Vakcinējies pret ērču encefalītu šodien!

Photo by Amy Treasure on Unsplash

Labākais laiks, kad vakcinēties pret ērču encefalītu, ir tagad! Lai gan vakcināciju iespējams veikt cauru gadu, labāk doties pie ārsta ērču neaktīvajā sezonā – ziemā vai agrā pavasarī.

Ērces aktivizējas, kad augsne sasilusi līdz 5 grādiem, savukārt, lai iegūtu imunitāti pret ērču encefalītu, nepieciešamas 3 potes, kuru starpā jāievēro noteikti laika periodi. Tas nozīmē, ja izlemsi potēties vasaras sākumā, trešo poti saņemsi tikai rudens vidū vai beigās, kad ērču aktivitāte jau būs mitējusies. Izvēloties februāri, martu, aprīli par pirmās vakcīnas saņemšanas mēnesi, vasarā varēsi justies droši jebkurā vietā dabā!

Vai visas ērces pārnēsā encefalītu?

Nē. Visas ērces nav inficētas ar encefalītu. Ja ērce ir piesūkusies un esi to noņēmis pašrocīgi, labāk būs, ja nodosi to uz pārbaudi, lai uzzinātu, vai ērce nebija inficēta.

Kādas ir ērču encefalīta pazīmes?

Ja būsi inficējies ar ērču encefalītu, jutīsi drudzim līdzīgas pazīmes – galvassāpes, drebuļus, paaugstinātu ķermeņa temperatūru –, simptomi ilgs apmēram nedēļu.

Pēc tam organisms atlabst, labsajūta uzlabojas un notiek izveseļošanās, taču tiem, kuru organisms pats nav pietiekami spēcīgs, lai cīnītos ar encefalītu, sākas vīrusa izplatība smadzenēs un smadzeņu apvalkos. Ja tā, tad novērojama īpaši augsta temperatūra, izteikti spēcīgas galvassāpes, slikta pašsajūta, nelabums, vemšana, stīvums.

Ja novēroti minētie simptomi, nekavējoties jāvēršas pie ārsta!

Kā izvairīties no ērču encefalīta?

Lai izvairītos no ērču encefalīta, nepieciešams vakcinēties laicīgi! Vakcinācija ietver 3 devas, kas tiek sadalītas periodos, atkarībā no tā vai izvēlies veikt ātro kursu vai standarta. Vēlāk vakcinācija jāatkārto pēc 3-5 gadiem, tikai šoreiz tā būs 1 pote – revakcinācija.

Vai vakcinējoties pret ērču encefalītu būs kādas blakusparādības?

Vakcinācija var izraisīt drudzi dienā, kurā cilvēks ir potējies. Lielākoties cilvēki labi panes ērču encefalīta potes, taču, ja esi alerģisks, pastāsti ārstam par to, iespējams, vakcīnas sastāvā ir kāda viela, kuru tavs organisms nepanes vai no kā tev ir alerģija.

Ja esi stāvoklī vai vakcinēšanās periodā plāno ieņemt bērniņu – konsultējies ar ārstu, lai noskaidrotu iespējamos riskus. Katrs cilvēks ir unikāls, tāpēc nevajadzētu paļauties uz interneta tīmeklī atrodamajiem stāstiem.

Vai varu vakcinēt bērnu pret ērču encefalītu?

Jā! Bērnus var sākt vakcinēt no 1 gada vecuma.

Kādā gadījumā vakcīna pret ērču encefalītu nav nepieciešama?

Ja jau vienreiz dzīvē esi bijis saslimis un pēc tam izārstējies no slimības, tad organismā izstrādājas imunitāte pret encefalītu uz visu mūžu.

Statistikas dati vēsta, ka 2017.gadā Latvijā ar ērču encefalītu saslimuši 218 cilvēki, savukārt 3 cilvēki zaudējuši dzīvību. Lai nepieļautu inficēšanos, nepieciešams vakcinēties laikus!

Ja tava un kolēģu darba specifika paredz atrašanos vietās, kur atrodas ērces, pareizākais lēmums būtu visiem kopīgi saņemt vakcīnas pret ērču encefalītu. “Ārsts mājās” piedāvā izbraukumus pie uzņēmumiem un pieaugušo grupām sākot no 20 cilvēkiem, lai veiktu vakcināciju. Interesē? Zvani – 8803!