Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Ēdieni, kas veicina matu augšanu

Ēdiens matu veselībai, Photo by Pablo Merchán Montes on Unsplash

Ar laiku mati kļūst trauslāki un izrīt. Lai mati būtu veselīgi un stipri, ir svarīgi lietot uzturvielas un vitamīnus, kas matus spēcina. Lūk, kādi ēdieni jālieto uzturā, lai veicinātu matu augšanu.

Olas

Olas ir izcils olbaltumvielu un biotīna avots – šīs abas barības vielas veicina matu augšanu. Pietiekama ndaudzuma olbaltumvielu uzņemšana organismā ir ļoti svarīga matu augšanai, jo matu folikulus veido galvenokārt olbaltumvielas. Ir pierādīts, ka olbaltumvielu trūkums uzturā veicina matu izkrišanu. Biotīns, ko satur olas, ir būtisks matu proteīna jeb keratīna ražošanā.

Olas ir arī cinka, selēna un citu matiem veselīgu uzturvielu avots, kas padara olas par vienu no labākajiem pārtikas produktiem, kas uzlabo matu veselību.

Dažādas ogas

Ogas ir bagātas ar vitamīniem, kas var veicināt matu augšanu, tās satur vitamīnu C, kam piemīt spēcīgas antioksidanta īpašības. Antioksidanti var palīdzēt aizsargāt matu folikulus no brīvajiem radikāļiem, ārējās vides bojājumiem.

Spināti

Spināti satur daudz noderīgu uzturvielu, piemēram, folātu, dzelzi, A un C vitamīnus, kas visi var veicināt matu augšanu. A vitamīns palīdz ādas dziedzeriem ražot sebumu. Šī taukainā viela palīdz mitrināt galvas ādu, lai saglabātu matus veselīgus. 30 grami spinātu nodrošina līdz pat 54% no dienā nepieciešamā vitamīna A.

Spināti ir arī lielisks augu izcelsmes dzelzs avots, kas arī ir būtisks matu augšanai. Dzelzs palīdz sarkanajām asins šūnām pāvietot skābekli visā organismā.

Treknas zivis

Taukainām zivīm, piemēram, lasim, siļķei un skumbrijai, ir omega-3 taukskābju avoti, kas veicina matu augšanu. Lietojot omega-3 un omega-6 taukskābes, kā arī antioksidantus, samazinās matu izkrišana un palielinās matu blīvums.

Treknas zivis ir arī lielisks olbaltumvielu, selēna, D3 vitamīna un B vitamīnu, uzturvielu avots, kas stiprina matus.

Saldie kartupeļi jeb batātes

Saldie kartupeļi ir lielisks beta-karotīna avots. Organisms pārvērš šo savienojumu A vitamīnā, kas ir saistīts ar labu matu veselību. Vidējs saldais kartupelis (apmēram 114 grami) satur pietiekami daudz beta-karotīna, lai nodrošinātu vairāk nekā četras reizes dienā nepieciešamo A vitamīna daudzumu, kas veicina sebuma veidošanos. Turklāt A vitamīns varētu arī paātrināt matu augšanas ātrumu un veicināt biezāku matu augšanu, vienlaikus novēršot citu matu folikulu regresiju.

Avokado

Avokado ir garšīgs, barojošs un lielisks veselīgo tauku, E vitamīna avots, kas veicina matu augšanu. Viens vidējs avokado (apmēram 200 grami) nodrošina 21% no ikdienā nepieciešamā E vitamīna daudzuma. Tāpat kā C vitamīns, arī E vitamīns ir antioksidants, kas palīdz apkarot oksidatīvo stresu, neitralizējot brīvos radikāļus ne tikai matos, bet visā organismā.

Turklāt avokado ir lielisks neaizvietojamo taukskābju avots. Šos taukus organisms nevar ražot, bet tie ir būtiski šūnu veidojošie elementi. Neaizstājamo taukskābju deficīts arī ir saistīts ar matu izkrišanu.

Rieksti

Rieksti satur dažādas barības vielas, kas ir svarīgas matu augšanai, piemēram, 30 grami mandeļu nodrošina aptuveni 40% no dienā nepieciešamā E vitamīna daudzuma. Rieksti nodrošina arī B vitamīnu, cinku un neaizvietojamās taukskābes – visu šo uzturvielu trūkums ir saistīts ar matu izkrišanu.

Sēklas

Sēklas nodrošina lielu daudzumu barības vielu ar salīdzinoši nelielu kaloriju daudzumu. Daudzas no šīm uzturvielām var arī veicināt matu augšanu. Tās satur E vitamīnu, cinku un selēnu, arī vitamīnu E un B. Turklāt dažas sēklas, piemēram, linsēklas un čia sēklas, nodrošina arī omega-3 taukskābes.

Lai iegūtu visdažādākās barības vielas, vislabāk ir lietot sēklu maisījumu.

Saldie pipari

Saldie pipari ir lielisks C vitamīna avots, kas var palīdzēt matu augšanai. Faktiski viens dzeltenais pipars nodrošina gandrīz 5,5 reizes vairāk C vitamīna nekā apelsīns. Turklāt saldie pipari ir arī lielisks A vitamīna avots, kas paātrina matu augšanu, vienlaikus stimulējot sebuma veidošanos, kas palīdz saglabāt matus veselīgus.

Austeres

Austeres ir viens no labākajiem cinka avotiem pārtikā. Cinks ir minerāls, kas palīdz atbalstīt matu augšanas un atjaunošanas ciklu. Tā trūkums uzturā var veicināt matu izkrišanu.

Tomēr arī pārāk daudz cinka lietošana varētu arī veicināt matu izkrišanu. Tāpēc cinka iegūšana no tādiem pārtikas produktiem kā austeres var būt labāka nekā uztura bagātinātāju lietošana, jo pārtikas produkti nodrošina cinku mazās, bet veselīgās devās.

Garneles

Garneles ir populāri čaulgliemji, kas bagāti ar daudzām barības vielām, kas var veicināt matu augšanu. Tās ir lielisks olbaltumvielu, B vitamīnu, cinka, dzelzs un D vitamīna avots.

Neskatoties uz ļoti zemu tauku saturu, garnelēs ir arī neliels daudzums omega-3 taukskābju.

Pupiņas

Pupiņas ir lielisks augu izcelsmes olbaltumvielu avots, kas ir būtisks matu augšanai. Tāpat kā austeres, pupas ir labs cinka avots. 100 g melno pupiņu nodrošina 7% no dienā ieteicamā cinka daudzuma.

Pupiņas nodrošina arī daudzas citas matiem veselīgas uzturvielas, tostarp dzelzi, biotīnu un folātus.

Sojas pupiņas

Savienojumi, kas atrodami sojas pupiņās, var veicināt matu augšanu. Viens no šiem savienojumiem ir spermidīns, kas paildzina aktīvas matu augšanas fāzi, ko sauc par anagēna fāzi. Jo ilgāk matu folikuls paliek anagēna fāzē, jo ilgāk tas aug.

Gaļa

Gaļa ir galvenā sastāvdaļa daudzu cilvēku uzturā, un tajā ir daudz barības vielu, kas var palīdzēt matu augšanai. Gaļā esošais proteīns veicina augšanu un palīdz atjaunot un nostiprināt matu folikulus. Jo īpaši sarkanā gaļa ir bagāta ar viegli absorbējamu dzelzs veidu. Šis minerāls palīdz sarkanajām asins šūnām piegādāt skābekli visām ķermeņa šūnām, ieskaitot matu folikulus.

Lasi arī:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...