Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā likumīgi tiek noteiktas bērna aizgādības tiesības?

pexels.com

pexels.com

Kad tiek šķirta laulība, kurā ir bērns vai bērni, ir divas būtiskas lietas, kas jāsakārto – uzturlīdzekļi un aizgādības tiesības. Zvērināts advokāts Jānis Kucenko jau stāstīja par uzturlīdzekļiem un tagad sniedz atbildes arī saskarsmes un aizgādības tiesību jautājumos.

• No kāda vecuma bērns pats var izlemt, pie kura no vecākiem vēlas dzīvot?

Likumdošanā nav skaidri noteikts konkrēts vecums, bet jāatceras, ka bāriņtiesa (dažkārt – arī tiesa) bērnu uzklausa no vecuma, kad tas spēj savu viedokli formulēt. Tomēr tas vien, ka bērns saka, ka vēlas dzīvot, piemēram, pie mammas nenozīmē, ka tiesa tieši tādu lēmumu arī pieņems, ja būs skaidrs, ka māte nespēj nodrošināt bērna labākās intereses.

• Kā notiek tiesas process par aizgādību un saskarsmi, ja vecāki nedzīvo vienā valstī?

Eiropas Savienības ietvaros ir regula, kas nosaka, kuras valsts tiesa lems šo jautājumu. Abu valstu tiesas un iestādes arī sadarbojas, lai iegūtu visu nepieciešamo informāciju par abu vecāku dzīves apstākļiem un tādejādi varētu pieņemt lēmumu, kas nodrošinās bērna labākās intereses.

• Kādos gadījumos ir iespējams liegt saskarsmes tiesības ar bērnu un saņemt vienpersonisku aizgādību?

Vispirms svarīgi norādīt, ka saskarsme un aizgādība ir divi nošķirami jautājumi, kuri var tikt risināti patstāvīgi. Aizgādība ir vecāka tiesības pārstāvēt bērnu un lemt viņa attīstībai svarīgus jautājumus. Saskarsmes tiesības ir bērna tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešu kontaktu ar vecākiem. Ja, piemēram, tiesa atņem vecākam aizgādības tiesības, tas vēl nenozīmē, ka noteikti tiek atņemtas arī saskarsmes tiesības.

Aizgādības tiesības tiesa atņem, gadījumos, kad vecāks pieļāvis bērnam izteikti kaitējošu situāciju, piemēram, nav nodrošinājis aprūpi un uzraudzību, un tas var apdraudēt bērna attīstību. Šādā gadījumā tiesa parasti nodod bērnu otra vecāka atsevišķā aizgādībā.

Saskarsmes tiesības tiesa var uz laiku pilnīgi atņemt, ja saskarsme kaitē bērna interesēm un kaitējums citādi nav novēršams. Ja tas atbilst bērna interesēm, tiesai būtu jāapsver alternatīva saskarsmes kārtība, piemēram, saskarsme trešās personas (arī – psihologa) klātbūtnē.

  • Kā rīkoties, ja viens no vecākiem patvaļīgi liedz saskarsmi ar bērnu?

Šādā gadījumā jāvēršas ar prasību tiesā. Nevajag uztraukties, ka tiesas process būs ilgs un bērnu nevarēs satikt visu šo laiku. Pastāv iespēja lūgt tiesu viena mēneša laikā pieņemt pagaidu lēmumu par saskarsmes kārtību. Šāds lēmums ir jāpilda labprātīgi, pretējā gadījumā vecākam, kurš to nepilda, draud nopietnas sekas – naudas sods, kriminālatbildība vai pat aizgādības tiesību atņemšana.


pexels.com

pexels.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas