Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā pāreja no ziemas laika uz vasaras laiku un otrādāk ietekmē mūsu bioloģisko pulksteni?

Bioloģiskais pulkstenis, StockSnap , Pixabay

Bioloģiskais pulkstenis, StockSnap , Pixabay

Divas reizes gadā mēs pagriežam pulksteņa rādītājus, tajā dienā uzdāvinot sev vai zaudējot vienu stundu. Latvijā šogad pāreja uz vasaras laiku notiek 31. martā plkst. 3.00. (naktī no sestdienas uz svētdienu). Vai esi aizdomājies, kad notiek ar Tevi pašu? Vai organisms spēj pielāgoties šai dienas ritma maiņai? Kā tiek ietekmēts mūsu bioloģiskais pulkstenis?

Kādēļ notiek pāreja starp laikiem?

Vasaras laiks ir paredzēts, lai nākamajā pusgadā pēc iespējas labāk izmantotu garākās dienasgaismas stundas Zemes ass slīpuma rezultātā, pagriežot pulksteņus par vienu stundu uz priekšu pavasarī un atpakaļ rudenī.

Cik viegli cilvēki pielāgojas laika maiņām?

Cilvēki nekad pilnībā nepielāgo savus diennakts ritmus stundu maiņai, kas saistīta ar vasaras laiku. Tomēr cilvēkiem “pūcēm”, kuriem ir tendence mosties un iet gulēt vēlu, parasti ir visgrūtāk pielāgoties šai pulksteņa maiņai.

Pāreja uz vasaras laiku pavasarī ir problemātiskāka “pūcēm”, savukārt rudenī – cīruļiem.

Kā stundu maiņa ietekmē cilvēkus?

Šķiet skaidrs, ka stundu laika maiņa var traucēt miegu. Un miega problēmas ir saistītas ar visu, sākot no nespēšanas koncentrēties darbā un pie stūres, līdz veselības problēmām, piemēram, aptaukošanos un mentālām problēmām.

Pirmdienās pēc pārejas uz vasaras laiku nelielam skaitam cilvēku biežāk notiekot negadījumi un kļūdas darbā, satiksmē, jo, lielākoties, sanāk mazāk gulēt iepriekšējā naktī kā arī pāris dienas mēdz saasināties dažādas veselības problēmas. Pēc tam cilvēka bioloģiskais pulksteni adaptējas jaunam miega un darba režīmam.

Bērniem arī nav viegli pielāgoties šai laika maiņai. Viņi ir pieraduši būt aktīvi līdz noteiktam laikam un gulētiešana var radīt pirmās dienas gana lielu pacietības pārbaudījumu vecākiem. Pamošanās uz bērnudārzu vai skolu arī nebūs viegla. Jaunajiem vecākiem, kuriem bērns ir zīdaiņa vecumā nāksies pielāgoties bērna bioloģiskajam pulkstenim. Ja bērns pieradis ap trijiem naktī ēst, tad pēc viņa iekšējā puksteņa ēdienreize joprojām būs ierastajā laikā, un māmiņai nāksies barot zīdainīti vai nu divos vai četros naktī.

Kā laika pāreja ietekmē dzīvniekus?

Arī dzīvniekiem ir savs bioloģiskais pulkstenis. Ja, piemēram, suns ir pieradis, ka viņu ved rīta pastaigā noteiktā laikā, bet saimnieks tajā brīdī vēl guļ, var gadīties, ka tiek sataisīta šmuce arī mājās. Dzīvnieks nesaprot, ka pulkstenis ticis pārgriezts, un ka pēkšņi viņam jāpielāgo savi ierastie dabas paradumi.

Lauksaimniecības dzīvnieki, piemēram, govis arī tiešā veidā pakļautas bioloģiskam, nevis vasaras un ziemas pulkstenim. Govis tiek slauktas noteiktā laikā, tādēļ lauksaimniekiem ir vairāk vai mazāk jāpielāgojas ierastajam dzīves ritmam, ko pieprasa daba.

Lūk, interesanti raksti:

Kad notiks pulksteņa griešana un pāreja uz vasaras laiku? Viss, kas jāzina

Cik miega stundu Tev nepieciešams, pamatojoties uz horoskopa zīmi?

Kā briļļu lēcas var novērst miega traucējumus un sakārtot bioloģisko pulksteni?

Daži interesanti fakti par miegu

Bioloģiskais pulkstenis, StockSnap , Pixabay

Bioloģiskais pulkstenis, StockSnap , Pixabay

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas