Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Izmanto nokritušās lapas savā dārzā gudri!

Rudens lapas dārzā, Photo by Nong Vang on Unsplash

Rudens lapas dārzā, Photo by Nong Vang on Unsplash

Lapas dzeltē un pamazām krīt, bet drīzumā jau sāksies salnas un koki nometīs savu krāšņo rotu. Daba pamazām gatavojas ziemai. Jau esam rakstījuši par to, ka lapu atstāšana zemē var nodarīt tavam dārzam kaitējumu. No otras puses – šķiet nepareizi, ka lapas, kas dabiski krīt no kokiem, tiek vienkārši uzskatītas par kaitīgiem atkritumiem. Lapas sadalās un tās satur daudz oglekļa, no lapām var iegūt lielisku mulču, kompostu un pat mēslojumu.

Taču ir skaidrs, ka, atstātas sabirušas biezā segā, lapas nesadalīsies un tad sāksies problēmas. Tādēļ, ja vēlies izmantot lapas kā dārza mēslojumu, noteikti tās vajadzēs sasmalcināt jeb mulčēt. Kādi ir varianti – kā lietderīgi izmantot nokritušās lapas?

Komposta veidošana

Rudens lapas, īpaši tās, kuras sasmalcinājis zāles pļāvējs, ir ideāls materiāls komposta kaudzes papildināšanai. Vienkārši pārmaiņus klāj kaudzē dažādus dārzeņu vai augļu atkritumus un pamīšus liec kārtu ar sasmalcinātām lapām, ko vari pārliet arī ar kompostētāju. Pavasarī tev būs lielisks materiāls sava dārza augsnes uzlabošanai. Ja tev nav vietas komposta kaudzei, Tu vari veidot komposta maisus – piepildi lielos atkritumu maisus ar lapām, sablīvē tos un novieto garāžā vai šķūnītī. Laiku pa laikam maisus vajadzēs apjaukt vai sadurstīt, aptuveni divu gadu laikā iegūsi vērtīgu organisko mēslojumu, kuru varēsi iestrādāt dārza augsnē. Ātrāka komposta iegūšanai vari ieliet mmaisos arī biokompostētāju, kas palīdzēs iegūt rezultātus jau gada laikā

Lapu mulčas izveidošana

Pēc sasmalcināšanas tās var izmantot kā organisko mulču puķu dobēs un dārzeņu dārzos, ap kokiem un krūmiem, kā arī konteineros. Vienkārši Uzklāj pāris centimetru plānu sasmalcinātu sausu lapu slāni, neļaujot mulčai pieskarties pie augu kātiem un stumbriem.

Mulča palīdzēs saglabāt augsnē mitrumu un ierobežos nezāļu dīgtspēju. Savukārt, lapām sadaloties, augsne saņems barības vielas, tā būs lieliska vieta, kur veidosies un augs arī tārpi, kas irdinās augsni. Rezultātā tā kļūs vieglāka un irdenāka. Mulčas veidošanai iesaka izmantot lielo koku lapas – piemēram, bērzu, kļavu, ozolu, bet nekādā gadījumā ne augļu koku lapas, jo tajās ir daudz dažādu kaitēkļu.

Lapu sapļaušana

Visvienkāršākais lapu sasmalcināšanas risinājums ir lapu pļaušana – tev nebūs jāgrābj, turklāt sapļautas un sasmalcinātas lapas ļoti labi sadalīsies un nodrošinās augsnei mēslojumu. Turklāt mauriņš nākamajā gadā izskatīsies veselīgs un zaļš. Mūsdienās lielākajai daļai zāles pļāvēju ir jau mulčēšanas režīms, savukārt vecākus zāles pļāvējus dažkārt var pārveidot par mulčētājiem, uzstādot mulčēšanas asmeni.

Lapu izvešana

Ja nu Tev nav dārza un nevēlies veidot kompostu vai mulču, tad noteikti lapas vajadzēs savākt, īpaši, ja tās sabirušas biezā slānī. Tādā gadījumā atliek vien bruņoties ar grābekli un labu noskaņojumu, savākt lapas un izvest tās no sava īpašuma. Kur likt rudens lapas, ja vēlies tās izvest, esam rakstījuši jau iepriekš.

Izlasi arī:




Rudens lapas dārzā, Photo by Nong Vang on Unsplash

Rudens lapas dārzā, Photo by Nong Vang on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas