Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Interesanti fakti par ērcēm

Ērce, Image by Nicooografie from Pixabay

Ērce, Image by Nicooografie from Pixabay

Neticami, bet pasaulē ir vairāk kā 900 ērču sugas! Par ērču bīstamību dzirdam ik dienas - gan to, ka tās pārnēsā daudzas slimības, gan par potēšanos pret ērču encefalītu. Bet lūk, vairāki interesanti fakti par ērcēm, kurus, iespējams, nezināji!

Ērces NAV kukaiņi

Pareizi! Ērces faktiski ir zirnekļveidīgie, tas nozīmē, ka tās ir vairāk saistītas ar zirnekļiem un skorpioniem nekā ar kukaiņiem. Rūpīgi pārbaudot viņu ķermeņus, atklājas, ka ērcēm ir astoņas kājas, galva un ķermenis. Savukārt kukaiņiem ir sešas kājas un trīs ķermeņa segmenti.

Ērces riskē

Ērcēm bieži ir jāriskē, piesargoties no vēja, lai nokļūtu līdz barošanās avotam. Tām nav iespēju lēkt vai lidot, tāpēc ērcēm ir jāpaļaujas uz spējām, kas tām piemīt - rāpošana un krišana. Ērce, kas meklē upuri, vispirms atradīs vietu, kur uzturēties, parasti uz pašiem zāles, augu lapu un zaru galiem. Tiklīdz tās sasniedz galamērķi, ērces parasti izmanto vienu no divām metodēm, lai sasniegtu upuri. Ja barības avots – dzīvnieks vai zvērs ir pietiekami liels, ērce turēsies ar aizmugurējām kājām un ar priekšējām kājām pieķersies upurim, kad tas ies garām. Ja upuris nav pietiekami liels, lai ietu tieši garām ērcei, tā tik un tā nelaidīs garām izdevību sevi pabarot, un vienkārši palaidīs brīvā kritienā savu ķermeni, lai nokristu uz upura. Diezgan liels risks tikai maltītes dēļ, zinot, ka to var aizpūst vējš.

Ērces mielojas ar dažādām asinīm

Ērcēm ir jāizlieto uzturā dzīvnieku asinis, lai izdzīvotu. Tomēr ne visas sugas ēd visu dzīvnieku asinis. Briežu ērces dod priekšroku briežiem, bet suņu ērces - suņiem. Dažas sugas visu mūžu dod priekšroku viena veida dzīvniekam, bet citas dažādos dzīves posmos nogaršo dažādas asinis. Neskatoties uz viņu vēlmēm, lielākā daļa ērču pārtiek no jebkura veida dzīvniekiem, kā arī cilvēkiem, ja tās no bada jau ir izmisušas.

Ērcēm ir garš ēdienreizes process

Ticiet vai nē, bet ērces ir ļoti rūpīgas, ja runa ir par viņu ēdienreizēm. Kad ērce nokļūst uz saimnieka, tā sāk meklēt ideālu ēdamvietas zonu, parasti dodoties uz siltiem, mitriem vai matainiem reģioniem. Pēc apmešanās kādā vietā ērce sāks sagatavot ādu, kas var ilgt pat divas stundas! Tad ērce ieurbjas ādā ar dzeloņstiepli. Tās siekalās ir anestēzijas īpašības, kas nomierina ādu, tāpēc upuris nejūt kodumu. Atkarībā no sugas un dzīves posma ērce var baroties no 2 līdz 14 dienām. Par laimi viņiem, ērcēm nav jāiet cauri šim ilgstošajam procesam ļoti bieži, jo bez barošanas tās var iztikt līdz pat 200 dienām!

Ērču mātītes var uzbarot sevi pat 100 reizes smagākas

Ērču mātītes augšana ir atkarīga no to sugas. Dažu sugu mātītes izmērs pēc kārtīgas maltītes ieturēšanas var palielināties pat 100 reizes! To mērķis ir iegūt pietiekami daudz asiņu, lai uzturētu sevi olu ražošanas procesā visu laiku, pēc kā viņas mirst.

Ērces var izraisīt alerģiju pret gaļu

Jā, Tu to izlasīji pareizi! Vienu no dīvainākajām blakus parādībām, ko izraisa ērču kodumi, ir sindroms, kuru izplata vienas sugas ērce, un tā ietekmē tikai cilvēkus, barošanas laikā nododot sava upura organismā īpašu cukura molekulu, kas dažiem cilvēkiem izraisa imūnsistēmas reakciju – alerģiju pret sarkano gaļu.

