Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Bitcoin kriptovalūta – tagad norēķinies ar to arī bārā!

SPOT kafe

Pēdējā laikā termini “bitkoini” un “kriptovalūta” tiek izmantoti aizvien biežāk. Lai gan Eiropā un ASV šī valūta ir zināma gandrīz visiem, no Baltijas valstīm tieši Latvijā tai ir vislēnākā attīstība. Tomēr eksperti uzver, ka tas ir tikai laika jautājums, līdz arī Latvijā šai valūtai tiks piešķirta lielāka nozīme. Bitcoin lietotāji ar šo valūtu var norēķināties dažādās jomās - tai skaitā, iegādāties kokteili Vecrīgā mītošajā un mājīgajā bārā SPOT kafe.
Bārs šādu iespēju piedāvā jau no 2014. gada un tāpēc to var uzskatīt par vienu no pirmajām vietām Eiropā, kas saviem klientiem piedāvā norēķināties ar bitcoins valūtu.

Kas ir “bitkoini” un kā tos izmantot?

Bitcoin jeb bitmonētas ir digitāla valūta, jeb kriptovalūta, jo tā izmanto īpašu aizsardzību - kriptogrāfiju, lai nodrošinātu transakcijas tās infrastruktūras ietvaros, kas ir tiešsaistes datu bāze, jeb "blockchain". Bitcoin sniedz iespēju veikt ātrus, drošus maksājumus ar zemām izmaksām, bez bankas līdzdalības vai jebkādas centralizētas apstrādes. Pārskaitījumi notiek pa tiešo starp lietotāju digitālajiem maciņiem. Operācija tiek digitāli parakstīta ar unikālu privātu atslēgu, kas pierāda, ka līdzekļi nāk no maciņa īpašnieka.

Lai gan Latvijā vēl nav daudz uzņēmumu, kas piedāvā par savu produkciju vai pakalpojumu norēķināties ar Bitcoin valūtu, paredzams, ka tuvāko gadu laikā situācija pasaulē būtiski mainīsies. Ar šī gada oktobri arī Latvijas būvniecības nozarē ienāks kriptovalūtas norēķini, ko kā pirmā būvkompānija saviem klientiem piedāvās fasāžu renovācijas un restaurācijas uzņēmums “Rīgas fasādes”.
Tāpat vairāki Latvijas start-up uzņēmumi sākuši pieņemt Bitcoin kā norēķināšanās līdzekli.Ar bitcoin valūtu iespējams norēķināties arī dažādos bāros un kafejnīcās. Kā viena no pirmajām vietām Eiropā, kas sāka piedāvāt šo iespēju saviem klientiem, bija bārs SPOT kafe.

Bāra īpašnieks Artjoms Kušiks uzsver, ka ar šo valūtu SPOT kafe ir iespēja norēķināties jau no 2014. gada un, lai gan sākumā tas bijis tikai, lai intereses pēc paeksperimentētu ar jauno valūtu, gadiem ejot, bitcoins kļuvis jau par nopietnu norēķinu veidu. Četru gadu laikā ar bitcoins kriptovalūtu esot veikti aptuveni 200 pirkumi, kas gan pasaules mērogā nav liels skaitlis, bet priekš Latvijas – diezgan ievērojams.
Šo kriptovalūtu visbiežāk izmanto entuziasti vai iesācēji, kuri vēlas izmēģināt to, kā bitcoin darbojas. Bieži vien klienti ir tieši žurnālisti un tūristi, kuri, pateicoties iespējai norēķināties ar bitcoin valūtu, par savu atpūtas vietu izvēlas tieši SPOT kafe.