Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kataraktas pazīmes un ko darīt, lai ar to nesaslimtu?

Katarakta - bieži izplatīta senioriem (Image by Gundula Vogel from Pixabay)

Katarakta - bieži izplatīta senioriem (Image by Gundula Vogel from Pixabay)

Acs lēcas apduļķošanās jeb katarakta ir viens no biežākajiem redzes traucējumiem. Tās veidošanos var ietekmēt stress, dažādi hormonālie preparāti, kas jālieto alerģijas, atopiskā dermatīta vai bronhiālās astmas ārstēšanai, pārāk apjomīga krēmu lietošana, kas paredzēti ādas slimību ārstēšanai, kā arī reimatoloģiskās slimības un to ārstēšanai ilgstoši lietotie medikamenti. Retos gadījumos katarakta ir iedzimta, un tad tas var būt saistīts ar kādu slimību, ko sieviete pārcietusi grūtniecības laikā. Visbiežāk gan sastopama ir ar vecumu saistīta katarakta, jo ar gadiem acs lēca kļūst cietāka, necaurspīdīgāka. Dažkārt tas notiek pamazām, taču reizēm - diezgan strauji. Lēcas apduļķošanās procesu var stimulēt dažādas vielmaiņas slimības, piemēram, cukura diabēts. Acs lēcas apduļķošanās skar teju katru otro cilvēku vecumā pēc septiņdesmit gadiem un vēl vairāk to vidū, kuri vecāki par astoņdesmit. Kādas pazīmes var liecināt par kataraktas sākšanos un kas jādara, lai to nedabūtu?

Pazīmes, kas var liecināt par kataraktu

  • Redzes miglošanās, neasa redze, dubultošanā;
  • Skatoties tumsā uz gaismas avotu, tas ir izplūdis;
  • Aizklājot aci, ir skaidrs, ka ar vienu aci var saredzēt labi, bet ar otru – miglaini;
  • Ja ir bieži jāmaina briļļu stiprums un, jo sevišķi, ja iepriekš lasot vajadzēja brilles, bet pēkšņi var lasīt bez tām (mainās refrakcija).

Kas jādara, lai kataraktu nedabūtu?

1. Nēsā saulesbrilles!

Pierādīts, ka saulesbriļļu lietošana, sevišķi jaunībā, pasargā no kataraktas attīstības vecumā. Izvēlies saulesbrilles ar UVA un UVB staru filtru, turklāt saulesbrilles nav tikai siltā gadalaika aksesuārs. Tās aktuālas arī ziemā, jo īpaši, atrodoties sniegā un uz ledus (ūdens virsmas). Optikas veikalos tagad ir pieejamas arī kontaktlēcas ar saulesbriļļu funkciju, kas daudz labāk ļauj pasargāt acis no saules staru kaitīgās ietekmes.

2. Pārskati ēdienkarti!

Acīm vajadzīgās uzturvielas satur visi zaļie dārzeņi, spināti, zaļumi, lasis, tuncis, citas zivis un jūras produkti, olas, rieksti, pupiņas, citrusaugļi. Sevišķi svarīgs ir pareizs uzturs cukura diabēta pacientiem, jo pilnvērtīga ēdienkarte var samazināt ne tikai kataraktas attīstību, bet arī acs tīklenes distrofiju. Atceries ik dienu uzņemt arī pietiekoši daudz ūdens.

3. Smēķēšana būs jāatmet

Smēķēšana kaitīgi iedarbojas uz acs lēcu - tā kļūst cietāka, biezāka, redzes nerva apasiņošana ir vājāka, biežāk sastopami tīklenes distrofijas gadījumi. Veikt kataraktas operāciju smēķētāja acī ir krietni sarežģītāk. Tādēļ labāk no smēķēšanas atteikties, pirms tā ir radījusi veselības problēmas.

4. Neaizmirsti par aizsargbrillēm!

Ja darba specifika to paredz, noteikti jānēsā acu aizsargbrilles (piemēram, metinātājam), tā pasargājot acs lēcu no iespējamās traumas un to izraisošas traumatiskās kataraktas.

5. Regulāri apmeklē acu ārstu!

Profilaktiski acu ārsts būtu jāapmeklē arī tad, ja nav sūdzību. Tas ir svarīgi, lai nepalaistu garām kādas acu slimības, tostarp kataraktas, attīstību. Pēc 40 gadu vecuma pie acu ārsta jāaiziet vienu reiz gadā, jaunākiem cilvēkiem (ja nav sūdzību) - reizi divos gados.

6. Pabaro acis ar vitamīniem un minerālvielām!

Speciālie vitamīnu kompleksi acīm ir piemēroti tīklenes slimību gadījumā un sevišķi ieteicami tiem, kuriem ir cukura diabēts (jāpārliecinās, ka vitamīni nesatur cukuru!). Ziemas periodā šie uztura bagātinātāji ir īpaši noderīgi arī vispārējai veselībai kopumā.

7. Acīm patīk mitrināšana

Cilvēkiem gados nereti mēdz būt acu sausums, tādēļ profilaktiski vajadzētu lietot mitrinošus acu pilienus. Acis mitrināšana nepieciešama arī pirms un pēc acs operācijas. Svarīgi mitrināt acis, ja nākas strādāt vai mācīties pie datora, ja darbs jebkādā veidā saistīts ar ilgstošu acu piepūli, ja ikdienā nēsā lēcas. Vislabāk noderēs acu pilieni bez konservantiem.

Pirms uztura bagātinātāju un acu pilienu iegādes, noteikti jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu!

Lasi arī šos rakstus:

Katarakta - bieži izplatīta senioriem (Image by Gundula Vogel from Pixabay)

Katarakta - bieži izplatīta senioriem (Image by Gundula Vogel from Pixabay)

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas