Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas organismam nepieciešams, lai zobi būtu veseli?

Photo by Matheus Ferrero on Unsplash

Photo by Matheus Ferrero on Unsplash

Par zobu veselību esam mācīti rūpēties jau no bērnības, kad vecāki pirmo reizi nopērk zobu birsti un demonstrē, kādām kustībām, nu, zobi jātīra. Taču, vai zobu tīrīšana ir vienīgais, kas var ietekmēt mutes higiēnu un veselības stāvokli? Kā izrādās, zobu kvalitāti ietekmē arī iedzimtība un dažādi mikroelementi. Pārmantoto ietekmēt lielākoties nav mūsu spēkos, taču uzņemt papildus D vai A vitamīnu, kalciju vai flouru, kas labvēlīgi ietekmēs veselību, gan varam.

Kam vajadzīgs kalcijs?

Kalcijs ir nozīmīga minerālviela cilvēka organismā, tas sastāda aptuveni 2% no pieauguša cilvēka svara. Kalcijs nepieciešams, lai nodrošinātu kaulu audu atjaunošanos, ja organismā nav pietiekams kalcija līmenis un rezerves ir izsmeltas, organisms kā kalcija avotu izmanto veselos kaulus, padarot tos trauslus un viegli ievainojamus. Zobi pēkšņi var kļūt jutīgāki, mīkstāki un vieglāk ievainojami. Var gadīties, ka uzkožot uz kāda cietāka ēdiena gabala, zobs vienkārši saplīst.

D vitamīns zobu veselībai

D vitamīns, kā zināms, nepieciešams kauliem, imunitātei un dažām citām organisma funkcijām. D vitamīna trūkums nozīmē, ka zobi bojāsies daudz biežāk, kā normāla D vitamīna līmeņa gadījumā. Runājot tieši par zobu veselību, jāatceras, ka D vitamīns ir atbildīgs par kalcija uzsūkšanos organismā, kas ir vitāli svarīgs komponents kaulu, tai skaitā zobu, veselībā. Ja organismā trūkst D vitamīna, tad netiek aktivizēts olbaltums, kas nogādā kalciju cauri zarnu sieniņai, tādēļ tiek zaudēta liela daļa kalcija. Tieši D vitamīns nodrošina 90% kalcija uzsūkšanos.

Flourīda pozitīvā ietekme uz zobu aizsargspējām

Bieži vien dzirdēts, ka nepieciešams izvēlēties zobu pastu ar flouru tās sastāvā. Kāpēc tā? Flourīds palīdz nostiprina zobu emalju un aizsargā tos no kairinātājiem, piemēram, samazinot skābju daudzumu, ko radījušas baktērijas.

Flours kavē kariesa veidošanos, tāpēc bērniem un pieaugušajiem, kuriem novērots kariess, zobārsti bieži iesaka lietot arī floura tabletes. Taču svarīgi atcerēties, ka flourīdu saturošās tabletes, lai gan tās ir nopērkamas bez receptes, lietot vajadzētu tikai pēc stomatologa vai higiēnista norādījumiem. Pretējā gadījumā iespējama zobu fluorozes veidošanās. Zobu fluoroze ir emaljas attīstības defekts, kas rodas, ja zoba attīstības laikā tā tiek pakļauta pārāk lielai fluorīdu koncentrācijai. Tās radītās sekas ir paliekošas, tāpēc svarīgi konsultēties ar speciālistu pirms uzsākt floura tablešu lietošanu!

A vitamīns palīdz arī zobiem?

Lai gan bieži esam dzirdējuši, ka A vitamīns nepieciešams redzei un ādas veselībai, tas arī veicina kaulu un zobu veidošanos. A vitamīns ir augšanas vitamīns, kas būtiski ietekmē zobu veidošanos augšanas stadijā, tāpēc svarīgi to lietot agrā vecumā, kad sāk krist ārā piena zobi un veidojas kaula zobi.

Pārliecinies par zobu veselību un higiēnu – apmeklē zobārstniecību Insla, kur iegūsi stomatologa atzinumu par zobu stāvokli. Nepieciešamības gadījumā saņemsi arī norādījumus par to, kādi mikroelementi būtu jālieto ikdienā, lai nodrošinātu zobu veselību.

Photo by Matheus Ferrero on Unsplash

Photo by Matheus Ferrero on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas