Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kādu zobu birsti izvēlēties - manuālo vai elektrisko?

Zobu birste (Image by Martin Slavoljubovski from Pixabay)

Zobu birste (Image by Martin Slavoljubovski from Pixabay)

Zobu birstes mērķis ir notīrīt aplikumu no zobiem, tādā veidā pasargājot zobus no kariesa un smaganu slimībām. Šobrīd ir pieejamas gan dažāda veida manuālās, gan elektriskās zobu birstes, kas palīdz noņemt aplikumu, izvēloties katram atbilstošu zobu birsti. Kādas ir to atšķirības un kādu būtu vērts iegādāties?

Manuāla zobu birste

Izvēloties manuālo zobu birsti, ir jāievēro šādi pamatprincipi:

  • relatīvi maza galviņa (~2cm) - vieglāk tikt klāt grūti aizsniedzamām vietām;
  • plats, garš rokturis - nodrošina stingru birstes tvērienu;
  • mīksti neilona sariņi - soft, super soft, ultra soft. Vairs netiek rekomendētas zobu birstes ar medium, hard cietības sariņiem;
  • daudz kūlīšu, kas novietoti taisnās līnijās - palielina notīrītās virsmas laukumu;
  • sariņi ar noapaļotiem galiem - samazinās smaganu savainošanas risks.

Manuālās zobu birstes efektivitāte ir atkarīga no tās nolietojuma, tāpēc zobu birste ir jāmaina katrus 3 līdz 4 mēnešus vai 1 reizi gadalaikā. Ja ir skaidri redzams, ka zobu birste ir nolietota, šķībiem, salocītiem, spurainiem sariņiem, tā ir jāmaina ātrāk.

Elektriskās zobu birstes

Elektriskās birstes ir tikpat drošas un efektīvas lietošanā kā manuālās zobu birstes. Izšķir vairākus elektrisko zobu birstīšu veidus.

1. Elektriskās zobu birstes

Elektriskās zobu birstes - aplikums tiek mehāniski noņemts no zoba virsmas. Tās ir:

  • oscilējošās - birstes galviņa kustas abos virzienos, no vienas puses uz otru;
  • pulsējošās/ rotējošās - galviņa rotē vienā virzienā, tad otrā un rotē arī vertikāli;
  • rotējošās - birstes galviņa rotē vienā virzienā.

2. Soniskās zobu birstes

Soniskās zobu birstes sariņi vibrē uz sāniem ar lielu amplitūdu, skaņas viļņi izraisa šķidrumu kustību un augstās frekvences notīra un sašķeļ aplikumu.

3. Ultraskaņas zobu birstes

Ultraskaņas zobu birstes sariņi vibrē frekvencēs virs 20kHz, tādējādi noņemot aplikumu.

Kas jāņem vērā, izvēloties zobu birsti?

Pierādīta efektivitāte ir soniskajām un pulsējoši/ rotējošajām elektriskajām zobu birstēm. Elektriskās birstes galviņa ir jāmaina 1 reizi pusgadā vai arī tad, kad nolietošanās indikators uz birstes sariņiem ir izbalējis.

Svarīgs faktors ir birstes kustības minūtē. Ar manuālo zobu birsti tiek veiktas aptuveni 500 līdz 600 kustības minūtē, bet elektriskās zobu birstes sasniedz no 20 līdz 40 tūkstošiem kustību minūtē. Taču jāņem vērā, ka, jo vairāk apgriezienu, jo potenciāli lielāka notiek sariņu berze pret emalju.

Interesantākais, zobu tīrīšanai var lietot abas zobu birstes - vienu no rīta, otru vakarā. Ar mīkstu manuālo zobu birsti drošāk tiks noslaucīta smagana un smaganu rievas rajons, bet ar elektrisko birsti tiks mehāniskāk notīrīts aplikums no zoba virsmām.

Lai arī kādu zobu birsti izvēlētos - manuālo vai elektrisko - svarīga un būtiska ir pareiza zobu tīrīšanas tehnika, atbilstošs tīrīšanas ilgums (2-3 minūtes) un regulāra aplikuma notīrīšana t.i. 2 reizes dienā - no rīta pēc brokastīm un vakarā pirms gulētiešanas.

Manuālā vai elektriskā zobu birste nekādā veidā neaizvieto starpzobu kopšanas līdzekļus - zobu diegu, starpzobu birstes vai irigatorus. Zobu birste fiziski nevar notīrīt aplikumu starp zobiem, tāpēc starpzobu rajoni arī būtu jātīra vismaz 1 reizi dienā.

Jautājumu vai neskaidrību gadījumā droši konsultējies ar savu zobārstu vai zobu higiēnistu, kas palīdzēs izvēlēties tieši Tev atbilstošu zobu birstes veidu.

Zobu birste (Image by Martin Slavoljubovski from Pixabay)

Zobu birste (Image by Martin Slavoljubovski from Pixabay)

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas