

 ·       Ir vērts apdomāt, vai katru gadu nepieciešama arī jaunas skolas somas iegāde. Iespējams, rūpīgi iztīrot iepriekšējā gadā iegādāto, vai papildinot to ar kādu gaumīgu aksesuāru – atstarotāju, uzšuvumu vai uzlīmi, tā iegūs pavisam jaunu izskatu. Tāpat daudzi vecāki atklāj, ka priekšroku dod kvalitatīviem skolas somas zīmoliem, kas saudzē bērnu muguru un kalpo vismaz trīs četrus gadus.

 ·       Arī pavasara beigās nodoto grāmatu vāciņus vari pietaupīt nākamajam mācību gadam. Tos pavisam noteikti nav nepieciešams ik rudeni iegādāties no jauna.

·       Bērni aug kā sēnes – šis teiciens ir pazīstams visiem vecākiem. Tāpēc uz apģērbu ietaupīt ir krietni izaicinošāk kā uz rakstāmlietām. Tomēr, liekot lietā radošumu, ir iespējams arī šeit tērēt mazāk. Varbūt, tuvojoties skolai, ir vērts izveidot apkaimes vecāku skolas preču tirdziņu, kur par lētākām naudiņām iegādāties mācībām nepieciešamo. Tāpat, ir vērts “iemest aci” lietoto apģērbu veikalos – varbūt sporta apģērbs, bikses vai T-krekls iegādājams tieši tur. Turklāt bieži vien šādos veikalos var “nomedīt” patiešām kvalitatīvu zīmolu apģērbus.