Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kaitīgās zilaļģes – vai bailes no tām nav nedaudz pārspīlētas?

Sieviete pie dīķa. Photo by Adam Kontor from Pexels

Sieviete pie dīķa. Photo by Adam Kontor from Pexels

Zilaļģu ziedēšana ikgadu augustā tiek plaši apspriesta - cilvēki tiek brīdināti par iespējamajām briesmām un peldētājiem nākas saskarties ar dažādiem ierobežojumiem – vieni tos apzinīgi ievēro, kamēr citi neuztver nopietni un turpina peldēties ierastajās vietās. Kā tad īsti ir ar zilaļģēm? Vai tā nav tikai liela brēka? Kāda ir to ietekme uz mūsu veselību un vai tās patiešām ir tik kaitīgas, kā stāsta?

Zilaļģes ir mikroskopiski organismi, kas dabiski atrodas ezeros un strautos. Noteiktos apstākļos tās var vairoties. Zilaļģēm patīk silti, sekli, barības vielām bagāti virszemes ūdeņi, kas saņem daudz saules gaismas. Kad zilaļģes sāk veidot ziedus, ūdens iekrāsojas un uz ūdens virsmas veidojas peldoši paklāji vai putas. Zilaļģu toksīniem nav krāsas vai smaržas, bet ziedošais ūdens parasti nepatīkami ož, tādēļ peldētāji tīri neapzināti no tāda izvairās.

Kāda ir zilaļģu iespējamā ietekme uz veselību?

Dažas aļģes var radīt toksīnus, kamēr citas nav kaitīgas. Tomēr jebkāda zilaļģu ziedēšana var ietekmēt cilvēku un dzīvnieku veselību, ja tiek norīts ūdens vai ieelpotas gaisā esošās pilītes. Liela zilaļģu un to toksīnu iedarbība var izraisīt caureju, nelabumu vai vemšanu, ādas, acu vai rīkles kairinājums un alerģiskas reakcijas vai apgrūtinātu elpošanu. Tāpat var rasties ādas iekaisums un “peldētāju nieze”, muskuļu konvulsijas un dažādi gremošanas traucējumi.

Kādi ir zilaļģu izraisītie riski atpūtniekiem?

Atpūšoties saskare ar zilaļģēm var notikt peldēšanās laikā, makšķerējot vai laivojot apgabalos, kuros zied zilaļģes. Iedarbība var notikt, norijot ūdeni vai tam nonākot saskarē ar ādu, ieelpojot gaisā esošos pilienus ap zilaļģu ziedēšanas vietām, kā arī ēdot zivis, kas nomakšķerētas zilaļģu skartajos apgabalos.

Riski mājsaimniecībām

Ja sadzīves vajadzībām tiek lietots virszemes ūdens, kur notiek ziedēšana, var notikt mijiedarbība ar zilaļģu toksīniem. Tādēļ nevajadzētu ne peldēties, ne mazgāties, ne mazgāt drēbes ūdenī, kas ņemts no zilaļģu ziedēšanas vietām.

Zilaļģu ietekme uz dzeramo ūdeni

Ja izmantojat centralizēto ūdens apgādes sistēmu, tad Tavs ūdens piegādātājs parūpējas par to, lai ūdenī, kas tek pa krānu, nebūtu kaitīgu piemaisījumu, tostarp zilaļģes un ar tiem saistīto toksīnu. Jāņem vērā, ka zilaļģu toksīnus nevar likvidēt, ūdeni novārot, tādēļ noteikti nedrīkst izmantot dzeršanai ūdeni, kas iegūts zilaļģu ziedēšanas vietās pat tad, ja tas rūpīgi novārīts.

Zilaļģu ietekme uz dzīvnieku veselību

Zilaļģu toksīnu līmenis ietekmē aknas un nervu sistēmu ne tikai cilvēkiem – arī dzīvnieki cieš no to iedarbības. Ja mājlopi dzer no dīķa, kura krastos ir zilaļģu putas, ir pat iespējamas letālas sekas. Ilgstoši patērējot zilaļģu toksīniem bagātu ūdeni, paaugstinās arī aknu vēža risks. Par laimi, zilaļģu ziedēšanas periods aktīvāks ir augusta otrajā pusē, tādēļ maz ticams, ka ilgstoši šādu ūdeni kāds lietos.

Kur uzzināt, kurās peldvietās ir atļauts peldēties?

Veselības inspekcija un vietējās pašvaldības regulāri uzrauga zilaļģu ziedēšanu un cenšas novērst to radīto risku cilvēku veselībai, ja nepieciešams, ierobežojot peldvietas un izvietojot norādes par to, ka peldēties aizliegts. Informācija par to, kurās peldvietās peldēties ir aizliegts, un kurās atļauts, pieejama Veselības inspekcijas mājaslapā, kurā tiek publicēti oficiālo peldvietu monitoringa dati. Savukārt neoficiālajās peldvietās ūdens kvalitāti pārbauda pašvaldības pēc savas iniciatīvas.

Ja tomēr ir sanācis peldēties zilaļģu ziedošajā ūdenī, pēc tam nepiemirsti rūpīgi noskaloties un noslaucīties. Lielākoties, ja ir konstatēta, piemēram, “peldētāju nieze”, palīdzēs ādu nomierinošu losjonu lietošana vai pretalerģiskie preperāti, taču, ja simptomi nepāriet – noteikti sazinies ar savu ārstu vai dermatologu.

Izturies atbildīgi pret šiem aizliegumiem – galu galā, nekas nav tik svarīgs, kā Tava un Tavu tuvinieku veselība.

Izlasi arī:


Sieviete pie dīķa. Photo by Adam Kontor from Pexels

Sieviete pie dīķa. Photo by Adam Kontor from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas