Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kāpēc mēs tā uztraucamies, ko citi par mums domā?

Satraukta sieviete, Photo by x ) on Unsplash

Satraukta sieviete, Photo by x ) on Unsplash

Cilvēka dabā vienmēr ir bijis nedaudz satraukties, ko citi par tevi padomās. Ir diezgan savādi – mēs taču mīlam sevi vairāk nekā citus cilvēkus, taču viņu viedoklis mums nereti rūp vairāk nekā savējais. Lai gan daļa iebildīs un teiks, ka tā nav tiesa – ja esam pavisam godīgi, tad lielākajai daļai tomēr gribas tikt saprastiem, atzītiem un mīlētiem. Un īpaši svarīgs mums ir to cilvēku viedoklis, kas ir mums svarīgi, kam mēs vēlamies līdzināties, kurus uzskatām par sev līdzīgiem vai arī zināmā mērā jūtamies atkarīgi no viņiem un viņu viedokļa. Kādas noteiktas sabiedrības grupas akcepts var rosināt piederības sajūtu kādai sabiedrības daļai, kamēr noraidījums – rada trauksmi un bailes tikt izstumtam. Tieši tādēļ mēs tomēr piedomājam gan pie izskata, gan uzvedības, par savas dzīves parādīšanu sociālajos tīklos pat nerunājot.

Mums ir svarīgi, ko par mums domās draugi vai darba devējs, ko par mums domā mīļotais. Un pat kaimiņiene aiz žoga, galu galā, būs daudz patīkamāka, ja domās par mums labu, nevis klusībā “nories”. Diemžēl šī instinktīvā vēlme iegūt apkārtējo akceptu un pozitīvu novērtējumu nereti var pāraugt pastāvīgās bailēs un trauksmē, kas var pat sākt apgrūtināt Tavu personīgo dzīvi un kompetences. Pēkšņi Tu vairs nespēj pieņemt lēmumu, kādu kleitu iegādāties, ja draudzenes nav akceptējušas Tavu izvēli. Tu nespēj darbā savas kompetences ietvaros risināt problēmas, kamēr kāds kolēģis nav apstiprinoši pamājis ar galvu.

Bailes no kauna

Viens no iemesliem, kādēļ mums ir bailes no citu viedokļa ir tas, ka negatīvs novērtējums var izraisīt kaunu – sajūtu, ka esam nevērtīgi, nekompetenti, nepietiekami veiksmīgi vai izskatīgi. Turklāt tā mēs jūtamies tikai tādēļ, ka pārāk ņemam vērā apkārtējo viedokli par sevi.

Bailes no kauna var būt gan depresijas, gan trauksmes simptoms un izraisītājs. Pat, ja Tu nealksti pēc ovācijām un aplausiem, nekrāj “like” sociālajos tīklos pie savām bildēm, tad jebkurā gadījumā kauns noteikti nav tā sajūta, kuru vēlies piedzīvot. Tieši tādēļ ikviens parasti pieliek daudz pūļu, lai izvairītos no kauna sajūtas.

Ir dabiski, ka mēs uztraucamies par apkārtējo viedokli, tomēr, lai neiedzītu sevi psiholoģiskas dabas problēmās, ir ieteicams atcerēties, ka patiesībā apkārtējie par mums domā daudz mazāk nekā mēs spējam iedomāties. Lielākoties cilvēki pārvērtē apkārtējo reakciju. Mums šķiet, ka “visi kaut ko domā par mums”. Taču patiesībā daudzi ne tikai nedomā – viņiem vispār nav nekāda viedokļa par Tevi. Tu esi tikai garāmslīdoša personība viņu dzīvē. Tad kādēļ Tevi satrauc viņu domas?

Tiec galā ar savu kauna sajūtu! Bailes no kauna bieži vien slēpjas aiz pārmērīgas intereses par citu cilvēku viedokļiem. Ir normāli izjust kaunu, ja pats esi paveicis ko tādu, ar ko nelepojies – aizskāris kādu vai izturējies nepiedienīgi… Taču nav jēgas kaunēties par situācijām, kad esi rīkojies saskaņā ar sevi, savām vērtībām un dzīves uztveri.

Un galu beigās – jāsāk ar sevi! Un pirmais, ko vajadzētu darīt – izbeigt tiesāt citus! Nosodīt, kritizēt, izkliegt savu skarbo patiesību visai pasaulei acīs – tas varbūt šķiet vilinoši. Kādam tas ir veids, kā parādīt savus “augstos” morāles standartus un sajusties labākam vai pārākam par kritizējamo objektu. Taču fakts ir tāds, ka jo skaļāk paudīsi savas negācijas, jo negatīvāk citi domās arī par tevi un tieši Tava negācijas raisošā rīcība būs pamats citu cilvēku spriedumam.

Vai Tevi tas satrauc?

Satraukta sieviete, Photo by x ) on Unsplash

Satraukta sieviete, Photo by x ) on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas