Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā vecāki sabojā savu bērnu zobus?

Bērna zobi, Photo by Chris J. Davis on Unsplash

Bērna zobi, Photo by Chris J. Davis on Unsplash

Skarbā patiesība par bērnu zobiem – pārāk daudz augļu, našķu un dzīvesveids, kas iet kombinācijā ar nepareizu ēšanu, pat bērnu saldinātais ēdiens noved pie straujas bērnu zobu bojāšanās. Dažkārt ir nepieciešams labot un raut zobus mazuļiem jau ļoti agrā vecumā. Šī iemesla dēļ vecākiem vajadzētu uzraudzīt bērnu zobu higiēnu un tīrīšanu līdz pat 8 gadu vecumam. Daudzi zobārsti uzskata, ka netiek darīts pietiekami daudz, lai uzlabotu bērnu zobu veselību, sākot ar labi domājošām māmiņām, kuras dod bērniem saldinātu pārtiku neapzināti, līdz pat gadījumiem, kad bērna mierināšanai tiek izmantoti saldumi. Kā tad vecāki var neapzināti kaitēt savu bērnu mutes veselībai?

Pat piens var kaitēt

Daudzi vecāki, nespējot savus bērnus nomierināt vai iemidzināt, iedod viņiem vienkārši pudeli piena un liek gulēt. Taču dažādi dzērieni un ēšana pirms gulētiešanas ir viens no būtiskiem zobu bojājumu cēloņiem, īpaši, ja mazulis vēl aizmieg ar pudeli mutē.

Piens satur laktozi, kas ir kviešu cukurs un tas pielīp pie priekšējiem zobiem. Ja ikdienā daļēji šo problēmu atrisina siekalas, tad laikā, kad esam aizmiguši, siekalas netiek radītas un šis cukurs no zobiņiem netiek nomazgāts. Liela daļa bērnu, kas saņem piena maisījumu, līdz ar to uzņem arī cukuru, kas rada bojājumus mazuļa zobos, tādēļ ļoti svarīgi ir neveidot ieradumu aizmigt ar piena pudeli blakus, jo no tā būs grūti vēlāk “tikt vaļā” un bez uzkodām vai našķiem pirms miega būs grūti aizmigt. Tā vietā labāk dot padzerties vienkārši ūdeni. Jāatceras, ka pēdējā lieta, kas bērna mutē ir pirms gulētiešanas, ir zobu birste!

Dažkārt vecāki uzskata, ka piena zobu bojājumi nav nozīmīgi, jo šie zobi tāpat izkrīt, taču tas ir aplams priekšstats. Ja piena zobs tiek ļoti sabojāts, caurumi var radīt infekciju, smaganu problēmas, kā arī izraisīt sliktu miegu. Tāpat dažkārt rodas bojājumi vēlāk arī kaula zobos, ja tikusi bojāta zoba sakne.

Saldinātā bērnu pārtika

Laikā, kad ir pieejams milzum daudz dažādu gatavo bērnu pārtikas produktu, ir ļoti grūti atteikties no kārdinājuma ātri ieskriet veikalā un kaut ko gatavu nopirkt mazulim. Tā vietā daudz labāk būtu pagatavot veselīgu biezeni bērnam mājās. Veikalos nopērkamajos biezenīšos nereti tiek izmantotas saldākas dārzeņu šķirnes, piemēram, burkāni, saldie kartupeļi un pievienota augļu sula, lai šo biezenīti vēl vairāk saldinātu un bērns to ar prieku baudītu. Tas ir labākais scenārijs, jo daudzos gadījumos arī bērnu pārtikai tiek vienkārši pievienots cukurs.

Ja Tu pagatavosi bērna ēdienu mājās, Tu cukuru nepievienosi un tas būs daudz veselīgāks bērna zobiem.

Izvairīšanās no zobārsta un ļaušana bērniem pašiem tīrīt zobus

Ikdienas steigā ļoti dadzi vecāki paši nepareizi tīra savus zobus un arī neatrod laiku, lai sekotu līdzi bērnu zobu tīrīšanas rituālam. Vecāki nereti ļauj bērnam pašam tīrīt zobus, neapzinoties, ka bērna roku veiklība nav pietiekama, lai sasniegtu visas vietas mutes dobumā, īpaši aizmugurējos zobus. Tāpat nereti netiek atrasts laiks, lai bērnu aizvestu pie zobārsta pietiekami agri, ja vien zobi nav jau sākuši bojāties.

Uzkodas un našķi

Jau sen pagājis laiks, kad bērnam, kam rūc vēders, iesaka pagaidīt nākamo ēdienreizi, kas protams, ir labi. Taču visam vajadzētu būt ar mēru, tai skaitā uzkodām starp ēdienreizēm. Mūsdienās bērni uzkodas patērē vairāk nekā jebkad agrāk. Tāpat pieaug arī saldināto dzērienu pieejamība un lietošana. Diemžēl daudzi vecāki uzskata, ka, dodot bērniem augļus kā kārumu, viņi dara tikai labu. Jā, augļi satur vitamīnus, diemžēl tie dažkārt nodara tikpat lielu kaitējumu zobiem kā šokolādes graušana. Vēl lielāku kaitējumu zobiem nodara žāvētie augļi.

Tāpat nozīme ir arī biežumam – cik bieži bērni našķojas. Ja našķošanās notiek pastāvīgi, tad siekalas vairs nespēj aizsargāties pret šo skābi, kas rodas ēšanas laikā.

Kāds ir risinājums?

Tātad, lai saglabātu savu bērnu zobu veselību, vajadzētu sākt ar veselīgiem ēšanas paradumiem, izvairoties no nepārtrauktas našķošanās, dodot priekšroku veselīgam uzturam, bez pievienota cukura un regulāras zobu tīrīšanas vismaz divas reizes dienā. Tāpat svarīgi būt blakus mazajam pirmajos viņa dzīves gados un palīdzēt kārtīgi iztīrīt zobus.

Un, protams, ir būtiski jau no mazotnes vest bērnu gan pie higiēnista, gan zobārsta, pirms vēl zobi ir sabojājušies.

Izlasi arī:

Bērna zobi, Photo by Chris J. Davis on Unsplash

Bērna zobi, Photo by Chris J. Davis on Unsplash

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas