Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Degvielas cenas tuvojas 2 Eur: kas vēl maksās dārgāk?

Degvielas cenu kāpums, attēls no Pixabay.com

Degvielas cenu kāpums, attēls no Pixabay.com

Bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš informē, ka patēriņa cenas salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu palielinājās par 8,7%, bet februāra inflācijas rādītājos pagaidām vēl neatspoguļojas ietekme no Krievijas iebrukuma Ukrainā. Paredzams, ka šogad cenu kāpums Latvijā varētu pārsniegt 10% un cilvēki jau tagad pamana cenu kāpumu dažādiem produktiem un pakalpojumiem.

Degvielas cenas tuvojas 2 Eur par litru

Šobrīd Latvijā visvairāk jūtams ir naftas cenu kāpums, kas īsā laikā ir pieaugušas no aptuveni 90 dolāriem par barelu gada sākumā līdz gandrīz 130 šobrīd. Eiro izteiksmē naftas cenas jau ir ievērojami augstākas nekā 2008.gadā, tādēļ degvielas cenas Latvijā strauji tuvojas 2 eiro līmenim. Taču vislielākās bažas šobrīd rada situācija dabasgāzes tirgū.

Dabasgāzes cenas šobrīd pārsniegušas 200 eiro par megavatstundu

Pēdējos 5 gados dabasgāzes cenas Eiropā ir svārstījušās no 16 līdz 20 eiro robežās par megavatstundu. Šobrīd cenas ir pārsniegušas 200 eiro par megavatstundu. Protams, ļoti daudz kas būs atkarīgs no situācijas attīstības Ukrainā, taču domāju, ka mums ir jārēķinās ar ievērojamu apkures cenu kāpumu nākamajā apkures sezonā un cenu pieaugums var sasniegt vairākas reizes. No valsts puses būs nepieciešams domāt ne tikai par to, kā kompensēt sadārdzinājumu, bet meklēt alternatīvas piegādes avotus, jo šobrīd dabasgāzes ziņā esam pilnībā atkarīgi no Krievijas.

Paredzams, ka palielinasies arī pārtikas cenas

Visbeidzot, bažas rada arī pārtikas cenas. Februārī pārtikas cenu inflācija Latvijā pārsniedza 10%, taču kopš kara sākuma Ukrainā graudu cenas pasaules biržās ir augušas par gandrīz 50%. Krievija un Ukraina ir lieli graudu ražotāji pasaulē, un Ukrainā tuvākajās nedēļās būtu jāsāk jaunās ražas sēja. Ir skaidrs, ka tas nenotiks ne tuvu iepriekšējā apjomā, tādēļ arī pārtikas cenu kāpums pasaulē, visticamāk, turpināsies, ko vēl vairāk pastiprinās ļoti straujais minerālmēslu cenu pieaugums. Paredzams, ka cena pieaugs saulespuķu eļļai, kukurūzai, kviešiem un vistas gaļai, kas ir galvenās Ukrainas eksporta preces. Piemēram, jau šobrīd kviešu cenas biržās sasniegušas rekordu.

Šī gada februārī inflācija Latvijā turpināja augt un patēriņa cenas salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu palielinājās par 8,7%, liecina Centrāla statistikas pārvaldes publicētā informācija. Tas ir augstākais inflācijas līmenis Latvijā kopš 2009.gada sākuma, taču februāra inflācijas rādītājos pagaidām vēl neatspoguļojas ietekme no Krievijas iebrukuma Ukrainā. Kopš šī gada 24.februāra pasaulē ir strauji augušas naftas, dabasgāzes, pārtikas, metālu un daudzu citu resursu cenas, jo gan Krievija, gan Ukraina ir nozīmīgi dažādu resursu ražotāji pasaulē. Pret Krievijas ekonomiku vērstās sankcijas šobrīd faktiski izslēdz to no pasaules vai vismaz Rietumvalstu ekonomikas aprites. Pagaidām to visvairāk jūtam degvielas cenās, kas visātrāk reaģē uz pasaules cenu svārstībām, taču cenu kāpumus jutīsim arī citās jomās, un šī kara cena Latvijā noteikti būs augstāka inflācija, norāda eksperts.

Lasi arī šos rakstus:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...