Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kāda ir Kapu svētku un Svecīšu vakara nozīme latvietim?

Cilvēks nenomirst, kad apstājas viņas sirds, bet gan tad, kad ir aizmirsts. Lai uzturētu dzīvas atmiņas par aizgājušajiem, mēs ne tikai nododam tālāk savus atmiņas stāstus, bet arī kopjam aizgājēju mūža mājas – kapus. Latvijā ir iesakņojusies tradīcija izrādīt īpašu cieņu mirušajiem tieši Kapu svētkos un Svecīšu vakarā, kas nenozīmē vien kapu apkopšanu, bet arī goda izrādīšanu aizgājējam.

Vai Kapu svētki ir dzimtas svētki?

Var teikt, ka latviešiem ir tikai daži svētki, kuros mēdz piedalīties visi radi. Kapu svētki ir vieni no tiem, dzimtas svētki, īstākā latviešu tradīcija, kas ieaudzināta no bērnības. Mēs varam lepoties, ka tik cītīgi rūpējamies par mirušo piemiņu, kopjam kapus, izliekam ziedus, aizdedzam svecītes un godājam aizgājušos tuviniekus.

Svecīšu vakara nozīme latvietim

Tradicionālā Mirušo piemiņas diena jeb Svecīšu vakars luterāņiem ir pēdējā svētdiena pirms Adventes, katoļiem - 2. novembrī, bet atšķirībā no citiem Eiropas valstu iedzīvotājiem, latvieši kapu kultūru piekopj jo īpaši. Parasti pirms tam tiek novāktas nobirušās lapas un vecie ziedi, nereti kapi tiek izdekorēti ar sausajiem ziedu kārtojumiem, kas būs skaisti arī tad, kad iestāsies aukstums. Taču liela daļa svecīšu vakara burvības mūsdienās pat nav tiešā veidā ar reliģiju saistīta. Brīnumainās sveču liesmiņas, kas silda rokas un izgaismo mežu, aicina satikties - svecīšu vakarā kapsētā nereti var satikt gan radus, gan draugus, kaimiņus un cilvēkus, kuri sen neredzēti. Šis ir labs laiks, lai bērniem pastāstītu par saviem priekšgājējiem, kas atdusas kapos. Uguns liesmiņas kapsētu sasilda un tā vairs nešķiet tik drūma, sarunas raisās vieglāk. Tas ir laiks, kad mēs varam padomāt par dzīves nebeidzamo ritumu.

Katros kapos tiek noteikta sava Kapu svētku diena, tādēļ par savu senču pieminēšanas datumu var uzzināt vietējā pašvaldībā vai kapu uzziņas centrā. Lielākoties Kapu svētki tiek svinēti jūlijā un augustā, bet Svecīšu dienu svin jau no septembra, atkarībā no tā, ko noteikuši kapu pārvaldnieki, pašvaldība.

Ja nav iespējas apkopt apbedījumu vietas pašiem, der zināt, ka kapu apsaimniekošanu var uzticēt arī citiem, kas garantē, ka senču kapu kopiņas tiek sakoptas visos svētkos un ne tikai.

Līgums par apbedīšanas pakalpojumiem dzīves laikā kā garants pēdējo vēlmju piepildīšanai.

Apbedīšanas biroja pieredze – ieguvums un atvieglojums bēru rīkošanā

Daži neparasti stāsti par bērēm un apbedīšanu no apbedītāja pieredzes

Kā samierināties ar nāvi – 6 skumju etapi, kas jāizdzīvo

Vai mironis sapnī liecina par briesmām?

Svece, foto - Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas