Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Baldriāns veselībai – ko tas dod un kā lietot?

Baldriāns, Image by WikimediaImages from Pixabay

Baldriāns, Image by WikimediaImages from Pixabay

Jau no senseniem laikiem baldriāns ir viens no tiem ārstniecības augiem, kurš noder katrā mājas aptieciņā. Lai arī agrāk tika izmantota baldriāna virszemes daļa, zināms, ka tieši baldriāna saknes slēpj sevī apbrīnojamas ārstnieciskās spējas. Ko šis augs dod veselībai un kā to pareizi lietot?

Kā pareizi ievākt baldriāna sakni?

Baldriāna saknes rok septembrī un oktobrī, tomēr jau laikus ir vērts iekļaut to savos plānos, jo tāpat kā ievācot citus ārstnieciskos augus, iesaka šo procesu veikt atbilstošā Mēness fāzē. Baldriāna saknes ievākšanai piemērots ir dilstoša Mēness pēdējais ceturksnis vai “tukšs” Mēness. Tieši tad visu augu saknēs ir vairāk sulas.

Baldriānu rokot, jāuzmanās, lai netiktu bojātas vērtīgākās baldriāna sakņu bārkstis. Saknes notīra no zemes un noskalo, noņem bojātās sakņu daļas un kātu. Parasti saknes sadala mazos gabalos, kurus žāvē sausā, siltā un labi vēdināmā telpā. Baldriāna saknes nedrīkst žāvēt vairāk kā 30C.

Ko veselībai dod baldriāns?

Lai arī atsevišķos avotos norādīts, ka baldriāns novērš tādas ādas slimības kā dermatītu un psoriāzi, viedokļi atšķiras. Ir avoti, kuros nav ieteicams šo ārstniecības augu lietot, ja ir ādas slimības.

Baldriāns nomierina nervu sistēmu, samazina satraukumu. Tas samazina alerģiskas reakcijas, profilaktiski lieto veģetatīvās distonijas gadījumos, endokrīnās sistēmas uzlabošanai, sirds veselības uzlabošanai, piemēram, sirds apasiņošanai. Baldriāns uzlabo miegu un garastāvokli, kā arī mazina apetīti.

Lai uzlabotu vēdera izeju un veicinātu zarnu mikrofloras atjaunošanos. Svaigai sulai ir arī pretsēnīšu iedarbība. Baldriānis sievietēm atvieglo klimaksa periodu.

Kā lieto baldriānu?

Uzbudinājuma noņemšanai un stresa samazināšanai, kā arī miega uzlabošanai var ieiet baldriāna vannā. 100 g baldriāna saknes novāra 1 litrā ūdens. Nostādina 10 stundas un pievieno vannas ūdenim.

Veselībai nekaitīgas devas baldriāna uzlējuma garantē optimālu iedarbību. Uzlējums. 2 tējk. saknes, ¼ litrs auksts ūdens. Nostādina 10-12 stundas. Lieto pa tasītei 2-3 reizes dienā. Uzlējumu var lietot arī, lai skalotu acis vai iekaisumus.

Ir daudzi citi veidi, kā lietot baldriānu. To var nostādināt spirtā un lietot spirta pilienus, berzt pulverī, jaukt ar citām drogām un noturēt eļļā. Tomēr baldriāns jālieto ar mēru un ne visiem ir piemērots, tāpēc par citām baldriāna lietošanas metodēm un daudzumiem iesakām konsultēties ar Tavu ārstu.

Vai baldriānu drīkst lietot visi?

Ne visiem un visos gadījumos baldriānu drīkst lietot. Nav ieteicams lietot šo ārstniecības augu:

  • Grūtniecēm un jaunajām māmiņām bērniņu zīdīšanas laikā;
  • Ādas problēmu, piemēram akūtu ādas slimību gadījumos un ar vaļējām brūcēm jāizvairās no baldriāna peldēm;
  • Ja pēc baldriāna lietošanas parādās slikta dūša un krampji vēderā;
  • Ja ir gremošanas sistēmas darbības traucējumi;

Svarīgi! Baldriāna pārdozēšana izraisa saindēšanos, kas izpaužas kā nogurums, vēdera krampji, roku trīce, acu zīlīšu paplašināšanās. Ja baldriāns tiek lietots kopā ar citiām drogām, var rasties galvassāpes, uzbudinājums, nemiers.

Lasi arī:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...