Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā atgūt pārmaksātos nodokļus

Kā atgūt nodokļus, pexels.com

Kā atgūt nodokļus, pexels.com

Ik pa laikam aktualizējas jautājums par Iedzīvotāju ienākumu nodokļa deklarācijas iesniegšanu. Dzirdams arī tas, ka privātpersonām iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarāciju iesniegt nav obligāti, tāpēc daudzi izvēlas aiztaupīt galvassāpes un neiesniegt čekus par aizgājušo gadu – ja jau nav obligāti, tad priekš kam man to darīt?

Tomēr svarīgi zināt, ka lielākajā daļā gadījumu, iesniedzot deklarāciju, būsi ieguvējs, ja nu vienīgi nenodarbojies ar blakus biznesu, par kuru esi aizmirsis maksāt nodokļus. Grāmatvedības pakalpojumu uzņēmums “Quantum satis” skaidro, par kādiem izdevumiem varam saņemt atpakaļ naudu un kā to panākt.

Attaisnotie izdevumi – par kādiem pakalpojumiem ir iespējams atgūt naudu?

Katru gadu mēs apmeklējam ārstus, mūsu bērni iet pulciņos, paši iegūstam augstāko izglītību, apgūstam kādu profesiju vai paaugstinām savu kvalifikāciju – tad nu lūk, no šiem izdevumiem varam prasīt daļu naudas atpakaļ. Precizējot, attaisnotie izdevumi ir:

  • Saņemtie ārstniecības, zobārstniecības vai izglītības iegūšanas pakalpojumi (t.sk. bērnu interešu izglītības pakalpojumi),
  • Veselības apdrošināšanas prēmiju maksājumi,
  • Veiktās iemaksas pensiju fondos,
  • Dzīvības apdrošināšanas pakalpojumi.

To, kādā apmērā pārmaksātais nodoklis tiks atgriezts, izlems Valsts ieņēmumu dienests – summa, veidosies no iepriekšējā gadā darba devēja valstij samaksātās algas nodokļa summas.

Valsts ieņēmumu dienesta funkcija ir pārbaudīt iesniegtos dokumentus (personas dati, ārstniecības vai izglītības iestādes, veiktā maksājuma gads), pārliecināties, ka maksājums atbilst attaisnotajiem izdevumiem (izglītība, ārsti, operācijas, pensiju fondi, u.c.), pārliecināties par personu radniecību (ja esi iesniedzis dokumentus arī par ģimenes locekli).

Dažos gadījumos VID var lūgt iesniegt papildus informāciju par minētajiem izdevumiem.

Kā notiek čeku iesniegšana?

Lai atgūtu pārmaksāto nodokli, elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) vai VID klientu apkalpošanas centros klātienē, vai Valsts un pašvaldības vienotajos klientu apkalpošanas centros visā Latvijā, jāiesniedz čeki un/vai maksājuma kvītis par saņemtajiem pakalpojumiem un jāaizpilda gada ienākumu deklarācijas veidlapa.

Uz maksājuma dokumentiem jābūt norādītam maksātāja (Tavam) vārdam, uzvārdam un personas kodam. Tādēļ, ja esi nolēmis iesniegt čekus nodokļu atgūšanai, vienmēr pārliecinies, lai tie tiktu pareizi noformēti.

Ja radusies nepieciešamība, attaisnojuma dokumentus vari iesniegt arī par ģimenes locekļiem. Parasti ģimenes locekļu attaisnotos izdevumus deklarē gadījumos, kad viņi aizgājuši pensijā, saņēmuši minimālo algu (tādēļ maz nodokļu iemaksāti valstij), vai nav strādājuši iepriekšējā gada laikā, vai arī ir nostrādāts tikai mēnesis vai divi (arī šajā gadījumā iemaksātā nodokļa summa būs maza).

Ja, iesniedzot dokumentus EDS, redzi kādu summu vai veikto maksājumu jau automātiski ievadītu sistēmā - tā var gadīties ar pensiju fondu iemaksām un studiju maksu – tādā gadījumā par izdevumiem atkārtots maksāšanas apliecinājums nav jāiesniedz. Sistēmā redzēsi arī savus pagājušā gada ienākumus, neapliekamos ienākumus, informāciju no kredītiestādēm par iemaksām pensiju fondos un no apdrošināšanas sabiedrībām par iemaksām par dzīvības apdrošināšanas pakalpojumiem. Redzēsi arī pārnestos attaisnotos izdevumus no iepriekšējiem gadiem (par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem noteikto normu robežās, 2017.gadā tā bija 215 EUR). Pārceltie izdevumi var tikt pārcelti vēl piecus gadus no iesniegšanas gada. Izdevumi par zobārstniecības pakalpojumiem un plānveida operācijām, kurus var iekļaut attaisnotajos izdevumos pilnā apmērā, netiek pārcelti uz nākamajiem gadiem. Bet, ja tam iztērētā summa pārsniedz atgūstamā nodokļa apmēru, to var sadalīt starp citiem ģimenes locekļiem.

Iedzīvotāji, kuriem gada ienākumu deklarācijas iesniegšana nav obligāta, čekus par iepriekšējo 2020. gadu var iesniegt līdz pat 2023. gada 16. jūnijam. Šogad vēl ir iespējams atgūt samaksāto nodokli par 2018. un 2019.gadu. Jāatceras, ka Tev ir tiesības labot jau iesniegtu gada ienākumu deklarāciju triju gadu laikā, pat to, par kuru jau ir saņemta nodokļa pārmaksa, ja piemēram, ir atradušies papildu čeki. Valsts ieņēmumu dienests izskata iesniegtās deklarācijas un dokumentus un trīs mēnešu laikā atgriež pārmaksāto nodokli uz Tavu bankas kontu.

Kā atgūt nodokļus, pexels.com

Kā atgūt nodokļus, pexels.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas