Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kāmītis: kas jāzina par šī mājdzīvnieka turēšanu?

Kāmis (Image by Aqe from Pixabay)

Kāmis (Image by Aqe from Pixabay)

Mazs, pūkains spalvu kamoliņš, kas spēj pats sevi izklaidēt, ja pirms tam būsi sarūpējis tam gana atraktīvu dzīvesvietu ar šķēršļiem un trenažieriem – kāmītis! Kas jāzina, ja esi izvēlējies to par savu mājdzīvnieku?

Kāmītim vajadzēs pašam savu māju - būri

Kāmīši dzīvo vidēji trīs gadus un tam nav nepieciešama plaša telpa, tāpēc to var turēt arī dzīvoklī. Galvenais, lai viņam tiktu uzstādīta un dažādām lietām bagātīgi aprīkota māja jeb būris. Tam jābūt apmēram 30 cm augstam un ar metāla stieplēm. Būra apakšā jāsaber koka skaidas, kas vislabāk absorbēs mitrumu un smakas. Tās jāmaina ik pēc pāris dienām.

Būrī ir jābūt:

  • Mājiņai, kur kāmītis var paslēpties un gulēt. Vēlams no koka vai plastmasas un gana plašai, lai tā iemītniekam mitināšanās tajā būtu ērta un patīkama;
  • Tualetei, piemēram, paplātei, kas pildīta ar mitrumu absorbējušām granulām;
  • Barotavai un dzērienu traukam, kas stingri jāpiestiprina pie būra malas, lai ūdens neizlīst;
  • Ritenim, kas jāpiestiprina pie būra sienas;
  • Dažādiem trenažieriem – caurulēm, šķēršļiem, kalniņiem.

Visu kāmīša būrim nepieciešamo var iegādāties zooveikalā, arī internetā, bet papildus prieku un interesi kāmītim radīs arī vienkāršas lietas, piemēram, koka zariņš, pret kuru asināt zobus. Graušana kāmjiem ir ļoti aktuāla, jo viņu zobi nekad nepārstāj augt, tāpēc sarūpē ik pa laikam kādu jaunu graužamlietiņu.

Svarīgi: Būrim ir jāstāv vietā, kur optimālā temperatūra ir +20 grādi un kur tas ir pasargāts no aukstuma un caurvēja.

Lielākie kāmīšu sugas pārstāvji var sasniegt pat 33 centimetru garumu, kamēr vismazākie sugas kāmīši var būt vien 5-10 centimetrus gari (pundurkāmīši). Raugi, lai izvēlētais būris ir gana liels augumā ražīgākajam draugam un gana šaurām restītēm mazākajam sugas pārstāvim, citādi tas pa restes spraugām tiks ārā no būra un uzsāks ceļojumu pa dzīvokli.

Kāmīša higiēnas lietas

Lai dzīvoklī neparādītos nevēlamas smakas, kāmīša būris ir regulāri jātīra un ir jārūpējas arī par kāmīša higiēnu. Tas ir regulāri jāķemmē ar speciālu ķemmi (der arī zobu birste), ir jāapgriež tā nagi un ik pēc kāda laika jānomazgā ar īpašu šampūnu.

Ar ko kāmīti barot?

Kāmīša maltītes pamata sastāvdaļa ir graudaugi – kvieši, auzas, prosa. Pārtiku mazajam draugam iegādājies zooveikalā, kur pārdod kompleksu kāmīšu barību, bagātinātu ar vitamīniem un minerālvielām. Kāmītis novērtēs arī kādu augli vai dārzeni. Ābols, bumbieris, burkāns, gurķis, paprika, dažādi zaļumi – ar dārzeņiem un augļiem var eksperimentēt, piedāvājot pavisam nelielu daļu pagaršošanai, jo, līdzīgi kā cilvēkiem, katram labāk var garšot kas cits. Īstas delikateses kāmītim ir rieksti un dažādas sēkliņas, bet tās jādod ar mēru un reti, citādi mazajam vēderiņam var rasties gremošanas problēmas. Vienmēr atceries par svaigu dzeramo ūdeni.

Zināšanai: Savvaļā kāmīši ir visēdāji, kas medī un ēd kukaiņus, tāpēc nebrīnies, ja dzīvoklī pazudušas mušas.

Kas vēl jāzina?

Kāmītis ir ļoti mīlīgs un arī salīdzinoši kluss dzīvnieks. Pa dienu tas pārsvarā guļ, tāpēc neskums pēc saimniekiem, kuri iegrimuši darbos vai vispār nav mājās. Jārēķinās gan, ka uz vakarpusi tie kļūst aktīvāki. Līdz ar saules rietu tie dodas kārtīgi izkustēties savos trenažieros.

Ziemā kāmīši var būt īpaši kūtri, mazkustīgi un ļoti ilgi gulēt. Tas tāpēc, ka viņiem iestājas tāds kā sastinguma periods, kura laikā tie ļoti daudz guļ un pamostas vien, lai apmeklētu tualeti un paēstu. Līdzīgi, kā tas ir lāčiem vai savvaļā dzīvojošajiem kāmjiem. Palēlinās kāmja sirdsdarbība, viņš ne uz ko nereaģē, ķermeņa temperatūra pazeminās, var šķist, ka kāmītis ir miris. Tad tas jāpaņem rokās un jāsasilda. Dzīvība mazajā draugā atgriezīsies.

Vidējais kāmīša dzīves ilgums ir 2-2,5 gadi, bet ir arī tādi, kas var nodzīvot ilgāk. Roborovska pundurkāmīši bieži nodzīvo līdz trīs gadu vecumam, bet četru gadu slieksnis gan ir retums.

Iespējams, tev der izlasīt arī par šiem dzīvniekiem:

Kāmis (Image by Aqe from Pixabay)

Kāmis (Image by Aqe from Pixabay)

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas