Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā sagatavot bērnu zobārsta apmeklējumam

Photo by Bruce Mars from Pexels

Photo by Bruce Mars from Pexels

Vizīte pie zobārsta bērnam var šķist baisa. Kabineta aromāts, instrumenti, lielais krēsls, personāls, kas ģērbies halātiņā ar mutes masku – tas viss var apbēdināt bērnu, jo viņi īsti nesaprot, kur atrodas. Tāpēc nepieciešams rūpīgi sagatavoties pirmajai vizītei, nevis doties pie zobārsta tikai tad, kad mazulis sūdzas par sāpēm.

Zobārstniecības “INSLA” speciāliste Ingvilda Jankovska sniedz ieteikumus, kā vecākiem veiksmīgāk sagatavot savu atvasi vizītei pie zobārsta.

“Mēs iesakām bērnus vest uz kabinetu jau no mazām dienām, kad viņi vēl ir pavisam maziņi. Viņi var nebūt pat gadu veci, taču pieradināt pie aromāta, pie tā, kā izskatās zobārsti un kabinets, droši var sākt pat tik agrā vecumā. Šajā brīdī bērns nemaz nebaidīsies no zobārsta, jo nemaz nesapratīs, ka ir atvests uz kabinetu. Ja runājam par lielāku bērnu, teiksim, 3 – 4 gadi, aicinām vecākus iepazīstināt bērnus ar zobārsta kabinetu papildus vizītē, tad, kad vēl nav radušās zobu problēmas. Šajā apmeklējumā ģimene stomatologa pavadībā var izstaigāt kabinetu, bērns var aptaustīt visu, kas viņam interesē, iepazīties ar visām ierīcēm, paklausīties kā tās strādā.”

Zobārste stāsta, ka ļoti svarīgs ir sagatavošanās process mājās un bērnu un vecāku komunikācija. Vecākiem pašiem ir ļoti daudz jāstrādā pie tā, lai bērna reakcija nebūtu negatīva. Jāsāk radināt, ka kāds cits, izņemot viņus pašus, var skatīties viņu mutē, ka kāds var pabakstīties mutē vai likt tajā instrumentus. Labs veids, kā pieradināt bērnu ir veicot dažādas spēles mājas apstākļos un skatoties multfilmas, lasot grāmatas. Piemēram, var spēlēt ārstos un atļaut bērnam pašiverēties pa mammas vai tēta muti un tad otrādāk, sākumā var rādīt darbības uz lellēm vai lāčiem.

Neskaitot pašu sagatavošanos, svarīga ir bērna ikdiena. Vecākiem jāatceras, ka jāiemāca bērnus tīrīt zobus, jāpadara tā par izklaidi, lai viņiem to ir interesanti darīt. Nevajadzētu bērnus nepārtraukti lutināt ar konfektēm un saldinātajiem dzērieniem. Īpaši piesardzīgiem jābūt piena zobu augšanas procesā – vajadzētu izvairīties no saldinātiem knupīšiem vai tējām, pretējā gadījumā var veidoties kariess, kas padarīs zobiņus brūnus.

“Ir daudzas ne līdz galam notikušās vizītes. Bieži vien ir tā, ka bērniņš neko neļauj darīt, tāpēc nenotiek procedūra. Ja viņš ir cieties sāpēs vairākas dienas, tad ir vēl grūtāk. Rentgens jau arī ir piespiedu darbība, kad svešķermeni ieliek mutē, ne vienmēr bērna nervu sistēma ir tam sagatavota,” stāsta Ingvilda.

Gadījumos, ja zobārsta vizīte tomēr ir akūta, labošanas laikā zobārsti parūpēsies par bērnu radot spēles momentu, piemēram, ar iestudētu lugu. Speciālisti visbiežāk centīsies paši parunāt ar bērnu un nedaudz apmānīt viņu. Protams, būtu labāk izvairīties no šādām situācijām un būt proaktīviem. Biežāks zobārsta kabineta apmeklējums un sarunas mājās padarīs vizīti par patīkamu un mierīgu notikumu.

Photo by Bruce Mars from Pexels

Photo by Bruce Mars from Pexels

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas