Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Kas šogad darāms Jūras svētkos jeb Zvejnieksvētkos?

Baltijas jūra, Jūras svētki, Photo by Philipp Deus on Unsplash

Baltijas jūra, Jūras svētki, Photo by Philipp Deus on Unsplash

Katru gadu jūlija otrajā sestdienā visā piejūras teritorijā Latvijā tiek svinēti Zvejnieksvētki jeb Jūras svētki, kuros godina gan pašas jūras spēku un varenību, gan cilvēkus, kuru darbs saistīts ar zvejniecību un jūru. Kas šogad darāms Jūras svētkos un ko jāievēro?

Kas šogad darāms Jūras svētkos?

Kopš 1936. gada, kad Pāvilostā pirmo reizi godināja zvejniekus, ar laiku šie svētki kļuvuši par plašu tradīciju visā Latvijas teritorijā Baltijas jūras tuvumā. Ģimenes šajā dienā sabrauc uz savām dzimtajām pilsētām jūras tuvumā un godā gan pašu jūru, gan senčus – zvejniekus, gan pilsētu vai ciemu kopumā. Lielākie Zvejnieksvētku pasākumi notiek jūras krasta pilsētās – Rojā, Liepājā, Ventspilī, Salacgrīvā un citviet jūras tuvumā - Carnikavā, Saulkrastos, Zvejniekciemā utt.

Parasti par Zvejnieksvētku svinību sākšanos liecina Neptūna, jūras valdnieka ierašanās. Tas pavada laiku arī vērtējot svētku norisi.

Gadatirgus arī ir neatņemama Jūras svētku tradīcija. Tieši šajos jūras krasta pilsētu tirdziņos iespējams iegādāties ļoti plašu jūras velšu ēdienu klāstu, sākot ar svaigām zivīm, līdz pat kūpinājumiem.

Lielākajās pilsētās - Rojā, Liepājā, Ventspilī, Salacgrīvā iespējas arī vērot kuģu parādi ar flotes kuģiem, velkoņiem un zvejas kuģiem. Un noteikti vērts piedalīties arī makšķerēšanas sacensībās, sporta spēlēs un citās aktivitātēs mūzikas, azartiska gara un jautrības pavadījumā.

“Pietauvots Liepājā”

Ņemot vērā Latvijā esošo epidemioloģisko situāciju un valstī noteiktos ierobežojumus, šogad Liepājā jūras svētki notiks atšķirīgi no iepriekšējiem gadiem, piedāvājot liepājniekiem un viesiem izzinošu Jūras svētku pastaigu "Pietauvots Liepājā". Trīs dienu garumā no 9. līdz 11. jūlijam ikvienam būs iespēja doties Jūras svētkiem veltītā ekspozīcijas maršrutā. Pilsētvides ekspozīcijā galvenais vadmotīvs būs laiva. Laivu motīvs maršrutā caurvīs stāstu, kā Liepāja vēsturiski no mazapdzīvotas vietas jūras krastā tapusi par attīstītu ostas pilsētu, ziņo Liepājas pilsētas Kultūras pārvalde.

Pilsētvides ekspozīciju varēs aplūkot plašā teritorijā - kanālmalā, pludmalē un pilsētvidē. Pastaigas maršrutā varēs aplūkot gan leģendām apvītās jūrasbraucēju kuršu vikingu liellaivas, gan senas koka laivas, gan mūsdienu ūdens transportlīdzekļus. Tā kā nozīmīga loma Liepājas kultūras tūrismā vasaras sezonā pēdējos gados ir koncertiem uz ūdens, pastaigas laikā būs skatāma arī uz plostiem īpaši ierīkota Liepājas ezera mūziķu aleja. Šogad svētku laikā tiks īpaši izcelts Liepājas ostas Loču tornis, kas ir viena no vecākajām celtnēm mūsu pilsētā. Tas būvēts 1821.gadā, un šogad tornim aprit 200 gadi. Kopumā plānoti vairāk nekā 10 apskates objekti. Ekspozīcija būs apskatāma katru dienu no plkst. 10.00 līdz 22.00.

Tāpat 10.jūlijā pie pieminekļa bojā gājušajiem jūrniekiem un zvejniekiem plkst. 11.00 līdz ar Jūras spēku kuģu sirēnu skaņām notiks piemiņas brīdis bojā gājušajiem jūrniekiem un zvejniekiem. Tajā piedalīsies Liepājas pilsētas domes vadība, Jūras spēku godasardze un kapelāns, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvades un Liepājas ostas pārstāvji.

Pastaigas maršruta karti iespējams apskatīt mājaslapā www.liepaja.lv un notikumu kalendārā https://kalendars.liepaja.lv/.

“Pietauvots Liepājā” varēs apskatīt vairākus objektus:

1. Liepājas mūzikas aleja ezerā - pastaigas laikā posmā Liepājas ezerā no Jaunā tilta līdz Makšķernieku namiņam ikvienam būs iespēja apskatīt simbolisku un īpaši uz plostiem ierīkotu Liepājas mūzikas aleju.

2. Senā laivu piestātne - starp Tirdzniecības kanāla ieskautajiem tiltiem būs iespēja apskatīt senās zvejnieku koka laivas un sajust šīs Liepājai nozīmīgās vietas vēsturisko auru.

3. Liepājas Jahtu osta - šeit liepājnieki un pilsētas viesi varēs aplūkot Liepājā radītas mūsdienu laivas. Ostas romantisko noskaņu paspilgtinās dzīvā, instrumentālā mūzika.

4. Ūdens atpūta un sports - Liepājas promenādē apmeklētājiem būs iespēja apskatīt ūdens sporta transportlīdzekļus, Liepājas Jūrniecības koledžas mācību laivas, kā arī ūdens transportlīdzekļus atpūtai Liepājas ezerā un kanālā.

5. Jūras spēki - Jūras svētku laikā no plkst. 10.00 līdz 16.00 tiks atvērta Jūras spēku teritorija Promenādē (Liepājas ostas 84. piestātne). Pilsētas iedzīvotāji un viesi varēs iepazīties ar ūdenslīdēju komandas un mīnu karadarbības taktiskā atbalsta centra ekipējumu un aprīkojumu, kā arī apskatei daļēji tiks atvērti kuģi.

6. Kapteiņu stāsti - pastaigas laikā Muitas laukumā skanēs komponista Zigmāra Liepiņa īpaši Liepājai radīta Latvijas Republikas neatkarības proklamēšanas 90.gadadienai veltīta uzveduma "Kapteiņa stāsti" mūzika. Apmeklētājiem būs iespēja apskatīt mākslinieka Reiņa Kuncīša veidotu ekspozīciju, kas simboliski atspoguļos gan seno Līvas ciema zvejnieku laiku, gan vēsturiskā 1919.gada notikuma kuģa "Saratov" sagaidīšanu Liepājā, gan mūsdienu ostas pilsētu.

7. Loču tornim 200 - tornis ir Liepājā vecākais saglabājies tehnoloģiskais objekts, kas kopā ar Liepājas ostas Tirdzniecības kanālu, veido hidrotehnisko un tehnoloģisko vēsturisko objektu kompleksu.

8. Liepājas Jūrniecības koledža - Jūras svētku laikā interesentiem būs iespēja apskatīt un iegūt informāciju par Liepājas Jūrniecības koledžas mācību laivām.

9. Liepājas jūrnieki un zvejnieki - Kūrmājas prospekta posmā no apļa līdz piemineklim bojā gājušajiem jūrniekiem un zvejniekiem apmeklētāji varēs apskatīt no laivām veidotu vides ekspozīciju, kas simbolizēs jūrnieku un zvejnieku vislielāko bagātību - jūru.

10. Piemineklis bojā gājušiem jūrniekiem un zvejniekiem - pie pieminekļa bojā gājušajiem jūrniekiem un zvejniekiem varēs aplūkot baltu laivu ar nosaukumu "Kaija", kuru rotās ziedu kompozīcijas.

11. Kuršu vikingi jūras krastā - apmeklētājiem būs iespēja aplūkot Kuršu vikingu liellaivas un sadzīves priekšmetus.

12. Smilšu skulptūra pludmalē - Jūras svētku laikā pludmalē pie Liepājas uzraksta tiks atklāta tēlnieku Kārļa Īles un Maijas Īles lielformāta smilšu skulptūra "NOSAUKUMS", pie kuras ikvienam būs iespēja nofotografēties.

13. Liepājas muzeja dārzs - Liepājas muzeja dārzā būs iespēja apskatīt 19. gs. ezera zvejas vienkoča laivu un iepazīties ar ezera zvejas tradīcijām dienvidkurzemē.

14. Hoijeres kundzes viesnīca - 10.jūlijā visas dienas garumā būs iespēja apskatīt topošā interjera muzeju. Ieeja apmeklētājiem būs atļauta, ievērojot valstī noteiktos epidemioloģiskos noteikumus.

Ekspozīcijas būs apskatāmas katru dienu no plkst. 10.00 līdz 22.00.

Jūras svētki Ventspilī

Arī šogad Ventspilī ikvienam būs iespēja apmeklēt svētku tirgu ar kūpinātu zivju smaržu, vērot kuģus Ventā un saulrietu jūras krastā, izbaudīt koncertus un īstu balli, ziņo Ventspils Kultūras centrs.

Jau no paša rīta varēs doties pilsētas ielās lielajā iepirkšanās tūrē, iepazīt vietējo ražotāju un amatnieku produkciju. No plkst. 8.00 Vecpilsētas tirgus laukumā norisināsies Lielais Jūras svētku tirgus. Plkst. 10.00 sāks darboties Jūras svētku tirdziņš Ostas ielas promenādē no Jāņa ielas līdz Tirgus ielai, kas ilgs līdz pat plkst. 24.00. Īsta svētku andele norisināsies arī Lielajā laukumā no plkst. 12.00 līdz 22.00 pie strūklakas "Fregates "Valzivs"".

Plkst. 11.00 ar piemiņas brīdi godināsim bojā gājušos jūrniekus un zvejniekus pie pieminekļa "Jūrniekiem un zvejniekiem, kuru kaps - jūras dzelme".

Par vienu no centrālajām svētku vietām kļūs Reņķa dārzs. Svētku koncertā no plkst. 14.00 kā pirmie uzstāsies popdstudija "Jūras akmentiņi", savukārt, no plkst. 15.00 koncertprogrammā "Esi man tā" izskanēs Imanta Kalniņa, Aivara Hermaņa, Valta Pūces un Jāņa Lūsēna iemīļotākās dziesmas Marta Kristiana Kalniņa, Līvas Kalniņas un Kristiānas Stirānes izpildījumā. Ar kopīgi dziedamām dziesmām no latviešu teātru un kino repertuāra izskanēs aktieru Ditas Lūriņas un Mārtiņa Egliena dziesmu programma. Apmeklējot pasākumu, jāuzrāda derīgs Covid-19 vakcināciju vai izslimošanas apliecinošs sertifikāts vai derīgs negatīva Covid-19 testa sertifikāts. Bērniem līdz 12 gadu vecumam sertifikāts nav jāuzrāda un tests nav jāveic. Jāievēro tikai daži noteikumi - savstarpēja 2 metru distance un jālieto sejas maskas. Reņķa dārza programmu līdz plkst. 22.00 varēs vērot arī uz lielā ekrāna Lielajā laukumā.

Ostas ielas promenādē pie strūklakas "Kuģu vērotājs" turpināsim jau labi pazīstamo projektu "Strūklaku strīms", kur no plkst. 12.00 līdz 15.00 filmēšanas aktivitātē ar īstenu piejūras regeju piedalīsies grupas "Riga Reggae" un "Bezgalībieši", bet programmas noslēgumā kantrī mūziķis Shota Adamashvili no Gruzijas. Būs iespēja ne tikai klausīties mūziķu programmas, bet līdz ar pusdienas laiku ostā sagaidīt velkoņu floti. Vakara daļā, turpat pie strūklakas "Kuģu vērotājs", no plkst. 21.00 līdz 24.00 dalību filmēšanas aktivitātē turpinās grupa "Citi zēni", hip-hopa mākslinieks Idus Abra un dīdžeju duets "Skrapneshi". Kā ierasts, "Strūklaku strīmu" būs iespējams vērot gan dabā, gan tiešraidē Ventspils Kultūras centra Facebook lapā.

Sekojot aktuālajai informācijai, būs iespēja izbaudīt dažādas aktivitātes it visur pilsētā. Jau tradicionāli Ventspils pludmales volejbola stadionā noritēs "Jūras kauss pludmales volejbolā 2021".

Izstāžu un mākslas cienītājiem būs vērts apmeklēt teātra namu "Jūras vārti". No plkst. 9.00 līdz 20.00 apmeklētājiem būs pieejama Laimdotas Malles un Kristīnes Krauzes-Sluckas personālizstāde "ooze / -ums". Izstādi var apmeklēt individuāli (1 persona vai 1 mājsaimniecība), jāievēro savstarpēja 2 metru distance un jālieto sejas maskas. Ieeja bez maksas.

Toties plkst. 19.00 "Jūras vārtos" notiks horeogrāfes un dejotājas Janas Jacukas monoizrāde "Baiļu rutīna", ko ventspilniekiem piedāvā Ģertrūdes ielas teātris. Apmeklējot izrādi, jāuzrāda derīgs Covid-19 vakcināciju vai izslimošanas apliecinošs sertifikāts vai derīgs negatīva Covid-19 testa sertifikāts. Bērniem līdz 12 gadu vecumam sertifikāts nav jāuzrāda un tests nav jāveic. Ieejas maksa 5,00 līdz 7,00 EUR.

Kā katru gadu, aktivitātes ir sarūpējis arī Ventspils muzejs. Amatu mājā no plkst. 12.00 līdz 14.00 jautras virējas no cirka "Beztemata" vārīs zupu pēc seno laiku metodēm, cienās apmeklētājus un iepazīstinās ar Eiropas senatnes kulinārijas garšvielu noslēpumiem. Par labu atmosfēru Amatu mājas pagalmā gādās muzikanti no grupas "Čirkainie". Ieeja pēc Amatu mājas cenrāža.

No plkst. 20.00 līdz 01.00 Reņķa dārzā norisināsies Jūras svētku balle, to vadīs Dita Lūriņa un Mārtiņš Egliens. Īstu balles atmosfēru palīdzēs radīt grupa "Galaktika", Andris Baltacis ar orķestri Kristapa Krievkalna vadībā un grupa "Dziļi violets". Apmeklējot pasākumu, jāuzrāda Covid-19 sertifikāts. Biļetes iespējams iegādāties "Biļešu paradīze" kasēs vai www.bilesuparadize.lv, ieejas maksa 5,00 EUR.

Uz saulrieta laiku Zilā karoga pludmalē būs iespēja baudīt mūziku pie jūras - no plkst. 20.00 līdz 24.00 divatā ar jūru meditēsim pie DJ Egmonta noskaņu mūzikas.

Livonijas ordeņa pils pagalmā plkst. 22.00 norisināsies kinonakts. Tiks demonstrēta Rīgas Kinostudijas filmas "Akmeņainais ceļš" (1983.g., rež. R.Kalniņš, restaurēta 2018.g.). Ieejas maksa pēc muzeja cenrāža.

Jūras svētki sāksies jau 9.jūlijā ar ieskaņas pasākumiem - Lielo Jūras svētku tirgu no plkst. 8.00 Vecpilsētas tirgus laukumā un papīra kuģīšu un karodziņu darināšanas pasākumu "Vakar bijām mēs ostas malā,/Tur tik daudz kuģu, ka netiek galā (H.Dorbe)" plkst. 13.00 Herberta Dorbes memoriālajā muzejā "Senču putekļi". Piedalīsies nodibinājuma Atbalsta centra ģimenēm un bērniem ar īpašām vajadzībām "Cimdiņš" dalībnieki.

Svētku izskaņā, 11.jūlijā Jūras svētku aktivitātes mazajiem ventspilniekiem plkst. 11.00 Bērnu pilsētiņā un plkst. 15.00 bērnu parkā "Fantāzija". No plkst. 12.00 izzinošs ceļojums "Vien fišiņ?" Ventspils Piejūras brīvdabas muzejā, kur varēs uzzināt kāds tad īsti ir zivs ceļš no audzētavas līdz saldētavai. Par mūziku visām gaumēm parūpēsies DJ Lācis un mūzikas studija "Orff", ar savu pieredzi un zināšanām dalīsies ihtiologs Māris Olte, zinātniskais institūts BIOR un SIA "Verģi".

Kas jāievēro, apmeklējot Jūras svētkus jeb Zvejnieksvētku pasākumu šogad?

Ventspils Kultūras centra sabiedrisko attiecību speciāliste Agnese Koponāne atgādina, ka Jūras svētkos gan ventspilniekus, gan pilsētas viesus sagaida dažādi pasākumi un aktivitātes, kuros nāksies ievērot aktuālos Ministru kabineta noteikumus. Tādēļ tiek aicināts laicīgi pieteikties Covid-19 testiem, ja tādus nepieciešams veikt. Tas pats attiecināms arī uz citās pilsētās rīkoto pasākumu apmeklētājiem.

Kā nosaka Ministru kabineta sēdē veiktie grozījumi, samazinoties saslimstības ar Covid-19 rādītājiem, ir atļauts organizēt pasākumus jaukta tipa publikai, kur apmeklētājiem jāuzrāda derīgs Covid-19 vakcināciju vai izslimošanas apliecinošs sertifikāts vai derīgs negatīva Covid-19 testa sertifikāts. Bērniem līdz 12 gadu vecumam sertifikāts nav jāuzrāda un tests nav jāveic.

Ir iespējams uzrādīt testu, kas ir veikts pēdējo 48 stundu laikā, un tā rezultāts ir negatīvs, vai pēdējo 6 stundu laikā veikts Covid-19 ātrais antigēna tests, un tā rezultāts ir negatīvs. Līdz ar jaunajiem norādījumiem no š.g. 15.jūnija līdz š.g. 1.augustam Covid Ag tests ir bez maksas. SARS-CoV-2 Ag eskprestests ir bezmaksas, ja persona testēšanu veic pasākumu apmeklēšanas nolūkos.

Covid-19 analīzes iespējams veikt Centrālajā laboratorijā pēc iepriekšēja pieraksta. Covid-19 analīžu nodošanai var pieteikties zvanot pa tālr. 8330 vai veicot e-pierakstu: https://pieraksts.laboratorija.lv/lv/profile/login/

Lasi arī:

Svinības uz kuģīša – veids kā padarīt pasākumu neaizmirstamu

Burvīga brīvdiena Ventspilī, kas patiks visai ģimenei

Liepājas Ziemeļu mols

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...