Zobu higiēna bērniem – ko tajā dara?

Unsplash.com

Sagatavošanās pirmajai vizītei pie higiēnista

Bērnus pirmoreiz pie higiēnista iesaka vest divu gadu vecumā – taču šī būs tāda iepazīšanās vizīte. Bērnam pirmā vizīte gan pie zobārsta, gan higiēnista var būt satraucoša, taču ir svarīgi iemācīt, ka abu šo dakteru apmeklējums ir vienlīdz svarīgs zobiņu veselībai. Regulāras vizītes pie bērnu higiēnista – tas ir veselu un stipru zobu pamats! Tieši tādēļ bērnam pirmā vizītē īsti neko nedarīs, bet iepazīstinās ar zobu veselību un pasākumiem, kas jāveic tās veicināšanai.

Svarīgi arī izvēlēties bērniem draudzīgu zobārstniecību, lai pirmā vizīte pie higiēnista būtu mierīga un pat patīkama. Klīnikā “Astordent” ir īpaši parūpējušies par mazākajiem klīnikas apmeklētājiem: ir gan bērnu stūrītis, gan multenes, gan dāvaniņas pēc vizītes.

Liela loma uzticības veidošanā pret zobārstu ir arī vecākiem – pirms nākšanas uz zobārstniecības klīniku jāizstāsta, kas tajā sagaida mazo pacientu. Jāpabrīdina, ka zobārsts parunāsies, parādīs krēslu un apskatīsies zobus.

Ko zobu higiēnists darīs bērna pirmajā vizītē?

Kad bērnam būs 3 vai 4 gadi, zobu higiēnists veiks pirmās procedūras, taču neizmantojot instrumentus, vien zobu diegu, īpašu birstīti un zobu pastu. Bērniem agrā vecumā parasti nerodas zobakmens, taču aplikums gan būs jānotīra. Profilaktiskos nolūkos zobiem uzklās īpašu fluora gēlu. Šīs vizītes ir ne vien veselīgas, bet arī izglītojošas: tiek atjaunotas bērna zināšanas par pareizu zobu kopšanu. Ja nepieciešams, higiēnists arī var nozīmēt fluora tablešu lietošanu. Vien pusaudža vecumā zobu higiēnists sāks izmantot instrumentus, lai atbrīvotu zobus no aplikuma un zobakmens.

Kas vēl jāņem vērā par bērna zobu higiēnu?

Liela loma ir vecāku audzināšanai –  ne vien par zobu tīrīšanu un kopšanu, bet arī pareizu uzturu. Lai bērnam neveidotos zobu kariess, jāsamazina našķošanās ar saldumiem un gāzētiem dzērieniem starp ēdienreizēm. Īpaši bīstams bērnu zobiem ir saldinātu dzērienu patēriņš mazotnē.

Ir svarīgi ievērot, kā higiēnists mācījis tīrīt zobus un palīdzēt bērnam zobu tīrīšanā. Pirmsskolas vecuma bērniem mēdz būt grūtības pastāvīgi veikt pareizas zobu tīrīšanas kustības. Zobu pasta uz birstītes jāklāj ne vairāk kā zirņa lielumā.

Pats galvenais ir uzklausīt bērnu zobu higiēnista ieteikumus un tos ievērot ikdienā – gan bērniem, gan viņu vecākiem!