Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Bēres Covid-19 laikā

Bēres Covid-19 laikā (Image by seth0s from Pixabay)

Bēres Covid-19 laikā (Image by seth0s from Pixabay)

Covid-19 pandēmija visā pasaulē ir mainījusi ieražas praktiski jebkurā nozarē – darbs, mācības, tikšanās ar sev mīļiem cilvēkiem, svētku svinēšana un pat atvadīšanās tagad notiek daudz citādāk kā tas bija pērnajā desmitgadē. Tagad mūsu ikdienu pārvalda epidemioloģiskie drošības pasākumi un ar to saistītie ierobežojumi, bet ne vienmēr prāts un sirds spēj šos noteikumus pieņemt. Piemēram, bēru gadījumā, kad jāatvadās no sev tuvāka vai tālāka cilvēka. Kā tagad organizēt bēres un kurus cilvēkus uz tām drīkst aicināt? Jautājām apbedīšanas aģentūra “Teika” pārstāvim.

Bēres COVID-19 laikā

Pašlaik ir noteikts, ka bēres pandēmijas laikā var notikt pēc sekojošiem noteikumiem:

  • Bērēs (gan iekštelpās, gan ārā) drīkst atrasties ne vairāk kā 10 cilvēki, ievērojot divu mājsaimniecību principu;
  • 10 cilvēku skaitā neieskaita ar bēru norisi tieši saistītās personas (garīdzniekus, bēru norises nodrošinātājus u.c.).

Tātad bez izvadītāja, zārku nesējiem un līdzīga ceremonijas nodrošinošā personāla bērēs drīkst piedalīties tikai 2 mājsaimniecības un ne vairāk kā 10 cilvēki, neatkarīgi no tā, vai tās notiek iekštelpās vai ārtelpās un apbedīšanas aģentūras “Teika” pārstāvis norāda, ka šādi noteikumi sērojošajām ģimenēm ir liels pārbaudījums.

Bēru ceremonijā vajadzētu piedalīties tikai aizgājēja ģimenei

Bēres ir atvadīšanās procesa daļa, kas viennozīmīgi ir svarīga, lai spētu samierināties ar notikušo un atlaist šo cilvēku tālāk. Tas ir smags brīdis kā ģimenes locekļiem, tā citiem, kuri, iespējams, nav radniecīgi, bet sirdī tomēr ar aizgājēju bijuši tuvi – draugiem, kaimiņiem, darba kolēģiem. Agrāk pateikt ardievas bērēs varēja jebkura pietuvināta persona. Tagad situācija ir mainījusies un mums ir jāprot tai pielāgoties, pat bērēs.

Divas mājsaimniecības, 10 cilvēki – tātad aizgājējam paši, paši tuvākie, pie kuriem pieskaitāmi noteikti būtu viņa paša ģimenes locekļi un vēl 1 mājsamniecība, piemēram, vecāki. Šie ir cilvēki, kuriem sāp visvairāk un tieši viņiem vajadzētu piedalīties bērēs. Ja neesi šajā kategorijā, izrādi ģimenei atbalstu, piezvani telefoniski vai video zvanā, nosūti ziedus ar kurjeru, izrādi, ka esi šajā brīdī kopā ar viņiem pat, ja fiziski nedrīksti būt uz vietas. Nepārkāp valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības noteikumus. Tie ir radīti, lai mazinātu Covid-19 saslimstības draudus un tie ir jāievēro mūsu visu drošībai. Turklāt likt aizgājēja tuviniekiem satraukties par drošības noteikumu pārkāpšanu un iespējamo sodi, vai vēl trakāk – saslimšanu - brīdī, kad viņi ir zaudējuši sev mīļu cilvēku ir ļoti nepieņemami. Pat cietsirdīgi.

Atvadīties no aizgājēja var citādos veidos

Covid-19 laiks ir iemācījis mums to, ka lietas var notikt citādāk. Arī atvadīšanās. Tas, ka bērēs nedrīksti ierasties, ja neesi aizgājēja ģimenes loceklis nenozīmē, ka nevari sērot par viņa nāvi vai izrādīt cieņu. Novadi pats savu atvadīšanās ceremoniju mājās vai dārzā, aizdedzot sveces un apkopojot labākās atmiņas, kas saistās ar šo cilvēku. Pasūtu īpašu sēru vainagu vai pušķi, ko nogādāt kapos vēlāk, kad bēru ceremonija būs beigusies un viņa mīļie būs devušies mājās. Sazvanies ar viņa ģimeni un izsaki savu līdzjūtību, vai uzraksti to vēstulē, jo, iespējams, tagad par to runāt telefoniski vienkārši būs pārāk smagi.

Apbedīšanas aģentūras “Teika” pārstāvis norāda, ka tagad ļoti daudzas ģimenes aicina cilvēkus neierasties uz bērēm, bet piefiksē telefona numurus un veido viesu sarakstus atvadu ceremonijai, kas tiks organizēta vēlāk, Covid epidemioloģiskai situācijai valstī uzlabojoties. Tas ir labs risinājums, ko noteikti ir vērts aizgūt, ja esi nonācis šādā situācijā. Aizvadi bēru ceremoniju ģimenes lokā un apziņo aizgājējam tuvos cilvēkus, informējot, ka atceres pasākums notiks vēlāk, kad satikties atkal būs droši. Ja šķiet, ka šādu pasākumu saorganizēt pašam būs par grūtu, vari palūgt to izdarīt apbedīšanas aģentūrai, kas noteikti nāks palīgā ar organizatoriskiem un praktiskiem darbiem.

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...