Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kāpēc nepieciešama ģeoloģiskā izpēte?

Photo by yx elle on Unsplash

Photo by yx elle on Unsplash

Ģeoloģiskā izpēte pirms īpašuma iegādes un privātmājas būvniecības ir nepieciešama, lai nemaksātu divreiz vai pat trīs reizes vairāk, nekā esi iecerējis. Domāsi, kā tā var sanākt? Bieži vien, nepārbaudot zemi pirms iegādes vai pirms mājas būvniecības, attapsies pie negrozāma fakta – māju būvēt būs ļoti laikietilpīgi, un derīgas pamatnes izveidei nāksies ieguldīt divtik zemes cenas!

Ģeoloģiskā izpēte pirms īpašuma iegādes

Ģeoloģiskā priekšizpēte pirms zemes gabala iegādes daudzās vietās Rīgā un pierīgā ir ieteicama, savukārt ģeotehniskā izpēte būvprojekta sākuma stadijā ir obligāta, jo būvvalde pirms ļaut apbūvēt zemes gabalu, prasīs ģeotehniskās izpētes pārskatu.

Ieraugot sludinājumu, kurā īpašnieks pārdod zemi par labu cenu, turklāt izcilā atrašanās vietā, nereti nepadomājam, kāpēc cena ir tik pārsteidzoši zema. Nodomājam – ja pārdod īpašnieks, tad jau var uzticēties. Patiesībā, nereti ainaviski skaistie zemes gabali, kuri atrodas pilsētu tuvumā, zem zemes virskārtas slēpj upju senielejas un vājas nestspējas grunti, piemēram, kūdru vai dūņas. Šādus zemes gabalus apbūvēt ir visnotaļ komplicēti, jo ēkas pamatu nostiprināšana prasīs papildus līdzekļus.

Nereti šādos gadījumos ēka tiek balstīta uz pāļu pamatiem, kas izmaksā daudz vairāk, nekā balstot ēkas pamatus labas nestspējas gruntī segumā.

Ņemot vērā, ka pāļu pamatus dzīvojamās ēkas balstīšanai izmanto salīdzinoši retos gadījumos, nereti tiek veikta vājo grunšu pilnīga vai daļēja nomaiņa ar atbilstošas kvalitātes minerālmateriālu grunti, lai uz tās varētu balstīt seklos pamatus. Jāņem vērā, ka grunts nomaiņa, kas sevī ietver gan vājās grunts izrakšanu, izvešanu, gan nomaiņu ar kvalitatīvu grunti, visbiežāk būs laikietilpīgs un dārgs process.

Izstrādājot ēkas būvprojektu, ēkas projektētājam un būvvaldei būs nepieciešams ģeotehniskās izpētes pārskats, kurā tiek atspoguļota informācija par izpētes laukumā iegulošajām gruntīm un to nestspējas parametriem.

Jāatceras, ka ūdens tilpņu tuvums noskatītajam zemes gabalam, nebūt nenozīmē, ka zemes gabalā atrodas upju ielejas vai ka teritorijā ir purvs!

Ģeoloģiskā izpēte pirms īpašuma pārdošanas

Var gadīties, ka persona manto īpašumu no tāliem radiniekiem un pat neaizbraucot uz īpašumu pārdot zemi par šī īpašuma tirgus vērtību, vēlāk atklājot, ka pēc pāris gadiem šajā vietā ir ierīkots karjers. Zināšanas par sev piederošā īpašuma zemes dzīlēm cilvēku var noteikti padarīt bagātāku, jo kvalitatīvi un atbilstoša apjoma derīgo izrakteņu krājumi, zemes vērtību var palielināt pat vairākas reizes.

Gadījumos, kad cilvēkam ir aizdomas, ka viņa īpašumā iespējams zem augsnes virskārtas vai kādas biezākas segkārtas ieguļ smilts, grants, dolomīts, kūdra, ģeologi iesaka veikt ģeoloģisko izpēti jeb derīgo izrakteņu meklēšanas darbus. Ģeologiem ir pieejama informācija no dažādām ģeoloģiskajām kartēm, ģeoloģisko fondu materiāli , urbšanas tehnika un pieredzējuši darbinieki un citi uzskates materiāli, lai palīdzētu cilvēkam iegūt pēc iespējas detalizētāku informāciju par zemes īpašumā sastopamajām gruntīm.

Nezaudē naudu, iegādājoties problemātisku zemes gabalu, un nepaliec bešā, pārdodot patiešām vērtīgu zemes gabalu! Vērsies pie ģeologiem, lai noskaidrotu visu nepieciešamo informāciju. Uzņēmums “Geolite” noteikti varēs palīdzēt, zvani - 29918856 !