Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā izveidot piemājas slidotavu?

Slidotava, slidošana, Image by 995645 from Pixabay

Slidotava, slidošana, Image by 995645 from Pixabay

Ja mīli ziemas aktivitātes un pagalma platība to ļauj, ir vērts padomāt par pašam savas piemājas slidotavas ierīkošanu. Ar pavisam nelielu ieguldījumu varēsi slidot, kad vien vēlēsies turpat pie mājas. Ar ko sākt?

Kur veidot piemājas slidotavu?

  • Noskati plakanu vietu, kas neiet pāri kanalizācijai un komunikācijām. Ideāli, ja tā novietota tā, lai kūstot ūdens arī netecētu pāri pagalmam, kas paredzēts automašīnu braukšanai vai staigāšanai.
  • Izvēlies vietu, kur netālu ir pieejams arī ūdens (vai iespējams izvilkt šļūteni laistīšanai)
  • Ideāli, ja plānotās slidotavas laukums ir apgaismots vai atrodas tuvu gaismas avotam, lai vari baudīt ziemas priekus arī vakara stundās
  • Pārbaudi slīpumu – reizēm vizuāli var šķist, ka izvēlētā vieta ir plakana, tomēr, ja tai būs slīpums, tad pastāv iespēja, ka slidotavu izveidot būs grūtāk, jo ūdens tecēs lejup. Ja slīpums tomēr nedaudz ir, tad būs nepieciešams to izlīdzināt – noderēs sablīvēts sniegs, kuru var apliet ar ūdeni, lai tas sasalst.

Bortu veidošana

Kad vieta noskatīta, vajadzēs veidot bortus. Šajā procesā vislielākā uzmanība jāpievērš stiprinājumiem – tiem jābūt pietiekamiem, lai tie nelaistu cauri ūdeni un neradītu plūdus tavā pagalmā. Stiprinājumu veidošanai vari izmantot gan dažādus koka mietiņus un dēļus, plastmasas caurules, skaidu plāksnes – vārdu sakot jebko, kas tev ir pieejams. Esi uzmanīgs, raugies, lai bortu malas nebūtu pārāk asas, lai tām nav naglas vai kādas citas vietas, uz kā var savainoties. Sākumā veido norobežotu laukumu ar paaugstinātām maliņām. Spraugu aizblīvēšanai var izmantot plēvi vai arī sablīvēt sniegu – apmest izveidotos bortus ar sniegu un saliet ar ūdeni, lai veidojas ledaina siena, kas aizturēs ūdens noplūdes.

Ledus liešana slidotavai

Pirms sāc liet ledu, vajadzētu pasekot līdzi laika prognozei. Vislabākais laiks ledus liešanai ir tad, ja plānots sals. Vispirms jau zemei jābūt pietiekami cietai, ja slidotavu veidosi zālājā. Ja pamatnē ir bruģēts laukums, tad zeme var arī nebūt sasalusi un vari sākt liet ūdeni tad, kad sāk piesalt.

Lai lietu ledu, Tev būs nepiciešama dārza šļūtene. Parasti tiek ieteikts slidotavu piepildīt uzreiz, lai neveidotos slāņi. Ja liesi ledu pa kārtām, tas var izraisīt nevienmērīgu sasalšanu un var veidoties odere, slāņainas ledus kārtas, kas bojās ledus kvalitāti. Ja lejot ledu, atklāj, ka bortos ir caurums, tos ir nekavējoties jāaiztaisa ciet. Tam var izmantot darvu, plēves, citus ūdens necaurlaidīgus materiālus.

Ja tomēr slāņi veidojas un virskārta ir plēkšņaina - sasmalcini to un noslauki, pēc tam veic atkārtotu ledus liešanu. Tāpat pārliecinies, ka ūdens no apakšas netek laukā. Reizēm var gadīties, ka aukstumā ūdens virskārta sasalst strauji, bet bortā ir caurums un no apakšpuses vēl nesasalušais ūdens iztek, veidojot gaisa kabatas. Kad šīs kabatas likvidētas un noslaucītas, vari liet atkārtotu ūdens kārtu. Esi pacietīgs. Kad pirmoreiz mēs ierīkojām slidotavu, mums nācās ledu liet trīs kārtās, jo pirmās divas reizes tas bija plēkšņains, bet pacietīgi noslaukot vižņus, likvidējot defektus bortā un uzlejot jaunu ūdens kārtiņu pa virsu, pamazām ieguvām slidotavas cienīgu rezultātu - ledus bija gluds kā spogulis, pat nevajadzēja papildu pulēšanu. Ir vērts pacensties!

Veido gludu ledus virsmu

Kad ledus ir ieliets un sasalis, notīri tā virsmu ar slotu vai lāpstu, īpaši, ja ir uzsnidzis sniegs. Pēc tam izmanto plānu karstā ūdens slānīti, lai veidotu pavisam gludu un līdzenu ledus kārtu.

Piemājas slidotavas kopšana un uzturēšana

Ziemas mēnešos nereti snigs sniegs, ja vēlies saglabāt savu slidotavu gana kvalitatīvu, tā regulāri būs jātīra, jo sniegs citādi ātri pielīp pie ledus un virsma kļūst negluda.

Ja slidotavā veidojas plaisas vai caurumi, ieber plaisā ledus lauskas vai sniegu un pēc tam uzlej tam mazliet ūdeni. Izlīdzini un ļauj visam sasalt.

Kad ziema ir beigusies

Kad ziema beidzas, Tev atliks vien novākt bortiņus un notecināt lieko ūdeni. Vai bortus varēsi izmantot arī nākamajā gadā – tas atkarīgs no tā, kādā stāvoklī tie būs. Iespējams, ka dēļi un materiāli varētu noderēt, tādēļ pieglabā tos šķūnītī vai dārza malā, bet rēķinies, ka nākamajā gadā atkal visu montējot kopā, salaiduma vietas vajadzēs pārtaisīt un uzlabot.

Lasi arī citus interesantus rakstus:


Slidotava, slidošana, Image by 995645 from Pixabay

Slidotava, slidošana, Image by 995645 from Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas