Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kāpēc kaķiem ir peļu vēderiņi?

Kaķis ar "peļu vēderiņu", Photo by Bari Spears on Unsplash

Kaķis ar "peļu vēderiņu", Photo by Bari Spears on Unsplash

Apaļīgie kaķi ir jauki, bet ne katram kaķim, kuram izskatās liels vēders, ir liekais svars. Lai gan kaķa apakšpuses daļa, kas šūpojas, kad tas staigā, var izskatīties kā puncis, patiesībā tas nemaz nav vēders. Tātad, kas īsti ir šie "peļu vēderiņi"?

Peļu vēderiņš - pirmatnējais maisiņš

Šī ādas, kažokādas un tauku daļa, ko mēs saucas par "peļu vēderiņu", ir aizsargslānis, ko mēdz dēvēt arī par “pirmatnējo maisiņu”. Tas ir novietots visā kaķa vēdera garumā. Šie “maisiņi” ir pilnīgi normāli un veselīgi. Visiem kaķiem ir “pirmatnējie maisiņi”, taču to izmērs ir ļoti atšķirīgs, daži ir gandrīz nenosakāmi - nemanāmi. Visvieglāk ir redzēt mazu “maisiņu”, kad tas krīt uz priekšu un atpakaļ, kamēr kaķis skrien.

Ir trīs galvenās teorijas par to, kāpēc kaķiem ir šāds aizsargslānis:

Pirmais iemesls ir tas, ka šis aizsargslānis aizsargā iekšējos orgānus cīņas laikā, ir kā papildu slānis starp pretinieka nagiem vai zobiem un kaķa iekšējiem orgāniem.

Otra teorija ir tāda, ka maisiņš ļauj kaķiem pārvietoties ātrāk. Kaķiem skrienot, tas stiepjas, sniedzot tiem papildu elastību un spēju iet tālāk ar katru soli. Tās ir īpašības, kas var palīdzēt viņiem izvairīties no plēsējiem vai noķert laupījumu.

Vēl viena iemesls šiem aizsargslāņu maisiņiem ir, ka maisiņš ir papildu vieta pārtikas uzglabāšanai pēc lielas maltītes. Savvaļā kaķiem nav noteikta daudzuma ēdiena vairākās ēdienreizēs dienā, viņi ēd, kad var, un var uzglabāt taukus no liela medījuma savā “rezerves maisiņā”, lai no apēstā varētu iztikt vairākas dienas.

Kas sāk veidoties vēdera maisiņi?

Vēdera maisiņi nav unikāli vienīgi mājas kaķiem. Arī lieliem kaķiem, piemēram, lauvām un tīģeriem, tie ir to pašu iemeslu dēļ. Mājas kaķiem šie vēdera maisiņi sāk veidoties aptuveni 6 mēnešu vecumā gan tēviņiem, gan mātītēm.

Tas var liecināt arī par lieko svaru!

Ir svarīgi noteikt, vai kaķim ir liels “pirmatnējais maisiņš” vai arī viņam ir liekais svars. Tāpat kā cilvēkiem, arī kaķiem aptaukošanās var izraisīt sirds problēmas, diabētu un hipertensiju. Liekais svars var arī palielināt kaķu risku saslimt ar artrītu un dažām nopietnākām slimībām.

Kā atšķirt kaķa aptaukošanos no vienkārši vēdera rezerves slāņa?

Viens no veidiem, kā tos atšķirt, ir kaķa forma. Aptaukojušos kaķu ķermenis ir apaļāks nekā veselīga svara kaķiem ar lieliem maisiņiem. Ja stāvi virs kaķa, vajadzētu redzēt iedobumu pie gurniem, kas ir kaķa viduklis. Aptaukojušos kaķu vēders aug no apakšpuses augšdaļas un turpinās līdz pat lejai, bet “pirmatnējie maisiņi” sākas tālāk uz leju un ir šķībi pret aizmugurējām kājām. Vēl viens veids, kā pateikt, ir tas, ka, ja ir spēcīgi jāpiespiež ādā, lai sajustu kaķa ribas. Ja tā ir, Tavam mājdzīvniekam, iespējams, ir liekais svars. Visbeidzot, vēderi nesvārstās tā, kā to dara maisiņi, kad kaķi staigā vai skrien.

Ko darīt, ja ir aizdomas par lieko svaru kaķim?

Ja ir aizdomas, ka kaķim ir liekais svars, atrādi savu mīluli veterinārārstam. Speciālists var ieteikt barot kaķi ar zemu tauku saturu un šķiedrvielām bagātu diētu. Lai kaķis būtu vesels, pārliecinies, ka tas sasniedz ieteicamo mērķi — 15 minūšu vingrošan dienā, mudinot to spēlēties ar rotaļlietām. Ja kaķis nav pieradis vingrot, sāc lēnām. Ja tas elso, tad, iespējams, pārpūlē sevi.

Lasi arī:

Kāpēc kaķi dresūrai pakļaujas grūtāk nekā suņi, un kā apmācīt kaķi?

Kāpēc kaķi baidās no ūdens

Kas ir gudrāki – suņi vai kaķi?

Diagnostika onkoloģijā: labākais veids, kā palīdzēt savam mājdzīvniekam

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...