Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kādos gadījumos bērnu vajadzētu vest pie neirologa?

Photo by Hunter Johnson on Unsplash

Photo by Hunter Johnson on Unsplash

Neirologa apmeklējums reizi pa reizei ir nepieciešams ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem. Nereti sastopami gadījumi, kad mazuļiem pirmajās dzīves dienās tiek atklātas kādas neiroloģiska rakstura īpatnības, vai arī bērniem augot atklājas dažādas problēmas, ar ko ģimenei pašai neizdodas tikt galā, tāpēc nepieciešama bērnu neirologa iesaiste, lai noskaidrotu problēmas cēloni un savlaicīgi uzsāktu ārstēšanu.

Kādas pazīmes norāda, ka bērnu vajadzētu vest pie bērnu neirologa?

Ir vairākas pazīmes, kuras bērnam novērojot, būtu vērtīgi konsultēties pie bērnu neirologa. Veselības centra “Vivendi” bērnu neiroloģe Signe Šetlere norāda – tiklīdz kaut nedaudz pamani kādu no tām, nekavējoties ved atvasi pie ārsta, jo laicīgi diagnosticēta saslimšana būs efektīvāk un ātrāk ārstējama nekā ieilgusi slimība. Pat ja ir tikai aizdomas, ka mazuļa uzvedība ir savāda – labāk drošības pēc pārbaudīties nekā vēlāk nožēlot!

Bērnus vajadzētu vest uz pārbaudi pie bērnu neirologa, ja:

 • novērojams muskuļu vājums,
 • manāmas muskulatūras spēka un tonusa izmaiņas,
 • kavēta kustību, runas un valodas attīstība,
 • esat ievērojuši, ka bērnam ir dzirdes vai redzes traucējumi,
 • bērns cietis kādā negadījumā vai guvis muguras, ekstremitāšu vai galvas traumas,
 • parādījušās vai ieilgušas saskarsmes grūtības – gan ģimenē, gan sabiedrībā,
 • regulāri sāp galva, ir reiboņi, muguras vai muskuļu sāpes,
 • nevar aizmigt, bieži mostas pa naktīm vai guļ pārāk ilgi,
 • ir izmaiņas uzvedībā, kas saistītas ar neirotiskiem stāvokļiem – knibināšanās, stostīšanās, nekontrolēta skaņu veidošana, bieža acu mirkšķināšana,
 • mazinājusies reakcija uz ārējiem stimuliem, traucēta apziņa, regulāra miegainība,
 • parādījušās patoloģiskas lēkmes, bezsamaņas epizodes vai lēkmjveidīgi, neizskaidrojami stāvokļi,
 • novērojamas artikulācijas problēmas, rīšanas un ēdiena kumosa veidošanas grūtības,
 • skolā, bērnudārzā vai mājās novērots uzmanības deficīts (grūtības koncentrēties) vai hiperaktivitāte (nepārtraukts fizisks nemiers),
 • bērnam zūd līdzsvars, radušies gaitas un kustību koordinācijas traucējumi u.c.

Kādas neiroloģiskās saslimšanas novērojamas bērniem?

Nav vienotas tendences, kas apvienotu bērnu neiroloģiskās saslimšanas. Vieniem uzreiz pēc dzimšanas tiek konstatēta kāda nervu saslimšana vai neiroloģiska attīstības atšķirība – piemēram, bērns nereaģē uz skaņām vai citiem ārējiem faktoriem, vai nestrādā kāda ekstremitāte. Citiem slimības, kas saistītas ar centrālo nervu sistēmu, izpaužas tikai pēc pāris gadiem, tās var būt saistītas gan ar kustību un attīstības traucējumiem, gan izmaiņām uzvedībā. Katrs bērns ir unikāls, tāpēc izmeklēšana tiek veikta visiem pie aizdomām par kādām atšķirībām no normas.

Kā bērnu neirologs varēs palīdzēt?

Svarīgi atcerēties, ka bērnu jāved pie bērnu neirologa, jo bērna nervu sistēma ir attīstības stadijā, mainoties gadu no gada. Pieaugušo neirologs pārzina, kā rīkoties ar stabilu nervu sistēmu un kā risināt dažādas problēmas, kas saistītas ar to, taču bērnu neirologs specializējas un izprot katru nervu sistēmas attīstības pakāpi un spēj vislabāk palīdzēt bērnam attiecīgajā attīstības posmā.

Kā sagatavoties vizītei pie bērnu neirologa?

Bērnu neiroloģe Signe Šetlere skaidro – lai vizīte noritētu veiksmīgi un pēc iespējas ātrāk būtu iespējams noskaidrot, kam nepieciešama detalizētāka izmeklēšana, uz vizīti līdzi vajadzētu ņemt iepriekšējos izrakstus no ārstniecības iestādēm par bērna veselības stāvokli, arī analīzes, ja tādas ir veiktas, kā arī lietoto medikamentu saraksts, ja tādi ir.

Tāpat arī jāatceras pastāstīt par dzemdību procesu, jo ļoti iespējams, ka nervu sistēma guvusi kādu traumu tieši dzemdību laikā. Jo detalizētāka būs informācija par grūtniecības procesu un dzemdībām, jo ātrāk būs iespējams noskaidrot, kā palīdzēt bērnam. Visbeidzot, jāinformē bērnu neirologs par to, vai pirmās pakāpes radiniekiem ir bijušas vai šobrīd ir kādas neiroloģiska rakstura saslimšanas.