Ērces var izplatīt slimības, taču tas nenozīmē, ka tās vienmēr uzņems cilvēka organisms

Jebkurai ērcei, kura ir slimību pārnēsātāja, var inficēt upuri ar vairākām slimībām vienlaikus. Tomēr ir iespējams, ka inficētā ērce nemaz neinficē upuri. Faktiski Laima slimība izplatās tikai aptuveni 1% līdz 3% cilvēku, kurus sakodusi inficētā ērce. Tomēr neļauj datiem sevi apmānīt, jo gan ērces, gan ērču pārnēsātās slimības pēdējo gadu laikā ir vairāk nekā dubultojušās.

Ērces ir aktīvas ne tikai vasarā

Ērces faktiski var būt aktīvas visu gadu, ja vien temperatūra ir virs sasalšanas. Tās vienmēr tomēr dod priekšroku siltiem, mitriem apstākļiem, tāpēc visaktīvākās ir pavasara un vasaras mēnešos, tomēr arī rudenī un netipiski siltās ziemās pastāv varbūtība, ka kādu ērci noķersi.

Daudzas mājas ērču noņemšanas metodes nedarbojas

Ja iepriekš esi izmēģinājis alternatīvas ērču noņemšanas metodes, iespējams, jau zini, cik tās ir neefektīvas. Daudzu līdzekļu mērķis ir noslāpēt ērci, kas ir neauglīga darbība, jo ērces ilgstoši var izdzīvot bez gaisa. Citas metodes, piemēram, dedzināšana, ir tikai nevajadzīgi bīstamas. Galu galā vislabākais ērces noņemšanas veids ir ar pincetes palīdzību.

Ērču izraisītu slimību simptomi var parādīties dažu dienu laikā

Lielākā daļa ērču izraisītās slimības var izraisīt drudzi, galvassāpes, nogurumu un muskuļu sāpes; dažas arī izraisa izsitumus. Laima slimību bēdīgi slavenie izsitumi var parādīties no trim dienām līdz mēnesim pēc koduma, un tie parasti parādās pirms drudža. Tomēr jāatceras, ka ne visos ar Laima slimību inficētajos gadījumos parādās plankums uz ādas, bet tas nenozīmē, ka vēlāk neradīsies citi simptomi, piemēram, artrīts locītavās, muskuļu sāpes un pat meningīts vai encefalīts.

Esot dabā, vajadzētu veikt ērču pārbaudi ik pēc pāris stundām

Ja esi dabā, arī savos laukos, vajadzētu pārbaudīt ādu, it īpaši galvas ādu, vēderu, paduses, ausis, ceļgalu aizmuguri un cisku rajonu ik pēc pāris stundām. Tādējādi būs iespēja izvairīties no ērču piesūkšanās. Tomēr, ja ērce būs paspējusi piesūkties, maksimāli ātri to izvelkot, samazināsi inficēšanās risku.

Ērces var uzrasties arī Tavā dārzā un pat mājās!

Tā patiešām ir! It sevišķi tas attiecas uz lauku viensētām, mazdārziņiem un citām vietām, kur atrodas dzīvnieki vai tie var brīvi piekļūt. Pavisam lielu risku iedzīvoties ērcēm sagādā, ja ne visu teritoriju regulāri nopļauj, piemēram, ja mājas tuvumā atrodas pļava vai mežs. Ērces savā apmatojumā var viegli pārnest dzīvnieki, turklāt tās var tikt ienestas ne tikai dārzā, bet arī mājās. Ja tev ir savs dārzs, pļava vai cita vieta, kas ir ērču piepildīta, SIA “Lat Čiek” atgādina, ka teritorijas dezinsekcija ir labākais veids, kā sevi pasargāt no ērcēm!

SIA “Lat Čiek” veic dezinsekcijas un dezinfekcijas, kā arī deratizācijas pakalpojumus, palīdzot Tev atbrīvoties no grauzējiem, lapsenēm, prusakiem un citiem nevēlamiem insektiem.

Ērce, Image by Nicooografie from Pixabay

Ērce, Image by Nicooografie from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas