Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kādas mēdz būt zobu sāpes un par ko tās liecina?

Dr. Apines zobārstniecības klīnika

Dr. Apines zobārstniecības klīnika

Zobu sāpes mēdz būt dažādas – asas sāpes, reaģējot uz karstu vai aukstu, sāpes košļājot, trulas sāpes, jūtams spiediens uz žokli vai akūtas un nepārejošas sāpes. Pretsāpju līdzekļi nomāks radušos problēmu tikai uz laiku, tie neizārstēs ne zoba bojājumu, ne iekaisumu kaulā. Skaidrs – jādodas pie zobārsta, jo tikai zobārsts varēs saprast, kāds ir katru sāpju iemesls un kā tikt galā ar radušos problēmu!

1. Spontānas un asas sāpes zobam kā reakcija uz strauju temperatūras maiņu, piemēram, iedzerot aukstu vai karstu dzērienu;

Iemesls. Ja sāpes ir asas, taču ātri pāriet, iemesls nebūs ļoti nopietns. Parasti šādu sāpju gadījumā vainīgs ir neliels zoba bojājums, izkritusi plomba vai zoba kakliņa rajons smaganu atkāpšanās jeb recesijas dēļ vai zoba ķīļveida defekta gadījumā.

Ārstēšana. Lai uzzinātu patieso iemeslu, jāapmeklē zobārsts. Zoba bojājums ir jāārstē, un, ja izkritusi plomba, zobs jāplombē. Ja sāpes radījusi smaganu atkāpšanās vai zoba kakliņa mehānisks bojājums, tad vislabāk palīdzēs zobu pasta jutīgiem zobiem, īpaši mīksta zobu birste un rūpīga mutes dobuma higiēna.

2. Spontānas un asas sāpes zobam kā reakcija uz strauju temperatūras maiņu pēc zobārsta apmeklējuma;

Iemesls. Zoba bojājuma labošana ar urbi jebkurā gadījumā ir traumējoša, tāpēc pēc dziļa kariesa ārstēšanas zoba pulpa var būt jutīga.

Ārstēšana. Zobu sāpes pēc zobārsta manipulācijas ir normālas. Sāpēm laika gaitā pamazām jāsamazinās un divu līdz četru nedēļu laikā jāpazūd. Ja sāpes palielinās, jāapmeklē zobārsts atkārtoti.

3. Asas sāpes košļājot;

Iemesls. Zoba bojājums, plombas zudums, zoba plaisa vai lūzums.

Ārstēšana. Lai diagnosticētu patieso sāpju iemeslu, jādodas pie zobārsta. Zoba bojājums vai izkritusi plomba ir jālabo. Ja sāpes izraisījis pulpas audu bojā jums, nepieciešama zobu kanālu ārstēšana. Zobu kanālu ārstēšana nodrošina inficētās pulpas izņemšanu, sakņu kanālu dezinfekciju, kā arī kanālu pildīšanu ar speciālu materiālu, lai novērstu atkārtotu infekciju. Zoba plaisas vai lūzuma ārstēšana atkarīga no to lokalizācijas un dziļuma. Nelielas un seklas plaisas iespējams ārstēt. Ja defektu nav iespējams ārstēt, zobs ir ekstrahējams.

4. Novēlotas sāpes pēc auksta vai karsta ēdiena vai dzēriena, kas ilgst ilgāk par 30 sekundēm;

Iemesls Šādām sāpēm iemesls var būt liels zoba bojājums vai zoba trauma.

Ārstēšana. Nepieciešama vizīte pie zobārsta, lai novērstu tālāku bojājuma attīstību un izvairītos no nopietniem iekaisumiem žokļa kaulā. Jāveic diagnostiska rentgenogrāfija un, iespējams, sakņu kanālu ārstēšana.

5. Trulas sāpes un spiediens augšžokļa molāru jeb dzerokļu reģionā;

Iemesls. Nereti šo sāpju iemeslu var būt grūti noteikt, jo augšžokļa molārus un sinusa dobumu inervē viens nerva zars, tāpēc augšžokļa molāru sāpes var likties kā deguna dobuma saslimšana un otrādi.

Ārstēšana. Vispirms vajadzētu veikt pareizu diagnostiku. Šajā gadījumā ļoti svarīga ir precīza diagnostika. Ja iemesls nav saistīts ar zobiem, jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.

6. Akūtas un nepārejošas sāpes no kāda žokļa rajona, taču nav iespējams precīzi noteikt vainīgo zobu;

Iemesls. Zoba pulpas audi ir inficēti, iekaisuši un iet bojā, kas nereti notiek pēc liela zoba bojājuma tuvu zoba nervam.

Ārstēšana. Nekavējoties nepieciešama vizīte pie zobārsta. Veicot zoba kanālu ārstēšanu, iztīrot zoba kanālus no infekcijas, veicot zoba ārstēšanu, iespējams īsā laikā novērst zobu sāpes, tādējādi glābjot zobu.

7. Ilgstošas stipras sāpes un spiediens, sāpes naktī, smaganu pietūkums un sāpes;

Iemesls. Šādu sāpju gadījumā, iespējams, vainīgs ir iekaisums ap zoba sakni jeb periapikāls periodontīts.

Ārstēšana. Šādam zobam nepieciešama endodontiska ārstēšana vai pārārstēšana, ja iepriekš jau veikta sakņu kanāla ārstēšana. Pret sāpēm palīdz pretsāpju līdzekļi, kamēr notiek endodontiska ārstēšana. Ja iekaisums netiek ārstēts, sāpes var kļūt stiprākas, kā arī var veidoties akūts apikāls abscess, kam rezultāts būs piepampis vaigs.

Nozīmīgi atcerēties, ka zobiem nebūtu jāsāp. Apmeklējot zobārstu vismaz reizi gadā, ir iespējams pilnībā izvairīties no zobu sāpēm. Jau laikus diagnosticējot nelielus caurumus (mazi un virspusēji zobu bojājumi parasti nesāp), mēs, pirmkārt, pasargājam zobus no liela audu zuduma, otrkārt, pasargājam sevi no sāpēm, laikietilpīgas un intensīvas ārstēšanas, kā arī ietaupām līdzekļus.

Rakstu sagatavoja zobārste Māra Valdmane.

www.apinesklinika.lv


Dr. Apines zobārstniecības klīnika

Dr. Apines zobārstniecības klīnika

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas