Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas no septembra mainās maternitātes pabalsta saņemšanā?

Topošā māmiņa, foto by Bgmfotografia, picabay.com

Topošā māmiņa, foto by Bgmfotografia, picabay.com

Gaidot bērniņu via tikai plānojot to - ikvienam ir jautājums - kā es tikšu galā ar finansiālo pusi dzīvojot mājās. Kādi pabalsti man pienākās ar ko es varu rēķināties. Šā gada septembrī ir paredzētas izmaiņas, kas skars maternitātes pabalstu.

Kas var saņemt maternitātes pabalstu?

Maternitātes pabalstu, pirms un pēc dzemdībām, var saņemt topošā māte, kas

  • strādā algotu darbu,
  • ir pašnodarbinātā un faktiski veic sociālās apdrošināšanas iemaksas,
  • ir pašnodarbinātā laulātā, kura brīvprātīgi pievienojusies sociālajai apdrošināšanai,
  • ja viņa grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laikā neierodas darbā un tādējādi zaudē algotā darbā gūstamos ienākumus vai zaudē ienākumus kā pašnodarbinātā.

Ja darba attiecības ir beigušās sakarā ar darba devēja likvidāciju, tad maternitātes pabalstu piešķir, ja grūtniecības atvaļinājums sācies ne vēlāk kā 210 dienu laikā pēc atlaišanas no darba.

Kā bija no 2020.gada 1.janvāra?

Tiesības uz maternitātes pabalstu ir arī sievietēm, kuras zaudējušas darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusu ne agrāk kā 60 dienas pirms grūtniecības vai dzemdību atvaļinājuma.

Piemērs

Annai izsniegta darbnespējas lapa B un grūtniecības atvaļinājuma pirmā diena ir 02.01.2020. Annai bija noslēgts darba līgums uz noteiktu laiku un darba attiecības tika pārtrauktas 30.11.2019. Annai ir tiesības uz maternitātes pabalstu, jo darba ņēmēja statuss zaudēts agrāk, nekā 60 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma.

Būtiskais, kas mainās no 2020.gada 1.septembra?


Tiesības uz maternitātes pabalstu ir personām, par kurām Latvijas Republikā ir veiktas vai bija jāveic obligātās iemaksas maternitātes apdrošināšanai :

  • ne mazāk kā 3 mēnešus pēdējo 6 mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (grūtniecības atvaļinājuma pirmā diena) vai
  • ne mazāk kā 6 mēnešus pēdējo 24 mēnešu laikā.
  • Apdrošināšanas gadījumiem, kuri iestājas 01.09.2020. vai vēlāk, nosakot tiesības uz maternitātes pabalstu, primāri nosaka atbilstību kvalifikācijas perioda nosacījumiem, t.i. nosaka vai par personu obligātās iemaksas ir veiktas noteikto laika periodu.

Piemērs

Annai grūtniecības atvaļinājuma pirmā diena ir 02.09.2020. Anna tikai nesen uzsāka savas darba gaitas, bija nostrādājusi 2 mēnešus un darba attiecības tika pārtrauktas 01.08.2020. Tātad šajā gadījumā Annai būtu tiesības uz maternitātes pabalstu, jo darba ņēmēja statuss zaudēts 60 dienās pirms grūtniecības atvaļinājuma. Taču viņai nav maternitātes pabalsta piešķiršanai nepieciešamais kvalifikācijas periods, tāpēc Annai nebūs tiesības saņemt maternitātes pabalstu.

Kas vēl var saņemt šo pabalstu?

Par pēcdzemdību periodu maternitātes pabalstu var saņemt arī bērna tēvs vai cita persona, kas kopj jaundzimušo mājās, taču ne ilgāk kā līdz bērna 70. dzīves dienai. Tas ir gadījumos, ja :

  • bērna māte ir atteikusies no bērna kopšanas,
  • bērna māte ir mirusi dzemdībās vai laika posmā līdz 42. pēcdzemdību dienai,
  • vai bērns ir atradenis.
  • Ja māte nevar kopt bērnu laikā līdz pēcdzemdību perioda 42.dienai sakarā ar slimību, traumu vai citu ar veselības stāvokli saistītu iemeslu dēļ, tēvam vai citai personai, kura faktiski kopj bērnu mājās, piešķir maternitātes pabalstu par tām dienām, kad māte pati nav spējīga bērnu kopt.

Topošā māmiņa, foto by Bgmfotografia, picabay.com

Topošā māmiņa, foto by Bgmfotografia, picabay.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas