Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas jāzina pirms jautrā degu iegādes?

Degu, Image by dianakuehn30010 from Pixabay

Degu, Image by dianakuehn30010 from Pixabay

Mazais, draudzīgais un jautrais degu ir meklējams ar lupu – tik populārs tas ir starp mājdzīvniekiem! Pelei līdzīgais jūrascūciņu dzimtas grauzējs var būt lielisks draugs! Kā jau pirms jebkura mājdzīvnieka iegādes, par viņu ir šis tas jāzina.

Degu raksturs un īpašības

Degu savulaik atvests no Ziemeļamerikas un ir izteikti draudzīgs un sociāls, mazs ģimenes loceklis. Šim augstlēcējam patīk dzīvoties pa rokām un samīļoties. Savu saimnieku tas pazīst un pat atsaucas uz vārdu. Degu ir nakts dzīvnieks, tādēļ tas aktīvi rosīsies tieši tumšajā diennakts daļā, skraidot pa būrīti, grabinoties un čāpstinot. Pa dienu tas jālaiž izlēkšoties un izskrieties, tomēr jāņem vērā, ka aktīvais lēcējs var sagāzt dažādus priekšmetus pat pusotra metra augstumā, kā arī iegrauzties kādā elektrības vadā, vēloties to nogaršot. Jāatceras, ka degu nedrīkst ķert aiz astes, jo tas no bailēm to var nomest.

Līdz 25cm mazais pūkainis, kas sver vien vidēji 350g, pareizi aprūpēts savu saimnieku priecēs 5 – 8 gadus. Ja ir vēlme veidot degu ģimeni, jārēķinās, ka mazuļi dzimst lielos metienos – pēc 3 mēnešu grūtniecības, degu mamma piedzemdē pat līdz 9 degu mazulīšiem, kas jau dzimst pūkaini un actiņas atver tajā pašā dienā, vien dažas stundas pēc dzimšanas. Degu tētis ir īsts ģimenes loceklis un palīdz aprūpēt savus bērnus tos auklējot.

Ja ir vēlēšanās turēt vairākus degu, bez riska, ka ik pa laikam dzimst jauni mazuļi, labāk izvēlēties meiteņu grupiņu, jo vairāki degu tēviņi, kā jau vīrieši, mēdz uzstādīt viens otram noteikumus, iesaistoties cīņās. Bet der atcerēties, ka arī degu meitenīte un puisītis, gluži kā cilvēki, mēdz viens otram simpātijas neizrādīt, pieņemot vienkārši draudzīgu, kopā dzīvojošu dzīvesveidu.

Kā ierīkot degu dzīvesvietu?

Viena degu ērtībām piemērots 40 × 40 cm plašs un 60 cm augsts metāla būris. Ja dzīvnieki vairāki, tad arī piemēro lielāku būri, rēķinot plašumu katram degu. Būri nedrīkst turēt tiešos saules staros un arī caurvējā. To var nest vasarā laukā, lai degu izbauda svaigu gaisu, bet jāpieskata, lai netiktu izgrauzta būra pamatne.

Pie būra piestiprināma ūdens pudelīte ir piemērotākā degu, jo vienkārši būrī ievietotus traukus un citus priekšmetus tas var viegli apgāzt un arī sagrauzt. Vēl tam nepieciešams stabils metāla trauciņš ēdienam, kā arī smilšu vanniņa, kurā tam izpērties un izbužināties. Tualetei jāizvēlas skaidu granulas, kas, tāpat kā vanniņas smiltis jāmaina regulāri.

Istabas temperatūra, kurā degu jutīsies viskomfortablāk, ir 18 – 22C, bet gaisa mitrums – 60 – 75%.

Kā barot degu?

Galvenā degu pamatbarība ir graudaugi, dārzeņi, dažādi augļi un arī siens, kas ir obligāts degu ēdienkartē.

Sevišķi svarīgi, lai ēdiens nesaturētu cukuru, neskatoties uz to, ka degu ir saldummīļi, šiem mazajiem draudziņiem ir ļoti augstas iespējas saslimt ar cukura diabētu. Tieši tāpēc jāizvēlas augļi un dārzeņi ar zemu cukura daudzumu, piemēram, gurķus, pieneņu lapas nātri, pat vītinātu zāli, skābus ābolus, kivi, dzērvenes, salātus, pētersīļus, spinātus un citus augļus un dārzeņus, bet ne ēterisko eļļu saturošus garšaugus, tādus kā dilles un sīpollokus. Arī produkti, kas pūš vēderu, nav ieteicami – jāatsakās no zirņiem, kāpostiem.

Dažādi ne kauleņu koku zari ir lielisks zobu asināmais mazajiem degu. Arī lazdu rieksti, zemesrieksti un saulespuķu sēklas, kā arī speciālie degu paredzētie saldumi un graužamie kociņi, kurus var nopirkt zooveikalos, tiem neskādē.

Kas vēl jāzina par degu?

Degu nemēdz mest pastiprināti spalvu un nepatīkami ost, ja ir pienācīgi aprūpēts.

Mazo draugu var atstāt mājās uz pāris dienām, ja ir sagādāts gana daudz ūdens un pārtikas rezerves, tomēr, ja ir iegādāta speciāla pārvešanas somiņa, degu var ņemt līdzi nelielos pārbraucienos, tomēr tas jāsargā no indīgiem augiem, jo tas vēlas nogaršot visu.

Degu var arī iekost, tādēļ labāk to ņemt rokās, ja ir uzvilkts cimds. Turklāt rokās pārnēsāt to vēlams pareizi - paņemot degu ar plaukstu no augšas un satverot ar pirkstiem zem vēdera un aiz pleciņiem.

Telpaugi, vadi, sīki priekšmeti, sevišķi tādi, kas ir trausli un viegli sagraužami, jātur pa gabalu no mazā lēcēj-grauzēja.

Lasi arī:

Kas jāzina pirms fretkas jeb mājas seska iegādes?

Vajag vai nevajag šinšilu - ar ko jārēķinās?

Kāmītis: kas jāzina par šī mājdzīvnieka turēšanu?

Kas jāzina par mājdzīvnieku attārpošanu?

Kas jāņem vērā, izvēloties bruņurupuci kā mājdzīvnieku?

Degu, Image by dianakuehn30010 from Pixabay

Degu, Image by dianakuehn30010 from Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas