Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kāpēc aizkrīt ausis?

Ausis aizkrīt lidmašīnā, Photo by NeONBRAND on Unsplash

Ausis aizkrīt lidmašīnā, Photo by NeONBRAND on Unsplash

To nepatīkamo sajūtu, kad aizkrīt ausis, noteikti zina ikviens. Iespējams, to esi izjutis braucot ar auto pa kalnainu apvidu, karuseļos vai pat ceļojuma laikā, kad paceļas vai nolaižas lidmašīna. Kāpēc rodas šāds diskomforts un kā no tā izvairīties?

Kāds ir iemesls tam, ka ausis aizkrīt?

Biežākais iemesls tam, ka aizkrīt ausis, ir tieši atmosfēras spiediena straujas pārmaiņas. Šo sajūtu noteikti zina gan tie, kas ir ceļojuši ar lidmašīnu, gan nirēji. Arī meteoroloģisko apstākļu spiediena maiņa var būt iemesls ausu aizkrišanai.

Ko darīt, lai ausis neaizkristu?

  • Piemēram, paceļoties un nolaižoties lidmašīnai, spiediens vidusausī mainās lēnāk nekā apkārtējā vidē, tādēļ uz laiku aizkrīt ausis, kamēr spiediens vidusausī neizlīdzinās ar apkārtējās vides spiedienu. Lai samazinātu diskomfortu un šo spiedienu atšķirība ātrāk izlīdzinātos, palīdz žokļu kustība.
  • Ieteicams košļāt košļājamo gumiju lidmašīnas pacelšanās un nolaišanās brīdī.
  • Var dzert ūdeni, jo arī rīšana kustina žokli.
  • Arī konfekšu sūkāšana var palīdzēt.
  • Palīdz arī tīras deguna ejas. Ja pirms lidošanas iepilina deguna pilienus, kas piemēroti pat zīdaiņiem, attīrās deguna ejas, kas palīdz sabalansēt spiedienu arī ausīm.

Ieteicams vispār izvairīties no lidošanas, ja ir elpceļu slimības un augšējo elpceļu alerģijas.

Kā novērst ausu aizkrišanu peldēšanās vai niršanas laikā?

  • Ausis var aizkrist arī, kad peldies vai nirsti pat baseinā. Galvenais nosacījums, lai tā nenotiktu, ir pielietot darbības, lai ūdens neiekļūst ausī, piemēram, lietot ausu aizbāžņus, kas piemēroti peldēšanās laikā.
  • Ja tomēr ausīs nokļūst ūdens, no tā maksimāli ātri jāatbrīvojas, izpurinot ūdeni no ausu ejas. Atliek vien pieliekt galvu, pakratīt to un ar dvieli izsusināt ausi.
  • Ja neizdodas izkratīt ūdeni no auss, tad var plātīt muti vaļā un ciet, kustinot žokli.
  • Var mēģināt atbrīvot auss aizkrišanu, aiztaisot degunu un muti, un pūst gaisu it kā caur ausīm. To jādara lēni un nevajadzētu tādu praksi pielietot bieži.
  • Ja neizdodas izkratīt ūdeni no auss, un tas nonāk vidusausī, nevajadzētu atlikt ārsta apmeklējumu. Šādā situācijā var rasties ilgstošs auss aizlikums, sāpes ausī un iekaisums.

Ausis mēdz aizkrist arī auss iekaisuma laikā vai deguna šķērssieniņu deformācijas gadījumos, kā arī saaukstēšanās un polipu gadījumos. Vēl ausis aizkrist var, ja ir galvas trauma vai galvas smadzeņu darbības traucējumi, asinsspiediena problēmas un citos veselības traucējumu gadījumos. Tādēļ, ja auss aizkrišana nav saistīta ar spiediena maiņu, noteikti jāvēršas pie ārsta!

Lasi arī:

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...